Çok adaylı kongreler kopmalara yol açıyor

Çok adaylı kongreler kopmalara yol açıyor

Milletvekili Muhammet Balta, AK Parti’de devam eden kongre sürecini değerlendirdi, “Yarış olduğunda sandıkta tecelli eden sonuca,  kimi saygı duymuyor, küsüyor, darılıyor, kopmalar oluyor” dedi.

Muhammet Balta, “Kongre sürecinde bizim tek aday çıkarmamız genel merkezin bakısıyla şuna oy vereceksiniz şeklinde değildir. Partimizde istişare kültürü en üst seviyededir. Trabzon’da bir il koordinatörü var, Polat Türkmen. Bölge koordinatörü Muhammet Avcı. Önce il koordinatörü gelir ilçelerle alakalı il teşkilatımızda ilçe teşkilatımızla istişarelerini yapar. Genel manada sıkıntı yoksa ilçe başkanıyla yoksa vekillerin görüşünü alır ortak kanaat devam yönündeyse devam ettirilir. İstişare sonucunda devam edilmemesi gerektiği sonucuna ulaşılırsa ona göre çalışmalar yapılır. İsimler ortaya çıkıyor mülakatları yapıyor. İl başkanın vekillerin görüşünü alıp 3-4 adayı genel merkeze götürüyor. Teşkilat başkanımızın başkanlığındaki heyet bir aday üzerinde karar kılıyor. Gönül ister ki pandemi süreci var. Herkes aday çıksın yarışsın. Ama bunun geçmişte zararını gördük. Yarışta sandıkta tecelli eden sonuca karara saygı duymuyor küsüyor, darılıyor, yeni ayrışmalar kopmalar oluyor. Prim vermemek için istişare kültürüyle bu tür kararlar alınıyor” ifadelerine yer verdi.  

ORTİHİSAR VE İL GÖRÜŞÜ!

Yaklaşan Ortahisar ve il kongresiyle ilgili de düşüncelerini açıklayan Balta, “Hayatım boyunca perde arkasından plan yapmadım. Burada Ortahisar ile alakalı isimleri konuşulan partili arkadaşlarımız var. Partimizin Trabzon özelinde il koordinatörü Polat Türkmen’dir. Burada çağıracak isimlerle alakalı bize görüş sorulmadı demek ki çalışma tamamlanmadı. Görüş sordukları zaman vekil olarak görüşümüzü beyan ederiz. Ben de Bursa’da vekillerin görüşlerini alıyorum, temayül yoklaması yapıyorum. Ama bütün bunlara rağmen vekillerin istemediği biri de olabilir. Genel merkezin teşkilat başkanlığımızın uhdesindedir. İl koordinatörü bize de görüş soracak. Görüşümü söyleyeceğim. Genel merkeze giden adaylardan birini ilçe başkan adayı olarak belirlerler o bizim adayımız, başkanımız olur. Şu olsun bu olmasın siyasetin mantığında vardır. Davaya hizmet edecek birisi aday gösterildiğinde o bizim adayımızdır onu tartıştırmayız. Ama bunun öncesinde temayül yoklaması olur, il koordinatörüne görüşlerimizi sunarız” dedi.

İL BAŞKANLIĞINDA BELİRLEYİCİ!

İl başkanlığında ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın atamalarla birebir ilgilendiğini söyleyen Balta, “Genel Başkanımız adayları mülakattan geçiriyor. Birebir ilgileniyor. Bu konuyla alakalı da şimdiden yeni tartışmaların yapılması doğru değil. Çalışmalar yapılır ondan sonra da tamam mı devam mı genel merkez ve Cumhurbaşkanının vereceği karar doğrultusunda hareket edilir. Partimize ilimizde bu tür tartışmalar kimseye fayda sağlamaz. Genel merkezin verdiği karar başımızın üstündedir” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum