Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mitingi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Trabzon mitinginin görkemli ve kalabalık olması için, AKP teşkilatı, belediyeler hiçbir fedakarlıktan kaçınmadı.  Trabzon’un hemen her ilçesinden hatta bazı büyük köylerden minibüs ve taksilerle insanlar Trabzon’a taşındı.

Miting alanında ve çevresinde resmi ve sivil binlerce emniyet görevlisi vardı. Miting alanının etrafı ve alanın içi demir bariyerlerle bölünmesi mitingi daha kalabalık yaptı.

Mitingi organize eden ekibin, iyi iş çıkardığını söyleyebiliriz.

Bu tür mitingleri yapmak para işidir. Köylerden kasabalardan o kadar insanı taşımak, afişler, pankartlar, broşürler, ses düzeni, araç vs… Bu işler öyle üç beş lira ile olacak işler değildir.

***

Miting kalabalıktı…

Bu kalabalık; Cumhurbaşkanının Başbakan olduğu dönemlerde yaptığı mitingler kadar değildi.

Dün Trabzon’da devlet dairelerinde öğleden sonra tatil ilan edildi. Dairelerdeki hemen her birimde bir nöbetçi bırakıldı, geri kalan çalışanlar mitinge yönlendirildi.

Mitinge katılan memurlar, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar; mitingde olduklarını ispat etmek için bol bol resim çektirdiler. Kimileri sosyal medyada paylaştı.

Miting alanında epey de öğrenci vardı. Okulların çoğunda da dün öğleden sonra eğitim ve öğretim yoktu.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi koridorlarında, ‘Başkanın emridir, birimlerde bir kişi kalacak geri kalan herkes mitinge gidecek’ sesi yankılandığı söylendi. Trabzon Büyükşehir, Ortahisar ve diğer ilçe belediyeleri ile resmi dairelerde taşeron işçi statüsünde çalışanlar da toplu olarak alana getirildi.

Miting alanındaki kalabalık kadar olmasa bile, ona yakın bir kalabalık da Uzunsokak ve Kunduracılar caddesinde vardı. Mitinge gitmeyenler veya görünüp kaçanlar Uzunsokak ile Kunduracılar’da tur attı.

***

Cumhurbaşkanının dünkü mitingi görkemli idi, havalı idi, kalabalıktı… Bu kalabalık sandığa yansır mı?

16 Nisan’da seçim olsa, yansıma ihtimali yüksek!

16 Nisan’da referandum olacağı için yansıma ihtimalini az da olsa düşük görüyoruz.

Bir de kimileri, şöyle bir hesap yapıyor; AKP+ MHP+ BBP’nin Trabzon’daki oy oranı yüzde 80-85 arasında… O zaman AKP, en az yüzde 80 alır!

Bize göre AKP’nin referandumda Trabzon’da alacağı oy yüzde 60 ila 70 arasında…

Araklı’nın Başkanı!

Eskiden Trabzon’un Araklı ilçesi denildiğinde akla Çebiler gelirdi… Çebiler, soyadları farklı da olsa (Hasançebi, Hamzaçebi vs) ilçe merkezinde ve çevresinde daha fazla idiler. Belediye Başkanlıkları da şimdilerde olduğu gibi bu ailedendi.

Araklı, Trabzon’da en fazla göç veren ilçelerden biridir. Gazetemiz sahibi Hasan Kurt, yıllar önce Karadeniz Ereğlisi’nde Araklı’dan fazla Araklılı var, demişti. Araklılılar, İstanbul başta olmak üzere büyük kentlerde de hayli etkinler.

Geçenlerde Araklı ile ilgili iki satır yazdık, Belediye Başkanı Recep Çebi, biraz alınganlık gösterdi. Trabzon’daki diğer ilçe belediye başkanlarının icraatı ile Recep Çebi’nin yaptıklarını karşılaştırırsak, Recep bey diğer başkanlara fark atar…

Recep Çebi iyi çalışıyor. Araklılıların önemli bir kesimi de kendisini desteklediğine göre mesele yok. Şimdi bunları yazdık diye, eski başkanlardan Ümit Çebi, bize gönül koyabilir. Ümit Çebi de başarılı işler yaptı.

Temel Kahveci’nin bir yıl önceki öngörüsü!

Ülkücü camianın önemli isimlerinden, işadamı Temel Kahveci, 3 Nisan 2016’da MHP; Devlet Bahçeli ve Meral Akşener ile ilgili bir öngörüde bulunmuştu. Kahveci’nin bu öngörüsüne o günlerde farklı tepkiler gelmişti.

Temel Kahveci, dün bir yıl önce yazdıklarını yeniden paylaştı; İşte Kahveci’nin o paylaşımı;

‘Sonuçta hiç bir aday, tekrar MHP'ye dönemeyecektir. Bu durumda en popüler olan Meral Hanım ne yapacak? Ya köşesine çekilecek ya da yoluna devem edecek. Büyük ihtimal yoluna devam edecektir. Bu yeni bir partinin kurulması demektir. Hatırlarsanız Bahçeli'nin böyle bir öngörüsü de vardı.

MHP Bahçeli sayesinde dibe vuracak ve siyasi hayattan çekilecek. Bahçeli görevini başarıyla yapmış olmanın huzuruyla emekliliğin tadını çıkararak son demlerini yaşayacaktır.

Meral hanımın Türk siyasetinin yeni yıldızı olarak parlama ihtimali yüksektir.

Küresel güçlerin Recep Tayyip'ten vazgeçmiş olma ihtimali de yüksek görünüyor. Meral hanımla çalışma ihtimalleri de olası görünüyor.

Sözün kısası ılımlı islamdan ılımlı milliyetçiliğe böyle bir geçiş yapabiliriz!

En sıkıntılı bölüm, Türk Milliyetçiliği bu gelişmelerin neresindedir? Bana göre hiç bir yerinde değildir. Bir yerinde olmalı mıdır? Tartışılır.’

***

Temel Kahveci, ne falcı ne de muskacı… Türkiye’deki siyasi gelişmeleri tarafsız bir gözle takip ediyor. MHP ve Ülkücü camiayı bir iki istisna dışında her yönüyle en iyi bilen isimlerden biri. Edindiği bilgiler ve deneyimler sonucunda bir yıl önce bunları yazdı. Temel beyi,  bu isabetli tahlilinden ötürü kutluyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar