Dar gelirli ‘Şeytanı’ vekil ise vatandaşı çatlatıyor

İktidardaki AKP, Türkiye geçmişte yaşadıklarını bir daha yaşamayacaktır demekten zerre miskal olsun geri durmuyor… Ancak gelin görün ki, bu günkü ekonomik uygulamaları ile bunun tam tersini ortaya koyuyor!

Gelecek yıl dar gelirli kesim için bir değişiklik yapılmazsa Türkiye’de birçok evde eski günler tekrarlanacak! 50 yıl önce büyüklerimizden duyduğumuzu, ne yazık ki çok yakında bizler torunlarımıza söyleyeceğiz. Hadi “Şeytan çatlat” diyeceğiz.

Hükümetin maaşlı kesime yapmayı düşündüğü zammı duyunca, Allah yattıkları kabirlerini ışık eylesin büyük annemin bundan yarım asır önce söyledikleri yeniden kulaklarımda çınladı. İlkokuldayken eve geldiğimde bakır tenceresindeki pilavından veya kendisinin el emeğiyle yaptığı makarnasından yediğimizde “Ekmekle yede Şeytan çatlasın” derdi. Yokluktan karnımızın doymasını isterdi. O yıllarda bizim çifte kaymaklı ekmek kadayıfımız üzerine şeker dökülmüş makarnaydı.

Sevgili okurlar, Ahmet Davutoğlu Başbakanlığında kurulan 62’inci hükümet gelecek yılda işçinin, memurun, asgari ücretlinin ve emeklinin aylıklarına yapacağı artış konuşulmaya başlandı. Yapılması düşünülen ücret artışı;  makarna, pilav ve yumurta üzerinden belirlenecekmiş. Yani yüzde altıya geçmeyecek.

Peki, vatandaşın büyük bölümüne makarna, pilavı  reva gören iktidar ve onun vekilleri acaba ne yiyor ve yediklerine ne kadar ödüyor diye hiç merak ettiniz mi? Sizi bilmem ama ben merak ettim. Google amca bu konuda çok bonkör. Bir tuşta hepsini gözler önüne serdi.

 

Yemekler ve Çorbalar

Sebze çorbası, diyet,……… 1 lira.

Pilav,……………………… 1 lira

Çentik kebap,………………4 lira

Zeytinyağlı enginar, ……….2.5 lira

Tavuk döner, pilavlı,……….4 lira

Tavuk söğüş, diyet, ………..3 lira

Soslu dil balığı……………, 5 lira

Mantarlı et sote, …………...5 lira

Etli türlü fırın, ……………..4 lira

Kuzu şiş, sebze garnitür,….. 6 lira

Etli yaprak sarma,………… 2 lira

Karnıbahar buğulama,……. 2 lira

Sebze graten,……………… 2 lira

Peynir tabağı, ……………...1.5 lira (Tabak hariç.)

Zeytinyağlı kereviz, ……….1.5 lira

 

Salatalar

Yoğurt, …………………… 1 lira

Künefe, …………………... 2 lira

Aşure, …………………….2 lira

Meyve, …………………....1 lira

Nar suyu, …………………1.5 lira

Bademli keşkül, diyet, ……2 lira

Komposto ………………...1.5 lira

Şalgam suyu, acılı-acısız,... 1 lira

Domates salatalık söğüş,….1 lira

Karışık turşu, ……………..1 lira

Ekmek, …………………... 50 kuruş.

***

Acı olan dar gelirlinin tek gözlü odasında makarna ve pilav ile yarı aç yarı tok “Şeytan çatlamaya” devam etmesi için hesap kitap yapan vekiller kendilerine gelince için tam tersini yutuyorlar. “İstikrar sürsün, Türkiye kalkınsın” diyerek “YasAK Saray”ın lokantasında yedikleri ile adeta vatandaşı çatlatıyor.

Aslına bakarsanız işçiye, memura ve emekliye yapılacak üç kuruşluk zammı planlayanlara, çok da kızmamak gerek.

Çünkü vatandaştan da 13 senedir tık yok.

Muktedir ve onu vekilleri de haklı, vatandaş nasıl yönetilmek istiyorsa öyle de yönetiyorlar.

Herkese Afiyet olsun.

 

Kahreden görüntüler

Cumhuriyetimizin ilanının 91’inci yılı kutlamaları iptal edildi. Sebebi ise Ermenek’teki maden kazası. Yerin 400 metrede karanlığında ve tonlarca suyun altında kalan madencilerin acısını paylaşmak.

Yurdun bir bölümü  “karalar” bağlarken, bir kısmında ise işgalden kurtuluşun provası yapıldı. Televizyondaki manzara ikinci Habur’dan sahneleri aratmadı. Sanki adamlar savaş kazanmış cepheden dönen askerler gibi karşılandılar.

Oysa yörede  elektrik, su, vergi vermeden yaşayanlar, yedikleri ekmeğe nankörlük etmekte geri durmuyorlar.

O bölgedeki Kınalı kuzulara tuzaklar kuruyorlar.

Bingöl’de Mehmetçiğe haince kurşun sıkıyorlar.

Diyarbakır’da hamile eşi ile birlikte Pazaryerinde alışveriş yapan Ordulu Astsubayı arkasından kahpece vurup şehit ediyorlar.

Ama bu kalleşliği yapanların şahsiyetsiz uzantıları Peşmergelere zafer işareti ve karanfillerle yol boyunca eşlik ediliyor. Türkçenin konuşulmadığı rezalet görüntülerin eşliğinde Biji serok Obama sesleri ekrandan evlere taşındı.

Kahreden görüntüler hiç yabancı gelmedi.

Tıpkı yıllar önce Yunan İzmir’e çıkarken Levantenlerin çiçek atışı ve sevinçleri sanki yeniden sahne aldı. Çözüm süreci sürecek diyenlere sormak lazım. Bu rezilliği gördükten sonra, hala vicdanınız sızlamadan hala susuyorsanız. O zaman Dilsiz şeytana kızmaya hakkınız yok! 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.