CUMHURBAŞKANI'NIN 2019 HAMLESİ!

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, görünen o ki; şimdiden 2019’da yapılacak yerel ve başkanlık seçimine odaklandı. Özellikle başkanlık seçimi, Erdoğan için ‘varlık ve yokluk’ seçimi olarak nitelendiriliyor.
‘Metal yorgunluğu’ söylemi ile işe başlayan Cumhurbaşkanı, parti teşkilatlarında ve belediyelerde görevden alma veya istifa ettirme operasyonunu sürdürüyor.
Daha düne kadar, demokrasilerde, ‘sandığın olmazsa olmaz’ olduğunu vurgulayan ve ‘sandıkla gelen sandıkla gitmeli’ diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, seçilmiş belediye başkanlarının istifasını veya görevden alınmalarını istemesi, söylemi ve anlayışıyla tezat teşkil ediyor.
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanının, bu eyleminde haklı olduğunu söyleyenler, ‘Başkanlar önseçimle gelmedi. Onları aday gösteren irade, istifa etmelerini veya görevden alınmalarını gerçekleştirebilir’ diyorlar.
Başkanlar, hakim nezaretinde yapılan önseçimle gelmediği doğru! Ancak, onlarca aday arasında farklı metotlarla tercih edildiler. Ayrıca, genel başkan tarafından aday da gösterilmiş olabilirler. Sonuçta, başkanların hepsi sandıktan çıktı. Başkanları halk seçti!
Halkın seçtiği başkanın parti lideri tarafından görevden alınması, demokratik temayüllerin dışında bir olaydır.
Anketlerle başkanlar görevden alınıyorsa, o zaman serbest seçim yapmanın da bir anlamı yok. Seçimi de anketle yapalım. Seçilmiş başkanların görevden alınmalarının şartları vardır. Soruşturma, mahkeme, partiye zarar verme vs. gibi…
Şu anda istifa eden veya istifa etmesi istenen başkanlarla ilgili bildiğimiz kadarıyla böyle bir süreç yaşanmadı. Eğer yaşansaydı, istifaları veya görevden almaları normal karşılardık.
Bu arada Ankara kulislerinde, genel seçimde AKP’nin mevcut milletvekillerinin yüzde 90’ının aday gösterilmeyeceği söyleniyor. Belediye Başkanları için de benzer iddialar var.
‘Metal yorgunluğu’, söylemi ile başlayan süreçte, yorulan- yorulmayan başkanlar, teşkilat yöneticileri; milletvekillerinin yerine yenileri gelme ihtimali yüksek!
Cumhurbaşkanının bu hamlesi tamamen 2019’da yapılacak olan yerel ve başkanlık seçimine yönelik bir çalışmadır. Başkanları veya parti yöneticilerini görevden alarak veya istifa ettirerek veya yeniden aday göstermeyerek ‘Bize ayak uyduramayanları, anketlerde başarısız çıkanları dinlendiriyoruz’ mesajı veriliyor. Bu mesajı çokları seçim taktiği olarak nitelendiriyor.
Bu taktik önümüzdeki yerel, milletvekili ve başkanlık seçiminde, Erdoğan ve AKP’ye katkı sağlar mı sağlamaz mı? Şimdiden bir şey söylemek mümkün değil.
Anketlerle her ne kadar sonuç alınmışsa veya alınacağı düşünülse de, önemli olan halkın ihtiyaçları, iyiliğine yönelik politikalar ve beklentileridir!
(Hasan Kurt)

*************


Hacısalihoğlu ‘onları’ savundu
Atalay ve Kurt eleştirdi!  
 

TS eski yöneticisi Hayrettin Hacısalihoğlu, ‘Yılmaz’ı, Özak’ı, Sümer’i savundu. Genel yayın yönetmenimiz Altuğ Atalay da, ‘Kulübün bugünlere gelmesine yol açanlar, şimdi gelsin temizlesinler’ dedi.
Hacısalihoğlu’nun sosyal medyada paylaştığı yazısı şöyle;
‘Bu kulüp ne zaman zor günler yaşasa bir yakınma, bir beklenti içinde hep şu sözler dile getirilir;
‘Kulübün önemli adamları bu işe el koysun.  Ayağa kalksınlar. Şunu kovsun, bunu göreve getirsinler vs.vs.’
Önce kim bu önemli adam kabul ettiklerimiz bir bakalım.
M.Ali Yılmaz- Faruk Özak-Özkan Sümer!
Kişilere göre değişen belki bir elin parmakları kadar birkaç kişi daha!
Yani doğrusu ile yanlışı ile en uzun en etkin görevde bulunanlar.  Yani en çok kızdıklarımız, kovduklarımız, hakaret hatta küfür ettiklerimiz.
Oysa bu adamlar; aslında bu kulübü bu günlere taşıyanların önde gelenleri.
Bu kulübü sevdirenler. En çok emek verenler.
Ha, bunların hataları yanlışları, kusurları, ihtirasları yokmu? var tabi!
En büyük hataları da birbiriyle çekişmeleri, birbirini karalayıp, hakeret etmeleri, toplumun önüne atmaları.

hacilalihoğlu-(1)-001.jpg
Ama kimin hatası yok ki!
Hiç değilse bunların artıları, eksilerinden çok daha çok fazla.
Fazla ki zor günlerde hep ilk akla bunlar gelir, onlardan medet umulur.
Çünkü bilinir ki onlardan başkası bu kulübü ayağa kaldıramaz.
İşler bir parça rayına oturmuş gözüktüğünde ise, bu adamlara demediğimiz kalmaz.
En hafifi "çekin bu kulüpten elinizi". "dinozorlar, leş kargaları", "düşün bu kulübün yakasından", "bunlar olduğu sürece bu kulüp şampiyon olamaz", "yediler bu kulübü, haram olsun"
Dahası. Dahasından roman olur!
Yani biz uçurtma gibi istiyoruz.
İstediğimizde yol vereceğiz göklere çıkaracağız, istediğimizde zımbayı vurup yere indireceğiz...
Yok böyle bir düzen yok böyle bir işleyiş, yok böyle bir anlayış.
Ne istiyoruz, kime değer ve önem veriyoruz, kime vermiyoruz bir düşündük mü?
Düşündük mü hiç. bu günün kimleriyle, dünün kimlerini mukayese ediyoruz diye!

Altuğ Atalay’ın cevabı!
Hayrettin Hacısalihoğlu’nun bu yazısına Altuğ Atalay şu karşılığı verdi;
Kulübün bugünlere gelmesine yol açanlar şimdi gelsin temizlesinler.. Olması gereken budur... Birlerinin, egolarıyla attıkları adımların bedelini koca camia ödüyor... Süreç 97'de başladı. O günden bugüne kim ne yanlış yapmışsa muhakemesini tamamlasın, önce itiraf etsin, özür dilesin, sonra gerçekten iyi niyetliyse gelsin düzeltsin... Borç onların borcu!

hacilalihoğlu-(2)-001.jpg

Hasan Kurt’un soruları!
Hayrettin bey, 1980’lerden bu yana kulübün içinde… Bizde içinde değil ama bu süreçte kulüpte olup bitenleri yakından takip eden ve gözlemleyenlerden biriyiz.

Trabzonspor’un gidişatını etkileyen birkaç olayı aktaralım;
Trabzonspor, 1995-96 sezonunda şampiyonluğu kaybettiğinin sonrasında kasası dolu, kadrosu mükemmel olduğu halde kulübü kim neden Mehmet Ali Yılmaz’a teslim etti?
Trabzonspor’u kendi şirketi gibi yönetene karşı ayağa kalkan başkan seçilen ve dört dörtlük bir başkanlık yapan Özkan Sümer’in ‘yakın arkadaşları’ neden İbrahim Hacıosmanoğlu’nu desteklediler.

untitled-1-023.jpg
Ve ayrıca Özkan Sümer’i istifaya kim ya da kimler zorladı?
Ve dün Celil Hekimoğlu’nun kaybetmesi için çalmadık kapı bırakmayanlar, hesap vermeyecek, özür dilemeyecek ve ondan sonra Trabzonspor’un kaderi ile oynayanlara biat edeceğiz. Biz etmiyoruz. Eden etsin!

 

Önceki ve Sonraki Yazılar