Havva  Lakutoğlu

Havva Lakutoğlu

CÜPPE!

Her şey bir sabah telefonda arkadaşımın bana “çocuklar bu sene mezuniyette kep ve cüppe giyecek mi?” Demesiyle başladı.

Neden? Diye sorduğumda ise; “Pendik ilçe Mili Eğitim Müdürlüğü tarafından tüm ilçe devlet ve özel okullarına gönderilen yazı ile mezuniyet törenlerinde kep ve cüppe giyilmesi yasaklandı” dedi. Aslında tek ilçe gibi gözükse de temel atılmış oldu. Artık emsal ve benzeri haberleri sık sık okur ve duyarız.

Aslında bence her şey bir dinci yazarın kep ve cüppenin papaz kıyafeti olduğunu yazması ile başladı.

Bahane de hazır çocukların değer karmaşası ve çatışma yaşamasını engellemek için tüm bu yazı ve yasaklar getirilmiş…

İnsanların aklına değer karmaşasını sokan sizlersiniz emin olabilirsiniz. Yoksa bizler gül gibi geçinip gidiyorduk.

Hayatımızı sürdürdüğümüz şehirlerde değer karmaşasına rastlamak çok olası. Çünkü değer aslında bir şeyin önemi, üstünlüğü, kıymeti ve de niteliği ise bu da sanırım yasaklarla ölçülemez.

Dincilerin modern hayatın etkisi altında kalması ve yaşadığı değişimi sindirememesi böyle anlaşılmaz kararlar almasına sebep oluyor.

Din psikolojisi ile insanlar üzerinde dini tutum, dini davranışlar, ibadet psikolojisi, dini duygu, dini yaşamı her alana taşıma gibi baskılar insanların inanç psikolojilerini de etkiler oldu.

Geçen hafta karanlığa gömülen ülkem aynı gün, bir savcının güvenlik tedbirlerinin zayıf olması sebebiyle adliyede şehit olmasıyla son buldu. Bu olay tüm ülkeyi yasa boğdu. Birçok soruyu beraberinde getiren olaydan çıkan bir sonuç bugün ki yazımın örtüştüğü noktadır. Adliye sarayına girecek olan herkes cüppelilerde dahil aranacak.

Biz neden kılık-kıyafet devrimi yaptık? Dini kıyafetlerin ve başka insanların karşısında statü sağlayan kıyafetlerin ait olduğu yerlerde kullanılması için. Sokakta cüppe, kep, sarık, çarşaf vs ile dolaşmak bu yüzden yasaklandı.

Cüppeliler bu durumda ne olacak?

İmamların cüppesi ne olacak?

Her cüppeli aranacak ise camilerde de polis görev yapacak mı?

Mezuniyet törenlerinde de polis mi olacak?

 Kep ve cüppenin papaz kıyafetini çağrıştırdığını söyleyen zihniyete sorarım çarşaf neyi çağrıştırıyor. Daha 2-3 ay önce Sultanahmet’te canlı bomba olan çarşaflı kadını aradınız mı? Yıllardır yazılıp çiziliyor çarşaf rahibe kıyafetidir diye. Bu durumda çarşaf giyenlerde aranacak mı? Ben güvenlik adına normal görünümün dışında herkesin aranması taraftarıyım. Çünkü ülkemiz değişik bir sınavdan geçiyor ve artık güvenli ülke değil. Bu durumda da şüphe uyandıran herkes aranmalı. Adliyeye girerken değil, adliyede duruşmaya girerken avukat cüppesini giymeli. Buraya kadar anlaşıyoruz da iş bundan sonra bulanıyor. Neden mi? Sizler kapanma konusunda istekli olanlara sınırsız özgürlükler tanırken, başka konularda insanların özgürlüklerini kısıtlayıcı bir tavır sergiliyorsunuz işte benim isyanım bu duruma… İktidarın yandaşı bir TV kanalında program yapan bir şahsın avukatlara yönelik “senin adamın seni rehin alamaz” sözleri sanırım özgürlükler konusunda nerede olduğumuzun apaçık göstergesidir. 

 Türkiye’de dini koruma adına yapılan hatalar, beklenen faydaları ortadan kaldırdığı gibi insanları da tepki göstermeye itiyor. Zihniyet, anlayış, yanlış bilgi ya da yasaklar sayesinde insanlar birer kullanma aracına dönüşüyor. Böylece de her söylenen ya da uygulamaya konulacak düşünce de insanlar da hep yanlıştır imajını doğuruyor.

Konumuz mezuniyet bu durumda da isteyen istediği şekilde mezuniyetini yapar. İster ilahilerle, ister kep ve cüppe ile yasak da neymiş?

Bütün bu yaşadıklarımızdan sonra düşünüyorum. Okul başarısı hayat başarısının bir göstergesi midir? Tabii ki hayır; Hayatta başarılı olacak çocuklar maalesef bugün işaret edilen çocuklar oluyor. Eğitim hiç de öyle düşünüldüğü gibi önemli bir faktör artık değil. En azından bugün için. Bakın sınav sonuçlarına. Onlardan daha iyi bir gösterge bulamazsınız.

Geçtiğimiz sene okullara kıyafet serbestisi getirdiniz. Neymiş uygar ABD ve gelişmiş ülkelerde çocuklar istediklerini giyip okula gitme özgürlüğüne yaşıyor neden bizde de olmasın dediniz ve denediniz ama birçok yerde engelle karşılaştınız. Çünkü Türkiye için çok büyük ve tehlikeli bir sorundu bu istek. Bu sene de ABD Cüppe ve kep giyiyor diye yasak getirmeye çalışıyorsunuz. Sahi siz hangi mevsimi yaşıyorsunuz.

Hukukta başkalarının özgürlüklerini kısıtlamamak vardır… Bugünlerde ise başkalarının özgürlüklerine müdahale edebildiğin sürece özgürsün. Bu anlayış çok tehlikeli ve insanları sınırlandıran bir düşünce biçimidir. Bugün bizler kep ve cüppenin yasaklanmasını konuşuyor isek bu günlerin anlayışının hâkim gördüğü sistemden dolayıdır.

Sonuçta hala örf, adet, gelenek, anane gibi kavramlarla yaşayan ve bunları yaşatmaya çalışan insanlar, özgürlükleri sınırlayan insanlardır.  İsteyen kep, isteyen cüppe, isteyen başka bir şey giyer. Kimsenin kafası karışmıyor inanın. Yeter ki sizler suyu bulandırmayın. Bizler dinimize de geleneklerimize de bağlıyız endişeniz olmasın.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.