Çömlekçi’de duvara toslandı!

  Kentlerin imar planları, her gelen yönetimlere veya gücü olana göre değiştirilir mi? Değiştirilmeli mi?
  Bu soruya aklı başında, kentinin geleceğini düşünen herkesin vereceği cevap, ‘değiştirilmemeli’ veya değiştirilmesi gerekiyorsa, bu işi uzmanların yapmasıdır.
Trabzon Ortahisar’ın en eski yerleşim yerlerinden biri Çömlekçi mahallesidir. Çömlekçi mahallesi Trabzon’un eski fotoğraflarında, kumsallı, bahçeli evleri olan bir yerdi. Trabzon- Erzurum ve Trabzon- Rize karayolu 1950’li yılların sonlarına kadar sahilden geçmiyordu. Mahallenin güneyinde yine Çömlekçi kadar eski olan Arafilboy’un kuzeyinden yani iki mahallenin bir yerde ortasından geçiyordu. Liman ve sahil yolu yapılınca Çömlekçi eski güzelliğini kaybetmeye başladı. Sarp kapısının açılmasıyla birlikte bu eski mahalle tanınmayacak bir hale geldi. Eski tarihi yapıların bir kısmının yerine betonarme binalar vs. AKP iktidarının ikinci döneminde, Trabzon’un Büyükşehir Belediyesi olması ve ardından Çömlekçi’de kentsel dönüşüm gündeme geldi. Kentsel dönüşüm seçim meydanlarında dillendirildi, Çömlekçi için görsel projeler hazırlandı.  Kentsel dönüşüm alanı, İskenderpaşa Mahallesine kadar genişletildi. İstimlakler başladı. Kentsel dönüşüm alanı olarak belirlenen alanın 10 yılda yüzde 5-6’sı istimlak edildi.
  Büyükşehir Belediye Meclisi’nde önceki gün kentsel dönüşüm kapsamında olan 138 hektarlık (1380 dönüm) alan 9.07 hektara indirildi (90 dönüm). Nedeni de TOKİ’nin 138 hektarı istimlak yapamayacağı idi. Bu alan 1. ve 2. Bölümün tamamı, 3. Bölümün ise yarısı istimlak edilmişti. Meclisin bu kararından sonra 3. Bölümün yarısı istimlak edilecek. Çömlekçi’de istimlak edilen alanda nasıl bir proje hayata geçirilecek, projeyi TOKİ mi özel sektör mü yapacak henüz netlik kazanmadı. 
Çömlekçi dönüşüm projesinde sözün kısası duvara toslandı. Bundan sonraki beklenti, istimlak edilen alanın projelendirilmesi ve hızlı bir şekilde yapımına başlanmasıdır.

Çimenli sahilinde imar mı değişiyor?
Ortahisar sınırları içerisinde Çimenli beldesi sahilinde mülkü hazineye ait olan eski Köy Hizmetleri sosyal tesislerinin yerine turistik bir otel yapıldı. Bölge imar planında sosyal tesis alanı idi, değiştirildi. Otel yerleştirildi. Sonra otelin bitişiğindeki arazilerde plan değişikliğine gidildi. Sosyal tesis ardından günübirlik turistik tesis ve o bölge muhtemelen ticari ve konut alanı oldu veya olacak. Kalkınma Mahallesinde de benzer imar değişiklikleri oldu ve oluyor. Konut olarak yapılan binalar ticari alana çevriliyor ve apart otel oluyor. İmar da günübirlik turistik tesis olan yapılmış binaların, ticari ve konut alanına çevrilmek istenmesinin nedeni, büyük bir ihtimalle daire daire, kat kat satılması ve ona göre işlem yapılmasıdır. 
Şimdi o bölgedeki bir arsaya, işin uzmanlarının söylediğine göre çok katlı konut ve ticari bina yapılamaz. Ancak, önce turistik tesis veya günübirlik tesis olarak yaparsın sonra da Belediye Meclisinde değiştirirsin. Orada böyle bir işlem mi yapıldı veya yapılacak mı net bilmiyoruz. Bunu önümüzdeki süreçte göreceğiz.
***
  Çocukluğumda mahalle arasında oynarken beni üzen şey basit sebeplerle küfür etme, kavga etme ve meyve hırsızlığı idi. Mahalleye ait olma hevesiyle yaptıklarımdan hala utanırım.

