DAĞLARIN ZİRVESİNDE ASKERİ ÜSLER

GÜNEYDOĞU İZLENİMLERİ -2-

Yerleşimi yerlerinde kontrolü ve asayişi sağlayan güvenlik güçleri, dağları da temizliyor. Bölgede hemen her zirvede askeri üs ve karakol yapılıyor.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte her yerde cep telefonlarındaki ‘navigasyon’ ile gidilecek yer belirleniyor. Güneydoğu’da ise doğal navigasyon katırlar!..

img_4002.jpg

*

BÖLGE İNSANI GÖÇ ETMİŞ
Şırnak-Beytüşşebap arası bir süre vadiden gittik. Yolun iki yanı sıradağ. Dağlar o kadar yüksek ki neredeyse bulutlarla birleşecek! Dağlar da seyrek orman! Bodur meşe ağaçları! Yazları uslu uslu akan derede birkaç yüz metrede bir balık avlayanlar… Yol kenarında küçük çocukların ellerinde palamut büyüklüğünde dere balığı! Dağlar da büyük otlaklar… Ancak, ne sığır ne de koyun var. Zaten yaylalar da sahiplenilmiş! Hayvanları kira ödeyerek otlatıyorsun… Ot da ağanın, aşiretin!
Dere kenarlarında yeşillikler içerisinde 40-50 hanelik köyler… Bölge insanının büyük bölümü son yıllarda Akdeniz ve Batı Anadolu’ya göçmüş…
Oralarda kalsalar, işleyecekleri tarla, hayvanlarını otlatacakları yaylaları yok! Kaçakçılık da eskiden olduğu gibi pek yapılamıyormuş…

TABİİ NAVİGASYON KATIR!
Habur 2 köprüsünün yakınlarında birkaç yerde yol kenarında katır sürüsü gördüm.
Katırların çevresinde insan da yok!
Katır; keçi ve eşek gibi çok önemli bir hayvan!
Diyeceksiniz ki; bu hayvanların ne özelliği var?
Belki çoklarınız bilir. Bilmeyenler için yazayım,
Yaylada kar yağar. Koyun sürüsü, bir araya toplanmış... O sürüde birkaç keçi olmasın, koyunların hepsi telef olur. Keçi, karı yarar, yürür, koyun sürüsü de donmaktan kurtulur…
Eşek, özellikle bayır ve dik yerlerde yol güzergahını belirlermiş…
Katırın daha farklı özellikleri varmış.
Bir Arap arkadaşım, çölde deve sürülerinin önünde katır gider, demişti. Ben de nedenini sormuştum. ‘Katırın gazı (osuruğu) deveye hayat verir, deveyi yürütür’ demişti.
Şırnak’ta, Katırın tabii navigasyon (yol gösterici, istenilen yere götüren) özelliği taşıdığını öğrendim.

img_4026.jpg
Mektup taşıyan güvercinler gibi!
Şırnak ve sınır bölgelerinde kaçakçılık için Katır kullanıldığını herkes bilir.
Bölgede katır sürüsü insansız bir şekilde 30-40 km. belki de daha uzun mesafeye gittiğini öğrendik.
Sabah Türk tarafındaki bir köyde katırlar yedirilir, içirilir ve semersiz olarak yolcu edilir.
Katırlar, akşama doğru karşı tarafta gitmeleri gereken yere ulaşır.
Kuzey Irak’ta, ertesi gün katırlar tekrar yedirilir içirilir ve akaryakıtın, sigarasına vs. yüklenerek Türk tarafına gönderilirmiş.
Sınırda katır sürüsü yakalanırsa taşıdığı yüke el konuluyormuş. Katırları kimse sahiplenmediği için de kaçakçılığı yapanlar yakalanamıyormuş.
Anlatılanlar bunlar… Yol kenarlarında birkaç yerde sahipsiz Katır sürüsü gördüğüm için anlatılanlar bana mantıklı geldi!

