28.04.2021, 09:21

Cumhuriyet Öğretmeni

Babamla yaptığımız Köy Enstitüsü sohbetlerinde aşağıdaki yaşadığı hikâyeciği anlattı. Bu hafta bende sizinle bu yaşanmışlığı paylaşmak istedim.  

“Yıl 1945. Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel ve İlköğretim Genel Müdürü İsmail Hakkı Tonguç okulumuzda yapılan çalışmaları yerinde görmek üzere ziyarete geldiler. Vakfıkebir’e gidip kaymakamlık makamına uğrayacaklardı. Yöremizde o hafta olan afet sonucunda Çamlık köprüsünün ayağını sel alır. Bu tahribatı yerinde görmek isteyen bakanımız yürüyerek gitmek zorunda kalır.

Okul bahçesine bir grup arkadaşlarla sohbet ederken, okul müdürümüz yanında sarı saçlı bir çocuk ile yanımıza gelir, misafirimize sahip çıkın der ve bize teslim eder. Biz de misafirimizle birlikte okul bahçesinde çeşitli oyunlar oynadık, hazırladığımız öğle kahvaltısını da birlikte yaptık.

Akşam üzerine doğru Milli Eğitim Bakanımız bizim de bulunduğunuz masaya doğru gelir, ‘Can, oğlum iyi zaman geçirdin mi?’ diye sorar.

‘Baba, ağabeylerimle oyunlar oynadık, türküler söyledik hatta hep birlikte yemekler hazırlayıp birlikte yedik’ deyince, bu sarı saçlı çocuğun Milli Eğitim Bakanı Hasan Âli Yücel’in oğlu Can Yücel olduğunu öğrendik.

Bunun üzerine oturan kız ve erkek arkadaşları ayağa kalkarak birlikte bir horon kurduk.

Ben de kemençeyi elime aldım halkanın ortasında onlara çalmaya başladım.

Arkadaşları coşturmak ve rahatlatmak için şöyle bir dörtlük söyledim;

Ha bu Karadeniz’in

Ucu görünür ucu

Karşımda görüyorum

Baba İsmail Hakkı Tonguç’u diyerek bir karşılama türküsü attım.

Horondaki arkadaşlarla hep birlikte türküye devam ettik;

Sisdağı’nın başında

Horaya bak horaya

Sayın bakanımızı

İstiyoruz buraya

Bunun üzerine sayın bakanımız Hasan Âli Yücel ile İlköğretim Genel Müdürü İsmail Hakkı Tonguç horona katılırlar Kübik Bina’nın bahçesinde halkın da katılımıyla büyük bir şölen oluşur.

Bitiminde bakanımız bana dönerek,

‘Adın ne oğlum?’

 ‘Hasan Baykan efendim.’

‘Oğlum, bu genç yaşta şerefli ve onurlu iki meslek sahibi oldun. Türk Milli Eğitimi ve Folkloru ileride senden çok hizmetler bekliyor’ der

O gün hayatım sürecinde hiç unutmadığım gibi meslek yaşantımda da binlerce çocuğa okuma- yazmayı ve Cumhuriyetimizin kurucusu, Büyük Önder ve Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitimle ilgili fikir, ideal, düşüncelerini aktardım. Milli Eğitim Bakanı Hasan Âli Yücel’in bana söylediği şerefli onurlu sözüne bağlı kalarak hizmet etmeye çalıştım.”

Babamın hikâyeciğindeki gibi Cumhuriyet bu ülküyle büyüdü.

Bu ülküye bağlı kalıp hizmet eden tüm öğretmenlere saygı ve minnetle.

 

 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Kasım 2021
İmsak 05:47
Güneş 07:17
Öğle 12:14
İkindi 14:40
Akşam 17:02
Yatsı 18:27
23
parçalı bulutlu