Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan NATO zirvesi öncesi önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan NATO zirvesi öncesi önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Brüksel ziyareti öncesi basın mensuplarına önemli açıklamalarda bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"SADECE TERÖRLE MÜCADELE ETMİYORUZ,NATO'NUN DA SINIRLARINI KORUYORUZ"

İttifakın önümüzdeki 10 yıllık yol haritasını belirleyecek NATO 2030 sürecine ilişkin kararların alınacağı önemli bir zirveye iştirak edeceğiz.

Afrin'deki Şifa Hastanesine yapılan terör saldırısı, PKK/YPG'nin nasıl kalleş ve vahşi bir örgüt olduğunu göstermiştir. Ülkemizde masumları, Suriye'de sivilleri, Irak'ta Kürt kardeşlerimizi katleden bu alçaklardan döktükleri her damla kanın hesabını soracağız.

Türkiye olarak PKK, FETÖ, DHKP-C'sine birçok terör örgütüyle mücadele ediyoruz. Bu mücadeleyi sadece Türkiye'de değil birçok bölgede veriyoruz.

Türkiye olarak sadece terörle mücadele etmiyoruz. Aynı zamanda ülkemizin sınırları NATO'nun da sınırlarını da oluşturuyor biz aynı zamanda NATO'nun da sınırlarını koruyoruz.

"MÜTTEFİKLİK RUHUNU AMERİKA'DAN GÖRMEK İSTİYORUZ"

Biden ile görüşme alanımız çok geniş zira 24 Nisan, maalesef çok olumsuz bir süreç oldu. Bu yaklaşım bizleri ciddi manada üzmüştür. Bunu gündeme getirmeden geçmeyi doğru bulmamız mümkün değil.

Savunma Sanayine yönelik birçok masa üzerinde kalan konular var. En önemlisi F-35 konusu. Türkiye ahdini yerine getirdiği halde sözleşmeye uymayan bir ABD var. Parça alma işlemini Türkiye'den yaptıkları halde tüm bunlarla beraber çok ciddi bir ödemeyi yapmış Türkiye var. Türkiye ahdini yerine getirdiği halde sözleşmeye uymayan bir Amerika vardır. Söylem ve eylemde müttefiklik ruhunu Amerika'dan görmek istiyoruz.

Amerika Afganistan'ı yakın bir zamanda terk edecek, burayı terk ettiği andan itibaren orada süreci devam ettirecek güvenilir tek ülke malum Türkiye. Afganistan sürecini de görüşeceğiz.

Amerika gibi bir ülkeden Türkiye'nin istekleri tam manasıyla destek buldu mu derseniz buldu diyemem. Şu anda NATO ülkeleri içerisinde, üzerine düşen görevleri tam manasıyla yerine getiren ülkelerden bir tanesi, ilk 5'in içinde olmak suretiyle Türkiye'ydi, bunu kendileri de takdir ediyor.

Temenni ederim ki bu görüşmelerimizi aynı hassasiyet içerisinde yaparak 24 Nisan'ı unutturacak adımları da atmış oluruz.

DÖVİZ REZERVİ 100 MİLYAR DOLAR SEVİYESİNE ULAŞTI

Merkez Bankamızın döviz rezervi konusunda geldiğimiz nokta 100 milyar dolar seviyesine ulaşmış durumdayız. 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.