Gürol Ustaömeroğlu

Gürol Ustaömeroğlu

ÇÖMLEKÇİ PROJESİ VE ATAPARK KAVŞAĞI

2004 yerel seçimleri öncesinde Doğru Yol Partisi Trabzon İl Teşkilat Başkanlığı görevini yürütüyordum. Trabzon Belediye Başkanı adayımız Eski Milletvekili Avni AKKAN idi.
Avni AKKAN Milletvekilliği öncesinde eski teşkilatçıydı. Kilit noktalara hitap etmesini biliyordu. Bendenize de AKKAN'ın teknik yardımcılığı görevi verilmişti. O dönemki bütün medya konuşmalarında, röportajlarında, gezilerinde AKKAN'la beraber hareket ediyordum. Benim altımda da sahadan bilgi akışı sağlanıyordu.
Çalışmaların kamuoyuna sunumu öncesinde iki kentsel projenin mutfak çalışmasına önem vermiştik;
Bunlardan birincisi Çömlekçi Projesi idi. Hatta Avni AKKAN bu projeye Dubai Modeli adını vermişti. Tıpkı günümüzdeki Çömlekçi Kentsel Dönüşümü'nde olduğu gibi eski değer taşıyan binalar dışında bütün Çömlekçi yıkılıyor, yerine kule olarak adlandırılan gökdelenler öneriliyordu.
Bu proje için detaylı bir çalışma yapılmıştı. Meselenin özellikle şehircilik, mimarlık ve ticaret adına kente getirisi, götürüsü hesaplanmış, yazılıp çizilmiş, çeşitli sektörlerden görüş alınmıştı. Hatırladığım kadarı ile o bölgede düşünülen gökdelenlerin hem görsel yoğunluk hem de maliyet kaygısı kritik noktaya çıkınca bu proje askıya alınmış, daha ileride tekrar gündeme getirmek üzere soğutulmuştu. Çünkü kaynak problemi yaşaması muhtemel bir projenin kamuoyunu yanıltıcı siyasi bir manevra olmasını istememiştik.
***

Mutfak çalışmasını yaptığımız ikinci proje ise Atapark Kavşağı idi.
Bu projeyi konuştuğumuz günlerde Erdoğdu Yolu şüphesiz ne vardı, ne de yapılması gündemdeydi. Ancak yaptığımız alan çalışmalarından çıkardığımız öngörüye göre bu kavşağın mevcut hali ile ilerideki imar yoğunluğunu taşıyamayacağı, Erdoğdu, Soğuksu ve yukarıdaki bütün semt ve beldelerin yükünü kaldıramayacağı sonucuna varmıştık.
Karayolları ve meslek odalarından da aldığımız görüşler doğrultusunda Atapark Bağlantısı'na bir dal çık kavşak yapılmasının gerekliliğini kamuoyuna arz etmiştik. Proje alanında defalarca incelemede bulunmuş, bölge muhtarları ile toplantı yapmış, konunun önemine parmak basmıştık.
O dönem kamuoyuna arz ettiğimiz birçok proje vardı elbette ki bunlardan biri de Hindistan Modeli misali Trabzon'a bir yazılım üssü kurmaktı. Bu proje Trabzon'un sosyal ve ticari hayatına ciddi katkı yapacak düzeydeydi. Ve artı buna benzer birçok proje.
Ama malumunuz partimiz o seçimlerde başarı sağlayamamış bu projeler de tarihin tozlu raflarındaki yerini almıştı.
***

Aradan yıllar geçti.
AK Parti İktidarı ve Trabzon Büyükşehir Belediyesi detayları hariç genel olarak bu iki projeyi de uygulamaya koydu. Elbette bir kaynak probleminin olmaması, TOKİ, Fonlar..vs. bu projelerin hayata geçirilmesindeki büyük avantajlardır.
Önce Çömlekçi Projesi Çömlekçi Kentsel Dönüşümü Adı altında projelendirildi. Hatta sadece Çömlekçi değil, Hinterland'ı da projeye dahil edildi. Ta Yenicuma'ya kadar bir proje etki alanı oluşturuldu.
Bendeniz bu projenin sonucunu heyecanla beklemekteyim. Çünkü Çömlekçi Kentsel Dönüşümü'nün bir güzel ve değerli tarafı da Atatürk Alanı'na bir kentsel asansör ile bağlanmasıdır. Bunun çevresindeki kent balkon ve terasları da işin bir diğer hoş taraflarıdır.
Atapark Kavşağı'nın gündeme alınması memnun olduğumuz ikinci meseledir. Takdir edersiniz ki öyle ya da böyle zamanında sizin de emek verip dert ettiğiniz ama demokrasinin acı gerçeği olarak uygulayamadığınız projelerin hayata geçirilmesinden mutluluk duymak kadar doğal bir şey olamaz.
Burada önce daha da güzel bir uygulama yapıldı ve Erdoğdu Yolu çift şeritli hale getirildi. Bu yıllara dayanan bir sorundu ve bu sorunun öncelikli olarak halledilmiş olması kent adına önemlidir.
Şimdi ise en son olarak Atapark Kavşağı Projesi Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi'nde oy birliği ile kabul edilmiştir.
Malumunuz konu daha önce Trabzon İdari Mahkemesi'nce durdurulmuştu. Kavşak alanında SGK Binası vardı ve bu kurumun proje üzerine görüşü alınmamıştı. Öğrendiğimiz bilgiye göre Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi GÜMRÜKÇÜOĞLU'nün Genel Müdürlük'ten yazıyı almasıyla konu çözüldü, mahkeme kararı kalktı.
Artık gün kavşağı hayata geçirme günüdür.
***

Aslında konu açılmışken bir küçük ilave daha yapmayı uygun buluyorum.
Atapark ile ilgili bir projeyi daha çok sonraları kamuoyu ile paylaşmıştım. Basın arşivleri incelendiğinde görebilirsiniz. Proje şuydu;
Atapark'ın Trabzon için önemi büyüktür. Orada değeri yüksek bir cami ve türbe vardır. Tarihi kökleri anlamlıdır. Hemen doğuda ise Zağnos Vadisi bulunmaktadır ve kentsel dönüşümü tamamlanmıştır. İşte içinde tarihi iki değer taşıyan Atapark ile hemen yanı başındaki Zağnos Vadisi bir kentsel birleşme yaşayabilirdi. Bu örnek ülkemizdeki tek örnek de olabilirdi belki.
Mevcut durum buna en azından şimdilik bir imkan vermemektedir.
Bilmiyorum yeni yapılacak olan Atapark Kavşağı Projesi böyle bir uygulamaya geçit verebilir mi? Proje elimde olmadığı için cevabını şu anda ben de bilmiyorum.
Ama her ne olursa olsun kent adına yapılan her olumlu proje ve uygulama takdir edilmektedir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.