Çömlekçi sorusu?

  comlekci.jpg Trabzon’un Kale içinden sonra en eski yerleşim bölgelerinden biri olan Çömlekçi Mahallesi Ortahisar ilçesinin de en talihsiz ve terkedilen mahallesi olarak tarihe geçti. 8-10 yıl kadar önce Kentsel dönüşüm programına alınan Çömlekçi’nin bir bölümü istimlak edildi. Vatandaşlar evlerini terk etti. Mahalle harabe bir vaziyette bırakıldı. 
İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, önceki gün Çömlekçi’yi TBMM’ye taşıdı. Yerel yönetimleri, TOKİ’yi ve AK Parti hükümetini eleştiren Örs, Çömlekçi’yi bir kez daha gündeme getirdi. Örs, TBMM’de yaptığı konuşmanın özetini sosyal medyada takipçileri ile paylaştı. Örs şöyle dedi; 
‘Çizgi filmle başlayan Çömlekçi Projesi, Arka Sokaklar dizisi gibi oyuncular değişiyor, film devam ediyor. Koca Keban Barajı 9 yılda hizmete girdi, Çömlekçi Projesi bitmedi. İki koca dönem bitti, hükûmetler, milletvekilleri, bakanlar değişti, meclis üyeleri değişti, Trabzon, il belediyesi iken büyükşehir belediyesi oldu; az buz zaman değil 10 geçti ama Çömlekçi bitmedi. Çömlekçi Kentsel Dönüşüm Projesi başka bahara kaldı.’
Örs’ün TBMM’deki konuşmasından sonra hükümet Çömlekçi’ye el atar mı atmaz mı, bilinmiyor.

 Kurtulmuş’un toplantısı!

numan-kurtulmus.jpgHAS Parti Genel başkanlığından ayrıldıktan sonra AK Parti’ye geçen ve bu partide genel başkan yardımcılığına getirilen Numan Kurtulmuş, bugün Trabzon’da Zorlu Grand Otel’de sivil toplum örgüt başkanları, gazeteciler ve yazarlarla bir araya gelecek. Numan Kurtulmuş, toplantıda tahminimiz o ki; ülkenin ekonomik gidişatının ve işsizliğin yanı sıra yerel seçimlerle ilgili düşüncelerini aktaracak. Ekonomi profesörü olan Numan Kurtulmuş, AK Parti’ye geçmeden önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ve AK Parti politikalarını eleştiriyordu.
 Sağıroğlu ekibini değiştirecek mi?

sagiroglu-009.jpgAK Parti’nin Trabzon’daki belediye başkanları arasında en fazla eleştirilen birkaç başkandan biri olan ve yeniden başkan adayı gösterilen Yomra belediye başkanı İbrahim Sağıroğlu, yeni dönemde seçilmesi halinde aynı ekiple mi yoksa yeni bir ekiple mi yola devam edeceği bilinmiyor. Kendisine yönelik eleştirileri değerlendiren Sağıroğlu, ‘Meyve veren ağaç taşlanır. Biz hizmet için yola çıktık. Yomra’da ne yapmışsam hemşerilerim için yaptım. Benim her şeyim açık ve net. Öyle olmasaydı, partim beni bir kez daha aday gösterir miydi? Ekibimden memnunum, Yomra’ya hizmet için yola devam’ diyor.

Herkesle  görüşeceğim!

herkesle.jpgİYİ Parti’nin Yomra ilçesi belediye başkan adayı Mustafa Bıyık, seçim gününe kadar ilçede yaşayan herkesle görüşmeye çalışacağını, yapacaklarını anlatacağını söylüyor. Gittiği her yerde ve görüştüğü her vatandaştan olumlu yanıt aldığını söyleyen Mustafa Bıyık, ‘Yomra’da 1 Nisan itibarıyla yeni dönem başlayacaktır’ diyor.

Trabzon’dan Afrin’e!

trabzondan-afrin.jpgTrabzon’daki 17. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ercan Pürsünlü birlikleriyle geçtiğimiz günlerde Zeytin Dalı operasyonu ile kontrol altına alınan Suriye’nin Afrin bölgesine gitti. Tuğgeneral Pürsünlü ve birliklerin bir kısmının Afrin’e gitmesi nedeniyle Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu’nun da katılımıyla Trabzon Havalimanında bir tören düzenlendi.

