Cumhurbaşkanı ve “Uyutulan Trabzon”

Doğru söylemek gerekirse bu günkü yazımın konusu çok tartışılan emekliye ve asgari ücretliye verilecek paranın “Kaynağı” olacaktı… Bu fikrimi bu gün Trabzon’da halka hitap edecek olan Cumhurbaşkanı değiştirdi… Madem Cumhurbaşkanı Trabzon’da, bize de bu şehir için söz verilip de yapılmayanları sıralamak düştü…

Seçime 27 gün kala siyasi partilerin liderlerinin yanı sıra meydanlarda Cumhurbaşkanını da sıkça görüyoruz. Bu günde Trabzonluların bir kısmı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı televizyonlardan değil de canlı olarak meydan parkından dinleyecek. Büyük ihtimalle Sayın Cumhurbaşkanı Trabzon’da da bazı açılışlar yapacak…

***

Sayın Cumhurbaşkanım,

Elimde sizin başbakanlığınız döneminde 2009 yılında dağıtılan ve kapağında Trabzon’u lider kent yapacak olacak vaatlerin sıralandığı kitapçık var. Bu kitapçığın birinci yüzünün arkasında sizin de resminiz yer alıyor, “İşimiz hizmet” sözünüz ne yazık ki Trabzon’da tam anlamında hayat bulmadı… Gerçekleşmeyen yatırımları, sizin başbakanlığınız dönemlerinizde iki kez bakanlık yapan Faruk Özak kendi ağzıyla, “Trabzon’a büyük yatırımlar getiremedik” diyerek itiraf etti.

Sayın Cumhurbaşkanım,

Trabzon’un önünü açacak olan ve yine 61 projede yapılacağına dair söz verilen Güney Çevre Yolu için bir adım hala atılmadı. Aradan geçen 7 yıla yakın zaman dilimi içinde Rize ve Giresun’da çalışmalar yapılırken, Samsun’da ikinci yol hizmete girdi... Trabzon’un önünü açacak Güney Çevre Yolu projesi ise rafa kaldırıldı.

Sizin başbakanlığınız döneminde o gün TOKİ Başkanı olan ve bir dönemde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapan Erdoğan Bayraktar’a verdiğiniz “Stadı TOKİ yapsın”  talimatınızın üzerinden yaklaşık 10 sene geçti. Siz Cumhurbaşkanlığına yükseldiniz.. Ancak Trabzon’da yapılan Akyazı Stadı bitirilemedi. Gelecek sezon için yetişmesinin mümkün olmadığı yolunda yapımcı firma açıklamalar yaptı.

Yıllardır Trabzon, “Tren geliyor tren..!” vaadiyle  uyutuldu.

Sonunda “Kara trenin” Trabzon’a gelmeyeceğini bu gün Başbakan olan Ahmet Davutoğlu  rayların döşeneceği  illeri açıklarken bu “dört köşe” şehrinin ismini  hiç anmadı. Sizin tabirinizle Raylar Trabzon’u teğet geçti.

Aynı şekilde yıllar önce Sürmene’de yapılması planlanan Lojiktik üssü bir gecede Trabzon’un elinden alınıp memleketiniz Rize’ye kaydırıldı. Tarih, kütür ve spor şehrine de üssün “ucu” reva görüldü!

Yıllardır Trabzon, havalimanına ikinci pist yapılacak sözleriyle yankılandı. Yine Başbakan Ahmet Davutoğlu Rize-Artvin arasına havaalanı yapılacağını söylerken, Trabzon’u bir kez daha unuttu!

***

İkinci devlet üniversitesi…

İkinci vakıf üniversitesi…

Şehir Hastanesi…

Yatırım adası…

Çimento Fabrikasının taşınması…

Yeni şehirlerarası otobüs terminali…

Zigana tüneli…

Boztepe’ye teleferik…

***

Sayın Cumhurbaşkanım,

13 yılda yapılacak denilip de yapılmayan “Uyutulan” Trabzon’a, verilen sözlerin yerine  getirilmesini bekliyoruz. Bunun yanında da hakkımız olan Şampiyonluk ve Kupa için yıllar önce yapılacağı söylenen “ince ayarın” da bir an önce hayata geçtiğini görmek en büyük arzumuz.

Saygılarımızla…

 

Gerçek ve reklam

Sandığın kurulmasına 30 günden az zaman kala partilerin televizyonlarda çeşitli reklamları ardı ardına dönüyor… İktidar partisinin bu güne kadar yaptıklarını anlatan reklamların içinde en dikkat çekici olanı, sağlık alanındaki yeniliklerin gösterildiği kısa film. Reklamda karadan, havadan, denizden gelen ambulans hastayı alıyor ve hastaneye yetiştiriyor.

Tabi her şey filmlerdeki gibi olsa dünya cennet olurdu… Ancak gerçekler reklamın tam tersini ortay koyuyor… Bundan birkaç gün önce Değirmendere’de ucube gibi duran Otogarın önünde trafik arapsaçı gibiydi. Yolda bir Ambulans, içindeki hastayı hastaneye yetiştirmek için sirenlerini kulakları sağır edercesine çalıyor. Ambulans şoförü bir sağ bir sola, yetinmiyor kaldırıma çıkıyor… Yol bulmak çok zor!

Biz şimdilik film icabı çağ atlıyoruz.

Gerçekte ise yolda kalıyoruz! 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.