Dalga Enerjisi önerisi

Dalga Enerjisi önerisi

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, TEMSAN’ın dalga enerjisiyle ilgili bir çalışması olup olmadığını sordu, öneride bulundu.

CHP’li Kaya, Türkiye Elektromekanik Sanayi AŞ’nin (TEMSAN) görüşüldüğü Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu’nda (KİT) söz alarak, Temsan'ın özelleştirme girişiminin yanlışlığına, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'nun istisna maddesine dayandırılarak kurulduğu söylenen saadet zincirine ve dalga enerjisi konularına dikkat çekti. TEMSAN Genel Müdür Vekili Akil Murad Güllüoğlu ve yönetim kadrosunun da hazır bulunduğu toplantıda Kaya, TEMSAN’ın özelleştirilmesine ilişkin, “TEMSAN ile birlikte kritik teçhizatlar ülkemizde de üretilmeye başlanmış; yerli sanayimizin desteği, iç ve dış paydaşlarımızın katılımıyla, sektörde yerli katkı oranı artmaya başlamış; enerji projeleri için kalite-maliyet optimizasyonu ve işletme bakım ve olanakları açısından söz konusu teçhizatların TEMSAN koordinasyonuyla yerli sanayide temin edilebilir hâle gelmesi yatırımcılarımız ve yerli sanayimize birçok avantajlar sağlamış; elektrik arz güvenilirliğinin ve kalitesinin korunması da bu avantajların başında geliyor. Şimdi, bu kadar millî ve stratejik bir kuruluşun hangi aklın ürünü olarak özelleştirilmesi düşünülmüş? Bu kadar stratejik bir kurum hangi aklın ürünü olarak özelleştirme kapsamına alınmıştır” dedi.dalga-enerjisi1.jpg

Akil Murad Güllüoğlu’na; kurumun dalga enerjisiyle ilgili çalışmalarının olup olmadığını soran Kaya, “Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkede yaşıyoruz, dolayısıyla çok uzun kıyı şeritlerimiz var ve bu kıyı şeritlerimizdeki dalga enerji potansiyelinin değerlendirilmesi gerekiyor. Sayın Genel Müdürüm, bu konuda yaptığınız çalışma var mıdır, dalga enerjisinden elektrik üretimi konusu ne aşamadadır?” ifadelerini kullandı.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.