Çözüm partinin değil Devletin kapısıdır!

 cozum.jpgİYİ Parti Trabzon İl Başkanı Azmi Kuvvetli, Güneydoğu’da PKK tarafından kaçırılan çocukların ailelerinin HDP il binası önünde eylem yapmalarının, yönetim zafiyetinden kaynaklandığını söyledi. Kuvvetli İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in yaptığı açıklamada ailelere destek verdiğini belirterek, ‘Sayın Genel Başkanımız, “Ağlayan sadece o annelerimiz değil, bütün milletimizdir. Bu acıyla feryat eden, 82 milyondur. Bu gerçeğin ışığında, bir anne olmanın yanında, Türkiye Cumhuriyeti´nde İçişleri Bakanlığı yapmış bir siyasetçi olarak uyarıyorum; O annelerin feryadının çözüm adresi, bir partinin kapısı değil, devletin kapısıdır. Evlatlarımızı korumak ve kollamakla görevli bir devlet varken, vatandaşı bir siyasi partiden talepte bulunmak zorunda bırakmak ciddiyetsizliktir, yönetim zafiyetidir. O annelerin vicdanı üzerinden kurgu yapanları uyarıyorum; Annelerimiz, devletin kapısı yerine, parti kapısına gittikçe, o partiye ‘devlet’ misyonu biçiyorsunuz. Türkiye böylesine sahipsiz, insanımız böylesine çaresiz duruma düşürülemez. Devlet kapısından beklenmesi gerekenler, bir parti kapısında çaresizlik feryadına dönüşemez. Devlet etmek; devletin de, ülkenin de geleceği olan evlatlarımızı koruyup, kollayabilmektir. Devlet etmek; tek bir vatandaşının ayağına taş değirmeme görevidir. Devlet etmek; terör mağduru vatandaşını, terörle iş birliği yaptığını bizzat ilan ettiğin bir partinin kapısına mecbur etmemektir” demiştir. Şimdi iktidar ve yandaş yayın organları olayı farklı yöne çekiyor, Genel Başkanımızı ve Partimizi karalıyor, AKP lehine propaganda yapıyorlar. Bu millet ülkede cereyan eden her şeyi artık görüyor’ dedi.

Vali bey dizi setinde!

 vali-bey.jpg Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, dün beraberinde Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu ile birlikte, ‘Sen Anlat Karadeniz’ dizi filminin setinde idi. Vali Ustaoğlu, dizide rol alan sanatçılarla bir süre görüştü, hal hatır sordu. Ustaoğlu, ‘Sen Anlat Karadeniz’ dizisinin bölgenin tanıtımına katkı yaptığını belirterek, bu tür dizi filmlerin bölgede çekilmesi için her tür kolaylığı sağlayacaklarını söyledi.

Trabzon’da raylı sistem hoş ama boş söylemdir!

  Genel veya yerel seçim öncesi, iktidarından muhalefetine tüm siyasi partiler, Trabzon’da hafif veya tam raylı sistemi gündeme getirir. İlk etapta Akçaabat-Arsin arasında yapacağız, derler. Bazıları da Samsun’dan Batum’a, Trabzon’dan Erzincan’a rayları döşerler.
trabzonda-rayli.jpgBir kentte veya kentler arasında raylı sisteme neden ihtiyaç duyulur?
İnsan sirkülasyonu ve yolcu sayısının fazlalığı, bir de taşınacak ürün, maddenin çok olması ve bu yolla maliyeti düşürmek. 
Her gün Akçaabat-Ortahisar ve Yomra-Ortahisar arasında kaç kişi iş veya gezmek için gidip gelir. Özel otolarını mı yoksa toplu taşıma araçlarını mı kullanır?
Ortada net bir veri yok.
İkincisi bu kişiler kaç araç değiştirecek? İnsanlar önce iç mahallerden sahile inecek, sonra durakta bekleyecek ve hafif raylıya binecek. Son durakta inecek ve tekrar araca binecek ve evine, işyerine gidecek.
Üçüncüsü hafif raylı sistemin güzergahı nasıl olacak, maliyeti ne kadar? Bu konuda net bilgi yok.
Hafif raylı sistem için ilk hazırlık Asım Aykan döneminde yapıldı. Başkan yardımcısı Orhan Cihan kalabalık bir ekiple çalıştı. Proje vs. hazırlandı. Rafa kaldırıldı. Ardından Mehmet Volkan Canalioğlu da çalışma yaptırdı. Sonra Orhan Gümrükçüoğlu raflardaki projeyi masaya indirdi tekrar rafa kaldırdı.  Bugün de yine hafif raylı gündeme geldi. Başkan Zorluoğlu ekip kuruyoruz, vs. dedi. 
Bize göre, Trabzon’da bugün hafif raylı sisteme ihtiyaç yoktur. Hafif raylı sistemin söylemi hoş, yapılması ve getirisi boştur. 
Trabzon’un önceliği kesinlikte 70 km si tünel geçiş olmak üzere 77 km.lik güney çevre yoludur.

Terminal için ideal yer Moloz’dur!

   terminal-001.jpgTrabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, terminalin Değirmendere vadisinde Oto galericiler sitesinin yanındaki belediye ikmal müdürlüğünün yerinde yapılacağını söylemiş.
  TOKİ, Akyazı dolgusu ve spor kompleksi yapımı karşılığı, Avni Aker, Yavuz Selim Sahası, 19 Mayıs Spor salonu, Terminal ve Akçaabat’taki top sahasını almıştı.
Trabzon geçmişten bugüne planlı doğru dürüst bir şey yapılmadığı için her gelen yönetim, partilinin onun bunun baskısı, çıkarı için planı istediği gibi değiştiriyor.
Ortahisar da Terminal için ideal yerin Moloz’da belediyenin tapulu arazisi içinde yer aldığı dolgu alanı olduğunu defalarca yazdık.
  Bu alanın tam ortasına plansız yaptım oldu mantığıyla cami yerleştirilince yüzlerce dönümlük alan bölük pörçük oldu. Buna rağmen, arazinin batı bölgesine rahatlıkla ilçe ve köylere yolcu taşıyan minibüs ve şehirlerarası otobüsler için terminal kurulabilir. O bölgedeki ambarları, Değirmendere vadisine, İtfaiyeyi de ASKF’nin batısına nakledeceksin ve sorunu da çözmüş olacaksın.
Moloz bölgesi kentin tam merkezidir. Ve her yöne rahatlıkla çıkışı vardır. Bizden söylemesi…

‘İnşallah’ ne demek?

insaalllah.jpg  Fatih Devlet Hastanesi eski doktorlarından Mahmut Haydar Ustaoğlu, araştıran, okuyan, irdeleyen bir isimdir. Ustaoğlu, dini konularda da bilgi sahibidir. Dr. Ustaoğlu, sosyal medyada ‘inşallah’ anlamını belirti ve şöyle dedi;
‘İnşaallah! Ne demek? Allah isterse, yani istemese olmayacak demektir bu, değil mi?
  Şu halde milli piyangodan büyük ikramiye çıkması da, üç yaşında kız çocuğuna tecavüz edilip öldürülmesi de, deprem de, yağmur da, sel de, Kerbela törenlerinde 30 kişinin ölmesi de Allah istediği için olmuştur.
Allah’ın isteği ile kulun iradesi arasında nasıl bir ilişki var o halde?
Ve o istemeden hiçbir şey olamayacağına göre kulun sorumluluğu nereden geliyor!
Kehf Suresi 23-24 ayetlerinde” "Allah izin verirse" demeden hiçbir şey için, "Şu işi yarın yapacağım" deme! Unuttuğun takdirde rabbini an ve "Umarım rabbim bana, doğruya bundan daha yakın yolu gösterir" de.”
Şimdi bilimsel bir çalışma yapıyorsun ve inşaallah bu aşı işe yarar diyerek veya aşı işe yaramazsa Allah bana doğruyu gösterir diyerek bilimsel çalışmayı sürdürebilir misin?
  Şu halde müspet ilim okumak yanlıştır. Din bilimleri okumak gerekir. İnşaallah Millet olarak bunu başaracağız. Okumuşların şerrinden kurtulacağız! 
(Mahmut Haydar Ustaoğlu)

Önceki ve Sonraki Yazılar