Vali Ustaoğlu’ndan veda yemeği!

vali-ustaoglundan.jpgTrabzon İlbank bölge müdürlüğünden Ankara’ya İlbank Genel müdürlüğü bünyesine atanan Volkan Bektaş’a Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu önceki akşam Karayolları misafirhanesinde bir veda yemeği verdi. Yemeğe, Jandarma Komutanı tuğgeneral Halil Şen, Karayolları bölge müdürü Selahattin Bayramçavuş, Ulaştırma ve Altyapı bölge müdürü İhsan Gümrükçü, Türk Telekom bölge müdürü Muammer Katmer ve Hakkı Emiroğlu katıldı. Volkan Bektaş’ın yerine ise Rize İlbank müdürü Erhan Topçu atandı.

Ali Türen’e tam destek!

ali-turen.jpgİYİ Parti’den Akçaabat belediye başkan adayı olmasına kesin gözüyle bakılan Ali Türen Öztürk’e, başta AK Parti’nin küskünleri olmak üzere CHP ve çok sayıda MHP’liden de tam destek geldiği bildirildi. Devlette bir süre çalıştıktan sonra Akçakale belediye başkanı olan ve daha sonra müteahhitlik yapan Ali Türen Öztürk, devletten aldığı ihaleleri kaliteli bir şekilde zamanında bitirmesi ile tanınıyor. Ali Türen Öztürk’ün belediye başkan adaylığına yeşil ışık yakması Akçaabat kamuoyunda da olumlu tepkilere neden oldu. 

Akyüz’ün ekibi!

akyuz.jpgCHP’nin Ortahisar belediye başkan adayı Salih Akyüz’ün sivil toplum örgütleri ve vatandaş ziyaretlerine İYİ Partililer de eşlik ediyor.  CHP adayı Akyüz’ün ekibinde ağırlıklı olarak mühendis, mimar, jeolojiciler ve şehir plancıları bulunuyor. Ortahisar ilçesinin her yerine ulaşmaya çalışacağını söyleyen Salih Akyüz, ‘Vatandaş dertli, vatandaş sıkıntılı, vatandaş belediye hizmetlerinden memnun değil. Gittiğim her yerde hükümete ve belediyeye yönelik eleştiri ve tepki geliyor. Ben de, daha iyi bir belediye yönetimi istiyorsanız, işi bilene teslim edin. İşte biz buradayız. Trabzon’da bugüne kadar ne yaptığımız da ortada, diyorum’ dedi. 

*************

“Araplar kadar güzel masal uyduran, İranlılar kadar güzel masal anlatan,
Türkler kadar masallara inanan başka bir millet yoktur.’   
(Azeri düşünür Mirza Fethali Ahundov)

*************

“Bağırarak, çağırarak fikirlere güç kazandırmak mümkün değildir. Küfrederek, hakaret ederek gerçekleri değiştirmek te mümkün değildir.” 
(Süleyman Demirel)

**************

Bütün televizyon kanallarında geziniyorum. Neredeyse bütün kanallarda eski Suriye operasyonları; Zeytin dalı, Afrin, Menbiç vs...
Her seçim öncesinde alıştığımız replikler... 
Soğanı, domatesi, buğdayı, patatesi, mercimeği vs. üretemeyen Türkiye'nin Suriye’de zaferler yarattığına inanmamızı isteyenler... Her şeyi satmanız bir yana tank palet fabrikasını bile satmanızı Suriye'de sanal zaferle alalamak istediğiniz o kadar açık ki artık kendinizi din imanın bile arkasına saklayamıyorsunuz. Trump'a gelince, o bile artık gerekli enerjiyi veremiyor size ve sadece üzülmekle kalıyorsunuz. 
Yakında ey Amerika diyeceğinizi tahmin ederek kendimi o psikolojik operasyona hazırladım, haberiniz olsun. Görebilen gözler için saklayabileceğiniz bir gerçek kalmadı. CHP ve İYİ’ye rağmen. 
(Temel Kahveci)

Önceki ve Sonraki Yazılar