ÇOK MU ŞEY İSTİYORUM?

Okullar açıldı.
Yeni eğitim-öğretim hayatı tüm öğrencilerimize hayırlı uğurlu olsun.  Şansları bol, endişeleri az olsun.
  Bizim dönemde okullar açılmadan evde, çok büyük bir heyecan yaşanırdı. Önlükler, yakalıklar, kurdela, çoraplar alınır eksikler giderilirdi. Anne ve babalarımız büyük bir sevinç duyardı. Belki bizim yaramazlıklarımızdan kurtulmak adına belki de bilgi dağarcığımıza yenileri eklenecek diye okulların açılmasını dört gözle beklerdiler. Bizlerde okulda ki arkadaşlarımıza ve öğretmenlerimize kavuşabilmenin sevincini yaşardık. 
  Bugün eğitim sistemimizde ne tür sürprizlerle karşılaşacağız diye beklerken, dinden medet ummaya çalışan eğitim sistemimiz bakalım bizlere ne tür yenilikler getirecek?
Laik eğitim sistemini gerilerde bıraktığımız devlet okulları aslında özel okullara teşvik adına “eğer laik bir eğitim istiyorsan “ paranı bulmak ve çocuğunu özel okula göndermek zorundasın diyor. Benim mekteplerim bu şekil. İster kabul et, ister etme diyor.
5+3+3den 8+3 ve nihayetinde 4+4+4 sistemiyle imam hatiplerin önünü açıp çocukların geleceği ile oynayan sistem bakalım bizlere daha neler neler gösterecek.
Bu yüzden okulların sayısının arttığına sevinen ve açılanların çoğunun imam hatip lisesi olduğunun farkında olmayanlar bile var.
Eğitim sisteminde yaralar var ve bu yaraları saracak kişilere ihtiyaç var.
Görmezden gelinenler birikip taşmış, eğitim sistemimizin üzerine sağanak gibi yağıyor.
  9 Eylül Pazartesi okulların açıldığı gün İBB İstanbul Web TV’de Büyükşehir Meclis toplantısını izlerken  AKP’li Tevfik Göksu’nun “Sizin rahatsız olduğunuz şey o vakıflarda yetişen milli, inançlı ve özgür çocuklardır” sözlerine karşı kendisini tanıdığım ve dini bilgisine inandığım demokrat ve medeni İYİ Parti Eski Sancaktepe İlçe Başkanı ve yeni Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi aynı zamanda Grup Başkan Vekili İbrahim Özkan’ın sözleri, bu yazının özetini oluşturuyor aslında “ 15 Temmuz’u yaşatanlar sizin bu vakıflarınızda yetişenlerdir” Çok manidar ve düşündürücü. 
Bu seneki üniversite sınavında YÖK verilerine göre, üniversite sınavında 628 bin aday barajın altında kaldı. Peki! Neden?
Eğitim sisteminin içler acısı durumundan olabilir mi dersiniz?
Önceleri her gelen hükümet, başka türlü eğitim sistemleri ile geliyordu. Demirel gidip, Ecevit gelmişse onun eğitim politikaları gündeme gelirdi. Yap-boz ile öğrenciler isyan ederdi. Fakat neredeyse 17 yıldır aynı iktidara sahip ülkemde, yine neredeyse iki yılda bir değişen Milli Eğitim Bakanı ile yeniden acayip bir sistem karşımıza çıkıyor. Sanıyorum oynadığınız sistemin çocuklar ve gençlerin hayatları olduğunu unutuyorsunuz. Siz değiş tokuş yapıyorsunuz diye alt-üst etmeler niye? 
Kaygılarımız her yıl kat be kat artarak devam ediyor. 
Öğrenci odaklı bir eğitim sistemimiz hiç olmadı. Eğitim sistemimiz hep birilerinin iki dudağı arasına sıkıştı kaldı.
Bizdeki sınav sistemi öğrencinin bilgisini ölçmekten çok onları, mukayese etmeye yöneliktir. 'Nice başarılı öğrenciler bu sınavlarda başarısız' olmuş, ne hikmetse 'nice başarısızlarda başarılı' olmuştur.
Okul sorumluluğunu taşımak bizim ülkemizde maalesef yeterli değil. Hep sistemden kaynaklı dershane, etüt, özel ders takviyeli ekstra eğitimler alınıyor. Çünkü başka türlü yarıştırılamaz öğrenciler. 
Öğrenciler sınava tabi tutulurken ders veren hocalarda kendi aralarında yarışıyor. Tamamen maddi olarak; yüzde 100 LGS başarısı adı altında köşe olan hocalarımız var.
  Çocuklarımız okula 'okul başarı puanı' için yani not için gider oldu.
Okullarda çocuklarımızın konuşması ve kendini ifade etmesi bile yasak. Ağır ve karmakarışık bir müfredatla savaşan öğrencilerimizin en büyük sıkıntısı, dersleri anlamamak ve konuları birbirine karıştırmaktır.
Tüm bunların önündeki engeller kalkmadıkça, hiçbir şekilde yol kat edemeyiz.
Sadece adı değişik olan bu yeni sınavlarla karşı karşıya kalır oldu gül kokulu çocuklarımız.
Onları her sene sistem solduruyor.
Onları mutsuz ediyor.
Tüm bu mutsuzlukları ve geçmişin kalıntılarını silecek mutlu çocukların olduğu bir sistem hayal ediyorum.
Çok mu şey istiyorum?
Son günlerde gündeme eski siyasetçilerin yeni parti kurma çalışmaları düşüyor. Vallahi bence yeni parti kuracağınıza çocuklarımızı ve gençlerimizi kurtarın. Muasır medeniyetin seviyesi, çocuklarımızın eğitim ve öğretimde gösterdiği başarıyla ölçülebilir.
Oyun oynamak, dinlenmek ve es vermek için teneffüs zilinin çalmasını bekleyen çocuklar kadar bile saygılı değiliz artık…

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.