Rasim Efendioğlu

Rasim Efendioğlu

ÇOCUKLARIMIZA OKUMA ALIŞKANLIĞI KAZA

11-18 Kasım tarihlerini kapsayan hafta “Dünya Çocuk Kitapları Haftası” olarak kutlanır. Bu hafta çocuk kitaplarının nitelikleri ve çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmanın anlamı, önemi, yararları araştırılır ve geliştirilir. Okuma alışkanlığı bilindiğince yararlı alışkanlıklardan biridir. Bu yararlı alışkanlık nasıl kazandırılır?

Önce okuma alışkanlığının yararını ve önemini bir kez daha belirtelim. İnsanı diğer yaratıklardan ayıran en önemli özellik nedir? DÜŞÜNEBİLMEK. Düşünmek var olmanın ön koşulu. İnsan nasıl düşünür? Edindiği bilgilerle beyninde etkileşim oluşur ve düşünür. Bilgi olmadan sağlıklı düşünce olmaz. Bilgi edinme yollarının başında da okumak gelir. Okuma gereksinimi düşünebilen çocuktan başlar yaşamın son bulmasına dek sürer. Yunus ne diyor “Okumadan mana ne, kişi Hakkın bilmektir. Sen okudun bilmezsin ha bir kuru emektir” Okumak kişinin kendini tanıması yakından uzağa dünyayı ve yaşamı tanımasıdır. O halde küçük büyük herkes için okumak çok gerekli. Her alışkanlık küçükken edinilirse daha sağlam olur daha kalıcı olur. O nedenle okuma alışkanlığı da küçükken kazanılmalı. Çocuk okumayı bir zevk olarak bellemeli ve yaşamak için beslenme nasıl gerekli ise düşünmek ve var olmak için de okumanın gerekli olduğunu anlamalı. Çocuk tatlıyı, çikolatayı nasıl severek yiyor ve istiyorsa kitabı ve okumayı da öyle istemeli.

İşte bu güzel alışkanlık nasıl kazandırılabilir onu araştıralım düşünelim. Bütün alışkanlıklar önce hoşa gittiği için kazanılır. O nedenle evimizde kitabı değerli bir varlık olarak kabul edelim. Çocuklarımıza güzel günlerinde kitabı değerli bir armağan olarak verelim. Gerek ailelerde gerek eğiticiler olarak çocuğa önceleri çok hoşlanabilecekleri kitapları verelim. Güzel dizayn edilmiş, cildi ile biçimi ile çekici kitaplar olmalı. Kolay okunabilen. Anlaşılabilen kendi dünyalarından gelen içeriklere sahip olmalı. Çocukların, evde kendilerine özgü kitaplıkları olmalı. Daha küçükken kitap biriktirme alışkanlığı verilmeli. Eğiticiler de çok güzel bir yorumla güzel kitaplardan birer tadımlık okuyarak ilgi çekmeli.

Bu yılın “Çocuk Kitapları Haftasında” Kültür Turizm Bakanlığı bazı illerde örnek çocuk kütüphaneleri kurmaya karar vermiş. Trabzon da bunlardan biri. Uygun bir bina aranıyor. Belediyeler bu konuda yardım ederse ilimize elverişli bir “Çocuk Kütüphanesi” kazandırılabilir. Bu ilimiz için de büyük bir kazanım olur. Çocuk kütüphanesi iç donanımı ile kitapları ile konunun uzmanlarınca düzenlenmeli. Dış konumu da buna uygun olmalı. Çocuk bahçesi bulunmalı. Çocukların rahat edebileceği, velileri ile gelip dinlenebileceği bir yer olmalı. Böylece çocuklar hem sokağın başıboşluğundan kurtarmış olur hem de kütüphaneyi bir huzur yuvası olarak kabul eder, bilgiye ulaşır, duygularını geliştirir. Okuyan çocuk düşünebilir, düşünebilen insan iyiyi kötüden, yararlıyı zararlıdan ayırır. Seçmesini ve seçilmesini bilir. Gerçek insan olur. Gerçek demokrasiyi yaşar, yaşatır. Okuyan ve düşünebilen insanlardan oluşan bir insan toplumu dünyayı çok daha güzel yapar.

Dünya Çocuk Kitapları Haftasını bu anlayışla kutlayalım. Kendimiz için de çocuklarımız için de okuma alışkanlığı kazanalım. Tüm günlerimiz kutlu olsun, insanlık huzur ve mutluluk bulsun.

 

                                                                                                                             

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.