Covid-19 Pik Yaptı Kanuni Ateşlendi

Covid-19 Pik Yaptı Kanuni Ateşlendi

Trabzon’da bundan 20 gün önce 300 olan koronavirüs pozitif vaka sayısı kademeli artış gösterdi, ikinci pik yaşandı, hasta sayısı bini aştı, tüm yük Kaşüstü Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin üzerine kaldı.

PATLAMA YAŞANDI

Trabzon’un en donanımlı kamu hastanesi olan Kaşüstü Kanuni, Mart ayında başlayan salgında pandemi hastanesi seçildi. Acili tıp uzmanı olan Prof.Dr. Süleyman Türedi’nin başhekimi olduğu hastanede başarılı bir süreç yönetildi. Ancak son bir ayda pozitif vakalardaki artışlar servisler ve yoğun bakımı yüzde 100 doldurdu, sağlıkçıların yükü arttı.

YÜZDE 100 DOLULUK

Ameliyatların durdurulduğu, poliklinik ve acilin kapatıldığı hastanenin sadece ikinci katında kanser ve nefroloji gibi hastaların tedavisi sürdürülüyor. Diğer katlar Covid-19 hastalarıyla dolu. Yoğun bakımdaki 80 yatak artık yeterli olmuyor. Ölümler ya da taburcu halinde hastanede yer açılabiliyor. Hastanede günde 3-4 kişinin yaşamını yitirdiği belirtiliyor.

DİKEN ÜSTÜNDELER

Sağlık çalışanlarına da Covid-19 bulaşma riski büyüdü. Geçtiğimiz günlerde ayı saldırısı sonucu Giresun Alucra’dan Kanuni’ye sevk edilen F.C.(35) isimli hastanın korona testi pozitif çıktı. Hastayla temas eden 6 sağlık çalışanın da testi pozitif çıkınca panik yaşandı. Tedaviye alınan sağlık çalışanlarının durumlarının iyiye gittiği öğrenildi.

TABLO ÇOK VAHİM

Hastanenin tecrübeli bir doktoru, “Tablo vahim. Korona tedavisi için başka hastanelere ihtiyaç var. Bir an önce idari anlamda gereken yapılmalı. İş yükümüz artıyor. Aile hekimleri dahil herkes elini taşın altına koymalı. Covid-19 artışının önüne geçmek için şehirde denetimler sıklaştırılmalı” derken, özel hastanelerin salgını fırsata çevirdiğini de vurguladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.