Dağları keşfe çıktılar!

Trabzon Valiliğinin eski özel kalem müdürü Hasan Kanber, Valilik eski basın ve halkla ilişkiler müdürü Salih Özkan, Tercüman Gazetesi’nin eski acar muhabirlerinden Bülent Deveci bugünlerde dağ bayır, o yayla senin bu yayla benim demeden gezip tozuyorlar. Yakın arkadaşları Şeref Akbel’in otomobilinin deposunu sabah saatlerinde akaryakıt doldurarak yola çıkan 4’lü, Trabzon’un batı bölgesindeki yaylaları geziyor. Tonyalı olan Salih Özkan’ın, Trabzon’un tüm yaylalarını ve yollarını bildiğini söyleyen Bülent Deveci, ‘Salih bey, bize rehberlik ediyor. Her gittiğimiz yaylada mutlaka bir tanıdığı, arkadaşı çıkıyor. Yayla turlarımız sohbahara kadar devam edecek’ dedi.  

daglari.jpg

Deveci, Tonya Beypınarı’nda yol çalışmaları nedeniyle yol ortasında kalan yaklaşık 4 metre çapındaki Gürgen ağacının koruma altına alındığını ve yolun bu bölgede genişletildiğini söyledi.

Bu arada yaylacı ekibe, zaman zaman Kültür ve Turizm eski müdürlerinden İsmail Kansız ile gazeteci Ali Savaş da katılıyor. Savaş ve Kansız yüksek rakımda hava çarptığı için rötar yapıyorlar.

 

Tayfun bey balık sezonunu açtı!

tayfun.jpgtayfun1.jpg

Trabzon kamuoyunun yakından tanıdığı isimlerden biri olan TTSO eski başkan ve yönetim kurulu üyelerinden eczacı-kuyumcu Tayfun Sezeroğlu, taze balık yemek isteyenleri Akçakale’deki Akgün Balık evine davet etti. Akgün Balık evinde her çeşit günlük taze balığın bulunduğunu belirten Sezeroğlu, ‘Ben de iyi balık yaparım ama Akgün balık bir başka’ dedi.

Tayfun Sezeroğlu anlaşılan baba mesleği sarraflığı bırakıp balık restoranı işletmeciliğine başlayacak.

 

Kasabanın şerifinin daveti!

kasabanin.jpg

Beşikdüzü Belediye Başkanı, kendi deyimiyle nam-ı değer Kasabanın Şerifi Orhan Bıçakçıoğlu, Cumartesi günü için Trabzon medyasını Beşikdüzü’ne davet etti. Aracı olmayan gazetecilere özel araç da tahsis eden Bıçakçıoğlu, gazetecileri teleferiğe bindirecek Beşikdağı’na çıkaracak. Teleferik ve Beşikdüzü ile ilgili soruları cevaplandıracak olan Bıçakçıoğlu, muhtemelen Beşikdağı’nın zirvesinde gazetecilere bir de yemek verecek.

 

Orhan Aydın atanabilir!

orhan-aydin.jpg

Cumhurbaşkanı kararıyla geçenlerde 6 üniversiteye yeni rektör atandı. Rektör ataması yapılan üniversitelerden biri de Cerrahpaşa Üniversitesi oldu. KTÜ’nün bölünmesiyle kurulan Trabzon Üniversitesi rektörlüğünü geçici olarak KTÜ rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal yürütüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhtemelen önümüzdeki günlerde yeni kurulan üniversitelere rektör ataması yapacak. Trabzon Üniversitesine rektör olabilmek için farklı üniversitelerde görev yapan onlarca profesörün başvuruda bulunduğu bildirildi. Trabzon Üniversitesi rektörlüğüne atanacak isimlerden birinin YÖK Başkanı danışmanlarından, KTÜ rektörlük seçimlerinde aday olan ve Baykal’a karşı seçimi kaybeden Prof.Dr. Orhan Aydın’ın olabileceği söyleniyor. Orhan Aydın’ın, YÖK başkanlığına getirilme ihtimalinin de yüksek olduğunu söyleyen bir kaynak, ‘Orhan hocanın rektör adaylığı için başvuru yaptığını sanmıyoruz. Orhan Hoca’nın hedefi KTÜ rektörlüğüdür. Buna rağmen Orhan hoca, cumhurbaşkanı tarafından atanabilir. Eğer atanmazsa Orhan hoca, Baykal’dan sonra KTÜ rektörü olur’ dedi.

