Gürsel Özgür

Gürsel Özgür

CUMHURİYET FAZİLETTİR

Çaresiz kaldığım zamanlarda gider, bir taş ustasını seyrederim.

Adam, belki yüz kere vurur taşa. Ama değil kırmak, küçücük bir çatlak bile oluşturamaz.

Sonra, birden, yüz birinci vuruşta taş ikiye ayrılıverir. İşte o zaman anlarım ki; taşı ikiye bölen o son vuruş değil, ondan öncekilerdir’’.(Jacob RIIS)

***

Bizde de  ‘’ben yordum oni, sen tuttun oni’’ diye söylenir.

Kararlı, istekli, heyecanlı ve azimli çalışmanın sonuç vereceği muhakkaktır.

Önyargılardan uzak, hilesiz, yalansız ve yalnızca hedefe odaklanarak kendi çabanla ve azminle kazanmanın ve başarmanın mutluluğunun da tadına doyulmaz.

Bu mutluluğu ölçecek bir alet de icat edilmemiştir.

Ülkemizin gereksinimi de budur, insanların hedefe odaklanarak çalışması.

Artık ülkemizin bir şekilde temizlenmesi gerekiyor. Toplum olarak Jacob Riis’in dediği gibi yüz birinci vuruşa gelmek düşüncesi ve bilinci ile vuruş yapmaya başlamalıyız.

Bu vuruşlar; dürüstlük, paylaşımcılık, samimiyet, doğruluk, okumak, güvenilir olmak, maddiyatçı olmamak, riyakâr olmamak, çalışmak gibi davranış biçimleridir ki, eğitimle üzerinde durulmalı ve otomatik reaksiyon haline dönüştürülerek aksini yapanlar yalnızlaştırılmalıdır.

Aslında bunlar faziletli yani erdemli insan olmanın koşullarıdır.

Süratle yozlaşan, ayrışan, yabancılaşan, değerlerinden uzaklaşan toplumu, kenetleyecek ve barıştıracak olan değerlere en kısa sürede dönülmeye başlanmalıdır.

***

Tüm dünyaya meydan okuyarak ve yıldırımlar yaratan bir ırkın ahfadı(torunları) olarak dünyada emsali görülmemiş bir zaferin galibi için, sonrası da çetrefilli yollar içeriyordu.

Zafer sonrası, saltanat ve hilafet taraftarlarının ikna edilmesi çok da kolay olmayacaktı.

Nitekim Mustafa Kemal, İsmet Paşa ile beraber, yakın arkadaşlarına karşı mücadele etme pahasına önce saltanat ve sonra laiklikle bağdaşmayan hilafeti kaldırarak medeni ve modern toplum olma yolunda hızla ilerlemiştir.

28 Ekim’de arkadaşlarına ‘’Yarın Cumhuriyeti ilan edeceğim’’ diyen Mustafa Kemal’in, 29 Ekim 1923 akşamı Türkiye Devletinin hükümet şeklinin Cumhuriyet olduğu yönündeki verdiği kanun tasarısı ‘’Yaşasın Cumhuriyet’’ sesleri ile kabul ediliyor ve birkaç dakika sonra yapılan cumhurbaşkanlığı seçimi de yüzellisekiz üyenin oybirliği ile Ankara milletvekili Mustafa Kemal’in seçilmesiyle sonuçlanıyordu.

Bir grup; ‘’Sizi gâvur yapacaklar, İslamiyet tehdit altındadır’’ yalanları ile dini bağnazlığı galeyana getirmek hevesindeydiler. Şeyhler, müritler, tekkeler, medreseler, cemaatleri koruması altında göstererek cumhuriyet düşmanlığını yürütüyordu.

Zor şartlar altında hazırlanan ve değişikliklerle süregelen Anayasasının; ilk 4.maddesi, o dönem olduğu gibi yine cumhuriyetin ilanına karşı çıkan karşı devrim zihniyetindekilerin tehdidi altındadır.

Ne olursa olsun; Anayasanın 2.maddesinde belirtildiği üzere, ‘’Türkiye Cumhuriyeti, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk Devletidir’’maddesi tartışma konusu bile olmamalıdır. Verilecek tavizler gerici zihniyeti daha da cesaretlendirecektir. Gerçi, yeteri kadar da cesaretlenmişlerdir.

93.Yılını kutlayacağımız, kanla, irfanla kurduğumuz Cumhuriyetin değerini komşu ülkelere bakarak bile anlayabiliriz. Özellikle kadınlarımız cinsiyet ayırımcılığı olmadan insan olmanın onuru ile yaşamanın ayrıcalığını fark etmelidir.

Atatürk’ün ’’Cumhuriyet fazilettir’’ diyerek bize teslim ettiği Cumhuriyetin, cehennemler kudursa, ölmez nigahbanısıyız (nöbetçisiyiz).

Sağlıcakla kalın,saygılarımla…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.