DAĞLARIN ZİRVESİNDE ASKERİ ÜS
Beytüşşebap’a yaklaştığımızda dağlar daha da haşmetli bir görüntüdeydi. Beytüşşebap’ın bir tarafında Kato diğer tarafında Cudi dağları. Cudi, Kuzey Irak’ın içlerine kadar uzanıyormuş.
İlçe merkezine girişte yine kontrol noktası! Şırnak çıkışta gördüğüm kapanlı geçiş burada da var. İlçeye giriş çıkış, ancak kapan açıldığında gerçekleşiyor.
Çevre yemyeşil, dağların bir kısmı orman bir bölümü sarp kayalık!
3-5 bin nüfuslu, tek ana caddesi veya sokağı olan ilçe merkezinde bir tur attık. Gökyüzünü ancak diklemesine görebiliyorsun. İlçenin iki yanındaki dağların zirvesinde askeri üs var!
Dağın bir taraftakinin zirvesindeki üsse, ilçe merkezinde patika yoldan tırmanarak çıkıyorsun… Sümela Manastırına patika çıkış yolundan daha dik… Askerler erzakı vs. tepeye sırtında taşıyorlar…
Serkan Kılıç’a ‘Bu tepeye araç yolu yok mu’ diye sordum.
‘Karşıdakinde var. Buranın yok. Alay Komutanına söz verdim. İki tepe arasına Karadenizdekiler gibi teleferik yapacağım’ dedi.
Tekrar vadiye indik ve Kato dağına yöneldik…

img_3963.jpg

KATO’DA 2 YIL ÖNCE PKK KAMPI!
Dağın eteğinde yeşiller içindeki Cevizağacı köyüne geldik.
Serkan, ‘Dayı bu köy Hristiyan köyü. Muhtar korucudur. Oğlu da bizimle çalışıyor’ dedi ve aracı bir evin önüne park etti.
Köy, 8 haneli.
Köylerin boşaltıldığı tarihlerde köy sakinlerinin bir bölümü Avrupa’ya bir kısmı da Mardin’e göç etmiş. Muhtar ve ailesi de Mardin Midyat’a göç edip geri dönenlerden.
Muhtarın oğlu, kızkardeşine seslendi ve birkaç dakika sonra evin bahçesindeki masaya, keçi peyniri, pide ve yoğurt geldi.
Muhtarla vedalaştık ve Kato dağının zirvesine hareket ettik.
Dağın batı tarafından kayalıklardan ve onlarca mağaradan oluşan büyük bir dağ silsilesi… Çatışmaların yaşandığı asıl Kato orası imiş.
Kato dağlarında bir iki yıl öncesine kadar PKK’nın en büyük kampı varmış. Irak’taki Kandil kampı gibi!
Daha geçenlerde dağda çatışma olmuş… Mağaralar bombalanmış, teröristlerden kimileri ölmüş kimileri de mağaraların arka taraftan çıkış noktalarından kaçmış!
Dağın bir kaç km.lik çevresi özel korumaya alınmış… En dış cephede, karşı dağlarda korucuların cephesi… Biraz daha iç bölgede etrafı kum torbaları ve toprakla çevrili, üzeri yeşil brandalı siperlerde sözleşmeli ve kadrolu astsubaylar, özel timler, komandolar… Üssün çevresinde ve yüksek yerlerinde siperlerde askerler…
Kato’nun zirvesindeki üssün komutanı binbaşı Alican, ertesi gün çevreyi bana anlatırken ‘Hasan abi, o mağaraları, o kayalıkların arasını adım adım dolaştık. Orayı temizledik’ demişti. Binbaşı bölgeye batıdan gelmişti! Gece gündüz askerlerle beraber dağın zirvesinde siperlerde kalıyor.