 

*****************

 

Gelin birlik olalım!

 

Görünen o ki sağlıkta şiddet yasası çıkmaz ise yaralanmaya ve öldürülmeye devam edeceğiz. Yıllardır söylediğimiz talepler yerine getirilmedi ve getirilmeyecek de. Tüm odalar ve tüm dernekler en kısa sürede toplanıp sağlık bakanı ile görüşmelidir. Eğer talepler yerine gelmez ise sessiz eylemlerden iş bırakmaya kadar bir dizi etkinlik planlanmalıdır. Sessiz eylemlerden sonra sıralı iş bırakma en etkili eylem olacaktır. Örneğin 1 Ekim bir gün, 2 Kasım iki gün 3 Kasım üç gün 4 Aralık dört gün gibi.

Yıllardır giden taleplerimiz göz ardı edilmektedir. Giden talepler hep muhalif örgütlerden değil, devlete yakınlığı ile bilinen sendikalardan da gitmektedir. Yani talepler kimden gelirse gelsin popülist politikalar yüzünden (vatandaş ile karşı karşıya gelmemek için) göz ardı edilmektedir.

Örgütlü bir karşı duruş ile ancak bu yasayı çıkartabiliriz.

Çünkü şiddete uğrayanlar sağlık çalışanlarıdır. Ve ölen, yaralanan arkadaşlarımız her türlü siyasi görüşten olabilmektedir. Yani şiddet gelirken adam seçmemektedir.

O zaman gelin birlik olalım, tüm sağlık çalışanları bir olup aynı tepkiyi verelim.

Mesela yerelde bu birlikteliği gösterip tüm ülkeye örnek olabiliriz.

Şimdi sıra yereldeki oda ve sendikalara düşmekte. Biz Trabzon olarak tüm yurda örnek olabiliriz. O ruhu içimizde taşıdığımıza inanıyorum.

(Dr. Ahmet Rıza Güner)

 

*************

 

CHP değişimin öncüsü olmalı. Tüm il ve ilçe başkanları görev süreleri dolduktan 1 yıl sonra Belediye veya Milletvekilliğine aday olabilmeli. Parti içi tüm seçimler önseçim ve kayıtlı üye ile yapılmalı. Genel Başkan ve genel sekreter sistemine dönülmeli. Genel Başkanın hedefi cumhurbaşkanlığı ve Meclis çoğunluğu olmalı. Kazanan ya da kazanamayan iki seçim şartı ile görevini tamamlamalı. Türkiye’nin kurucusu olan partimiz ilkelerine geri dönülmelidir ki başarı gelsin.

(Atilla Çavdar-Eski Akoluk belediye başkanı)

 

************

 

Onların(Batı) bütün dünyayı sömürdüğü doğrudur ama kendi insanlarını asla sömürmediler. Bizimkiler mi? Onların tek arzusu kendi insanlarını sömürmektir.

Batı’da her ilmin bir felsefesi var, felsefenin bile ama bizde her ilime karşı bir ayet, bir hadis var ve hala gerçeği burada arıyoruz. Oysa ilim, Tanrı’nın yaratış kanunlarını bulmaktır.

Yer çekimi kanununu Tanrı yarattığı için bilim adamları buluyor ve ona göre başka bir şey yapıyor. Sen kadınların hayızlı hallerini anlatan ayetleri okuyarak ağlamaya devam et.

Anamız bu yüzden ağlıyor, anlayabiliyor musun?

(Temel Kahveci)

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar