Cumhuriyetin geleceği ve gerçekle yüzleşme!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘Türkiye Cumhuriyeti milletimizin ortak eseridir, 77 milyonun cumhuriyetidir, 77 milyonun her ferdi istisnasız bu cumhuriyetin öz evladıdır, bu cumhuriyetin eşit derecede sahibidir’ dediği saatlerde Barzani’nin askerleri, Tük güvenlik güçlerinin kontrolünde Türkiye üzerinden Suriye sınırına varmıştı.

Barzani’nin silahlı bir şekilde Türk topraklarından geçişinde, Cumhurbaşkanının 77 milyonun içinde saydığı vatandaşlar, ‘Kürdistan’ bayrağı sallayarak konvoya sevgi gösterisinde bulunuyordu.

***

Diğer yandan Türkiye’deki İslamcı kesimin radikalleri, Cumhuriyete ve Cumhuriyeti kuran kadrolara, Cumhuriyetin kazanımlarına AKP iktidarından da güç alarak bayrak açmışlardı. Cumhuriyeti dönüştürmek ve yıkmak için eğitimden, ekonomiye hemen her alanda mevzi kazanmışlar. İcraata geçmişler. Öbür yandan PKK komutasındaki ayrılıkçılar vs. Kobani de İŞİD saldırılarını protesto için kalkışla eylemine girişmişler. Türkiye’nin onca kentinde ve ilçesinde eylem yapmışlar, yakıp yıkmışlar ve bu olaylarda 30 civarında insan hayatını kaybetmiş.

***

AKP’nin uyguladığı politikalar sonucu, ülkede etnik ve dinsel ayırım, tavan yapmış. Ülke birliğini sembolize eden bayraklar yakılmış, yakılıyor, masum asker ve vatandan kalleşçe vuruluyor, elektrik direğinde kurşuna diziliyor, ülkenin bir bölümünde Kürdistan bayrağı elden ele dolaşıyor, diğer yandan Cumhurbaşkanı, birlikten, beraberlikten, eşit yurttaşlıktan, ortak eserden vs. dem vuruyor. Bu nasıl eşitlik bu nasıl birlikteliktir? Böyle bir ortamda kardeşliği nasıl sağlayacaksın. İçeriği açıklanmayan ve adına açılım denilen politika ile mi?

***

Cumhurbaşkanı, başbakan ve diğer yetkililer, ne hikmetse bugüne kadar bu açılım politikasının ne olduğunu net olarak vatandaşa anlatmadılar, açıklamadılar. Açılım, açılım, açılım! İyi de bu açılım nedir?

Güneydoğu da özerk bir yapı mı? İki dilli, iki bayraklı, iki milletli bir devlet mi? Kanton devletçikler mi? Federatif bir yapı mı? Bask modeli mi? vs. vs.

Bu açılımın içinde ne var?

Yoksa bu açılım denilen süreç, bir oyalama mı?

***

Gerçi, muhalefet söz birliği etmişçesine açılımı çözülüm olarak değerlendiriyor. Gerekçeleri de sıralıyor. Muhalefetin tabanı ise cılız ses veriyor. AKP’ye oy veren geniş kitle ise; olan biteni ilgisiz. Partisine teslim olmuş, durumda.

***

29 Ekim 1923 de kurulan Cumhuriyetimizin 91. Yıldönümü işte böyle bir ortamda ve süreçte kutluyoruz. Türk halkının yüzde 80’i, ki; bunun içinde AKP’ye oy verenlerin de en az yarısının bulunduğu kesim Cumhuriyete ve kazanımlarına tartışmasız gönülden bağlı. Ama bu yüzde 80’nin yarısından fazlası iktidara olan bağlılığından veya bana dokunmayan bin yaşasın anlayışı ile köşesinde.

Durum bu olunca, meydan da yüzde 20’lik kesime kalıyor. Zaten bu kesim iktidarı ve gücü elinde bulunduruyor. 

***

Cumhuriyet’e sahip çıkanların karalandığı, köşeye sıkıştırıldığı, ayrılıkçıların meydanı boş bulduğu, ümmetçilerin başka telden çaldığı bir ülkede,  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söylediği ortak bir gelecek nasıl inşa edilebilir. Ve üstelik bu olayın bir tarafında da ‘Cumhuriyetciyim’ iddiasında olanlar varsa!

Bütün bu olanlara rağmen, yanılgı içerisinde olanlar, birilerinin değirmenine su taşıyanlar, uyanacak ve gerçekle yüzleşecektir. Ve bu halk ülkede olup bitenlerin üstesinden gelecektir, diye umut etmekteyim. 

***

Bu arada Güneydoğu da ki ayrılıkçı hareket ile ilgili yıllardan beri, o bölgede özerklik veya ayrılma konusunda halk oylaması yapılmasını savunuyordum. Hala bu görüşteyim. Bu işi uzatmanın anlamı yok. Bölge halkına ‘birlikte yaşamak istiyor musunuz istemiyor musunuz?’ diye sorulacak. Bölge halkı büyük bir ekseriyetle birlikte yaşama konusunda karar verecektir. Yapılan anketler bunu gösteriyor. Bu yapıldıktan sonra ülkeyi yönetenlerin eli daha da güçlenecektir, diye düşünüyorum.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.