3 FUTBOL SAHASI BÜYÜKLÜĞÜNDE ÜS
1461 Trabzon eski başkanı işadamı Serkan Kılıç’ın yapımını üstlendiği askeri üs, iki üç futbol sahası büyüklüğünde. Serkan, dağın tepesini düzlemiş ve orada geniş bir alan ortaya çıkarmış…
Üssün dört bir yanında çok sayıda çadır. Çadırların bazıları depo, bazıları yatakhane, yemekhane olarak kullanılıyor. Üssün bir tarafında beton zemin üzerine kurulmakta olan ASELSAN’ın yaptığı mermi geçirmez, korunaklı TIR dorselerine benzeyen çelik portatif konaklama yerleri ve depolar...
Bir yanda devasa jeneratör, su depoları… Orta bölümde çakıl, kum, demir… Saha geniş bir şantiye alanı.

img_3987.jpg

KAYMAKAM OFLU HEMŞEHRİMİZ
Asker ve çalışanlarla sohbete başlamak üzereydim ki, Beytüşşebap Kaymakamı Oflu hemşehrimiz Murat Şener, Jandarma Alay Komutanı Murat Albay, İlçe Emniyet müdürü korumalarıyla birlikte üsse geldiler.
Beytüşşebap eski kaymakamı Kadir Güntepe FETÖ, belediye başkanı Nurettin Ataman da terör soruşturması kapsamında görevlerinden alınmıştı.
Hemşehrimiz Murat Şener, İçişleri Bakanlığında müfettişlik beklerken, Beytüşşebap’a hem kaymakam hem de belediye başkanı olarak atanmıştı!
Şener, Beytüşşebap’a İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından özel olarak atanmıştı.  Kaymakam ve Belediye Başkanı Şener, Beytüşşebap’ta kısa süre içerisinde önemli işlere imza attı.
Bir zamanlar kimsenin gitmeye cesaret edemediği bölgede, Alay komutanı Murat Albay ile birlikte kısa süre içerisinde yaşamı normale döndürdü. Eğitim alanında ve beceri kurslarında örnek işler yaptı.
Kaymakam, alay komutanı, emniyet müdürü, Serkan ve ben önce ‘askeri üs’te kısa bir inceleme gezisi yaptık. Hava açık, rüzgarlı ve soğuk…
Sonra, yemekhane olarak kullanılan çadıra geçtik.

SOBANIN ETRAFINDAKİ SOHBET
Soba gürül gürül yanıyor!
Fıkralar, espriler gırla gidiyor!
Of’tan eskiden çok sayıda derin hocaların çıktığını, bunun nedenini de Osmanlının son ve Cumhuriyetin ilk yıllarında, din görevlilerinin askere gitmemelerine bağladım!
Oflu kaymakam Murat Şener, itiraz etti, ‘Olur mu öyle şey. Of’ta o dönemler çok sayıda medrese vardı’ mealinden savunma yaptı.
Bende, ‘Kaymakam Bey doğru söylüyor eskiden Of’ta camilerin birkaç katı kadar medrese vardı. Bunun nedeni de askere gitmemek için gençlerin medreselere gitmeleriydi’ dedim.
Kahkaha tavan yapmıştı!..
Ardından, Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon’u nasıl fethettiğini anlattım! Çadırdakilerin gülmekten neredeyse gözlerinden yaş geldi…
Şantiyenin aşçısı Trabzon Akçaabatlı… Adnan Günnar’ı pek tanımıyor ama köylüsü ve akrabası imiş.
Kaymakamı, Alay Komutanını ve Emniyet Müdürünü yolcu ettik.
Lokal olarak kullanılan çadırdaki sobanın etrafında sohbete başladık…
Birinci konu Trabzonspor’du...
Bordo- mavililer o gün Akhisar’a kendi evinde 6-1 yenilmişti!

>> Yarın: Siperlerden görüntü, Oflu kaymakamı makamında ziyaret, jandarmada sabah kahvaltısı…

009-012.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.