Havva  Lakutoğlu

Havva Lakutoğlu

Cumhurbaşkanının keşfi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Müslüman dini liderler zirvesinde “Amerika kıtasını Kristof Kolomb’dan önce Müslümanlar keşfetti” açıklaması batıyı kızdırdı.

Dönemin din adamının Kolomb ile ilgili yazdığı bir hikâyede, “Bir dağ gördüm dağın üzerinde zarif bir camiye benzeyen bir tepecik vardı” şeklinde açıklaması Tayyip Erdoğan tarafından telaffuz edilince olanlar oldu…

Yıllar önce aldığım ve hala başucu kitaplarım arasında yer alan “Batı Medeniyetinin Doğulu Kökenleri” (John M. Hobson) adlı kitapta, “Onları suçlarsan iyi edersin. Onlardan nefret edersen kendini korursun” sözü Tayyip Erdoğan’ın ifadesinin aslında doğru olabileceğini vurgulayan önemli bir tespittir.

Her şeyi bulan ve bilen keşfeden kutsal batı, ama bunun karşısında cahil ve yokluklarla savaşan ise hep Müslümanlar.

Kitapta Doğulu kaynakların Avrupa’daki temel dönüm noktalarının her birinde önemli noktalara sahip olduğu vurgusu, Tayyip Erdoğan’ı daha da haklı konuma getiren bir başka tezdir.

Kitapta Vasco Da Gama miti ise Cumhurbaşkanının açıklamasını kuşkuya düşürmeyecek dereceden önemli bir saptamadır.

“Biz genellikle Batı’da Ümit Burnu’nu ilk kez dolaşan ve Doğu Hint adalarına gidip, o zamana kadar dışa kapalı bir biçimde yaşayan ilkel Hint ırkıyla ilk teması kuran kişinin Vasco Da Gama olduğunu biliriz. Ancak yirmi ila elli yıl öncesinde Müslüman denizci Ahmed İbn Macid, Ümit Burnu’nu zaten dolaşmış, Batı Afrika kıyılarına gitmiş ve Cebelitarık boğazından Akdeniz’e geçmiştir.”

Bilinmeyen renkleri arayıp bulan, yapılmayan yolları yapan, görülmeyen yerleri keşfeden ve de medeniyeti dünya milletleriyle tanıştıran gerçekten batı mıdır?

Goethe der ki, “Kendini ve ötekini bilen kişi, doğu ve batının ayrılmayacağının da farkındadır”

Erdoğan batıya kafa tutarak rakibini kızdırmanın coşkusunu yaşadı. Her zamanki gibi…

Her yerde kazanmayı seven ve kaybetmeye tahammülü olmayan Erdoğan, keşke dersine bu konuda iyi çalışmış olsaydı.

Dini inançların gücü batı içinde, Müslümanlar içinde göz ardı edilmeyecek kadar önem arz eder. Tıpkı 3. Aziz Paul’ün Romalılara yazdığı mektupta olduğu gibi, “Tanrı’yı sevenler için, her şey iyi yönde ilerler”… Yani kurtarıcının Allah olduğu ilkesidir.

Ayrıca ünlü boksör Muhammed Ali ise, “Allah benim yanımdayken nasıl kaybederim” sözü yaratanın gücünü vurgular.

Bugün antropolojik bulgular ve coğrafya verileri arasındaki gelişmelerle bir milletin Amerikalı mı, İngiliz mi, İspanyol mu olduğu sonucuna varıyoruz.

Batının dünyaya unutturmaya çalıştığı bazı Müslüman mucitleri hatırlatmak isterim.

Hârizmî, Doğu ve batının ilk cebir kitabını yazmıştır; Matematik ve coğrafya alanlarında dünyanın kabul ettiği bilim adamı.

Farabi, Filozof ve bilim adamı.

İbn-i Sina, tıp adamı, yazar ve filozof ve daha niceleri.

Hepsi derin bilgileriyle bugünlere kadar isimlerini taşımış Müslüman dahi ve dehalar. Çözümsüz görünen birçok problemi çözen bu nitelikli dahiler, farkındalıkları ile de, altın harflerle tarihe geçtiler.

Büyük devletler kuran atalarımız, çok geniş uygarlıklara da ev sahipliği yapmıştır. Bunu araştırmak, incelemek ise bizim borcumuzdur.

2007’de insanoğlunun gen haritası çıkarıldı. Bugün artık milletlerin akrabalık ilişkilerini belirleyecek yeterli bilgiye sahip durumdayız. Bu durumda dünyaya meydan okumuş bir milletin her yerde izi vardır diye düşünüyorum.

Amerikan The New Republic dergisinin yazdığına göre, Yahudi tarihçi Simon Wiesenthal da Kolomb’un İspanya’dan sürülen Yahudilere yeni bir yurt bulmak için yola çıktığına inanır.  Bu konuda yorumu size bırakıyorum.

 

 

 

 

    

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.