  Bir maç veya müsabaka sırasında içime oturan şey kuralları kendi lehine yorumlamak ve kural dışı hareketlerle oyunu lehine çevirmeye çalışmaktı.
Tıp fakültesini bitirdiğim gün devrimci öğrencilerin saldırısına uğradık; iki kişiydik elli kişilik bir grup bizi darp etti. Karakolda polis tutukladığı kişilerden bize saldıranları göster dediğinde iki kişi gösterebildim, o hengamede kimi görebilecektim ki. Diğer arkadaşım karakoldaki bütün devrimcileri söylediğinde şaşırdığımı hatırlarım.
Seçimlerde hile yapılabileceğini aday olduğumda öğrendim.
Şimdi bunları niçin yazdım?

İstanbul seçimleri konusunu irdelemek için diyeceğim korkuyorum, çünkü memlekette demokrasi var!
İçine edeyim bendeki insanlığa! Utanıyorum! Memleketimden utanıyorum!
Dinimden utanıyorum! İnsanlığımdan utanıyorum!
 İnsan için en büyük nimet böyle bir ülkede doğmamış olmaktır!
Artık böyle düşünüyorum. Kabahat sende değil seni sevende! (Mahmut Haydar Ustaoğlu)

***************

Kuzey Göz Merkezi!
Trabzon’da bir aralar İstanbul’dan birileri göz hastanesi kuracaktı. Hatta bir aralar kuruldu kuruluyor bile dendi. Ama sonuçta fos çıktı. Kuran olmadı.
Trabzon’da İstanbul’dan Ankara’dan birileri göz hastanesi kurmadı, kuramadı ama Trabzonlu 6 göz hekimi, Ortahisar ilçesinde dört dörtlük bir göz hastanesi kurdular ve faaliyete de başladılar. Yıkılan Avni Aker Stadının, güneyinde Endüstri Meslek Lisesi karşısındaki beyaz binanın mimarı Necdet Kıran Yazıcı’dır. 2010 yılında İstanbul’da ‘Avrupa Kültür Başkenti İstanbul’ etkinliğinde Mimar Necdet Kıran Yazıcı’nın bu projesi dünyanın en iyi 30 projesinden biri seçilmişti. Necdet Kıran Yazıcı, binayı her ne kadar iş merkezi olarak yapsa da, proje çok yönlü idi. 
İşte dünyanın en çağdaş 30 projesi arasında yer alan bu binada, Trabzon’daki deneyimli ve gerçekten göz ve göz hastalıkları konusunda uzman olan 6 göz doktoru, Trabzon Kuzey Göz Merkezi adlı bir göz hastanesi kurdular.
Opr. Dr. Miraç Yavruoğlu, Opr. Dr. Engin Sözen, Opr. Dr. Özlem Akçay, Opr. Dr. Can Kaya, Opr. Dr. Kadir Durmuş ve anestezi Uzmanı Dr. Dilek Kutanis’in kurdukları Göz Hastanesi, bölgenin tek göz hastanesi konumunda. 
Göz hastanesi Trabzon başta olmak üzere bölge illeri dışında Gürcistan ve Kafkasya’dan gelen hastalara da şifa olacak.
Trabzon’a göz hastanesi kazandıran göz doktorlarını kutlarız. 
***

  Hemşin’de ormana odun kesmeye giderken diğer ağaçlar görüp ağlamasın diye baltaların ağzını bez ile bağlardık... (Şakir Aksu)

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar