Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD'ye Kabil Havaalanı için şartlarını sundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD'ye Kabil Havaalanı için şartlarını sundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabil Havaalanı'nın işletilmesi için ABD'den üç şart talep ettiklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afganistan'daki  Kabil Havaalanı'nın işletilmesi için Türkiye'nin talep ettiği şartları açıkladı. KKTC'de Lefkoşa'daki Hala Sultan Camii'nde kıldığı bayram namazının ardından açıklamalarda bulunan Erdoğan, "Şartlarımız sağlanabilirse, Türkiye olarak Kabil Havaalanı'nın işletimini ele almayı düşünüyoruz." dedi.

kabil-havaalani.jpg

ABD'YE 3 ŞART 

Cumhurbaşkanı Erdoğan Amerika Birleşik Devletleri'nden Kabil Havaalanı'nın işletilebilmesi için talep edilen şartları şu şekilde sıraladı:

  • Diplomasi noktasında, ABD diplomatik ilişkilerde bizim yanımızda yer alacak.
  • Lojistik noktasında imkanlarını bizim için seferber edecek, hangi gücü varsa lojistik anlamda bunu Türkiye'ye devredecek.
  • Bir de mali ve idari noktada sıkıntılar olacak. Bu noktada gerekli desteği Türkiye'ye verecek.

erdogan.jpg

TALİBAN İLE GÖRÜŞÜLECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu şartların sağlanması halinde Kabil Havaalanı işletmeyi düşündüklerini dile getirerek, sonraki süreçte Taliban ile diyalog kurulması gerektiğinin altını çizdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Eğer bu şartlar sağlanabilirse biz Türkiye olarak bu süreçte Kabil Havaalanı'nın işletmesini ele almayı düşünüyoruz. Taliban'ın da bu süreçte bazı rahatsızlıkları söz konusu. Talibanla da bu süreci görüşmek suretiyle, nasıl ki ABD ile bazı görüşmeleri Taliban  yaptıysa herhalde ki Taliban Türkiye ile bu görüşmeleri daha rahat yapması lazım. Çünkü Türkiye onun inancı ile alakalı ters bir yanı yok. Onlarla bu konuları daha iyi görüşebileceğimize ve anlaşabileceğimize ihtimal veriyorum." şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.