Cumhuriyetin üçüncü evresi!

Yeniçağ Gazetesi yazarı hemşehrimiz Arslan Bulut, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin son dönemlerde yaptığı açıklamaları eleştirdiği yazısının son bölümünde; ‘Cumhuriyet, kuruluş felsefesinden çıkarıldı, sembolü kobra yılanı olan meçhule doğru gidiyor, Devleti ve ülkeyi bu hale getiren iktidarla iş birliği yapmak, ‘Bugüne kadar yaptıklarını onaylıyorum, devam et’ demek değil midir?’ dedi.
 MHP Genel Başkanı Bahçeli; ‘Cumhur ittifakının,  Türk tarihinin bir anında tesadüfen, siyasi pazarlık neticesinde ortaya çıkmış gelip geçici bir heves, iş bitimi dağılacak kuru bir ortaklık değildir, asla da böyle görülmemelidir’, dediğini hatırlatan Bulut, Cumhur ittifakının ne anlama geldiğini Bahçeli’nin, ‘Türkiye Cumhuriyeti’ni üçüncü evreye taşıyan muhterem bir irade, milletin ruh kökünden doğmuş, milli hedeflere ulaşma hissiyatıyla doğrulmuş, bekayı savunma iştiyakıyla dolmuş tarihi bir duruşun adı ve ahlakı’ olarak açıkladığını belirtiyor. Bulut; Bahçeli’nin, bütün muhalefeti dış güçlerle aynı tarafta gördüğünü söylüyor.
Bulut, Bahçeli’nin bu açıklamalarına rağmen Cumhur ittifakının çoğunluk kanadının, MHP’ye rağmen, ‘Türk’üm doğruyum’ a karşı çıkıyor, diyor..

Bulut, yazısında AKP’li bir il başkanının ‘AKP sayesinde hepimiz Türk olmaktan kurtulduk’ diyen bir AKP il başkanının milletvekili seçildiğini Cumhurbaşkanı başdanışmanı Mehmet Uçum’un, yeni Anayasa sürecini, ‘Dışlayıcı ve baskıcı Türk kimliğinden kapsayıcı ve kuşatıcı Türkiye kimliğine geçiş’ olarak tanımladığını aktarıyor.
Bulut, ‘Gerçekten anlamaya çalışıyorum. Bütün içtenliğimle soruyorum. Türkiye’de son 16 yıl uygulanan ekonomi politikaları ile Türklerin, Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının elinde ne kaldı? diye soruyor.
Xx
Türkiye, AKP iktidarıyla birlikte siyasi ve ekonomik olarak büyük bir değişim ve dönüşüm yaşıyor. Bu değişim ve dönüşüm sonucunda Türkiye, Bulut’un da belirttiği gibi meçhule doğru gidiyor. Ve ne ilginçtir ki, AKP’ye oy veren büyük kitle bir türlü gerçekle yüzleşmek istemiyor. Günü kurtarma hesabı yapıyor. Uyuyan kitle, uyandığımda korkarım iş işten geçmiş olacak. 

 


Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.