'Dava açacağım'

'Dava açacağım'

Trabzon'da 2008 dönemi motorlu taşıtlar vergisini ödemek için vergi dairesine giden Akpınar, kendisine 2004 yılından 2008 yılına kadar ayrı ayrı yıllara ait yeni vergi çıkarılması karşısında şaşkına döndü.

2004 yılında yürürlüğe giren ve 197 Sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Yasası'nın bazı maddelerini değiştiren 5035 Sayılı Yasa gereğince 'panelvan' tipi araçlar, gecikme faiziyle birlikte geriye dönük vergilendiriliyor. 2008 yılı vergisini ödemek için vergi dairesine giden araç sahipleri ise geriye dönük borçla karşılaşınca neye uğradığını şaşırıyor. Düzenli olarak vergisini ödediği halde geriye dönük vergi borcuyla karşılaşan araç sahipleri, konuyu mahkemeye taşımaya hazırlanıyor. Söz konusu uygulamanın mağdurlarından olduğunu söyleyen Adem Akpınar, konuyu mahkemeye taşımaya hazırlanıyor. Trabzon'da 2008 dönemi motorlu taşıtlar vergisini ödemek için vergi dairesine giden Akpınar, kendisine 2004 yılından 2008 yılına kadar ayrı ayrı yıllara ait yeni vergi çıkarılması karşısında şaşkına döndü.

BİZİM SUÇUMUZ NE?

Yasanın 2004 yılında uygulamaya girmesine rağmen, 2008 yılında kendilerine böyle bir borç çıkartılmasına anlam veremediğini ifade eden Akpınar, "Ben vergimi düzenli olarak ödeyen birisiyim. Şimdi bana geçmişe dönük olarak faiziyle birlikte 738 milyon borç çıkartılıyor. Aradan geçen 4 yılda vatandaş hiç bilgilendirilmemişse bizim suçumuz ne? Söz konusu uygulama için mahkemede yasal haklarımı arayacağım." dedi.

SORUN İDARİ YANILGIDAN KAYNAKLANIYOR

Trabzon Vergi Dairesi Başkanı Necmi Keskinsoy ise, sıkıntının kamyonet tipi araçların 'kabin' farkından ortaya çıktığını belirtti. Keskinsoy, 2004 yılındaki yasal düzenlemeyle arka kısmında oturma yeri bulunan ve Motorlu Araç Tescil ile Motorlu Araç Trafik belgelerinin istiap haddi bölümlerinde 3 1, 4 1 veya 5 şeklinde kişi sayısı belirtilen çift sıra koltuklu ve üç sıra koltuklu kapalı kasa kamyonetlerin 'panelvan' olarak nitelendirildiğini söyledi.

VERGİ BORCU FARKI

Sorunun 'idari yanılgı'dan kaynaklandığına işaret eden Keskinsoy, "Yasanın çıktığı yıldan sonra bazı vergi daireleri, kayıtlarda kamyonet olarak görünen bu araçları 'panelvan' olarak düzeltti ve vergiyi tahsil etti. Ancak diğer vergi daireleri ise 'panelvan' vergisini, kayıtlarda bulunmasından dolayı 'kamyonet vergisi' olarak tahsil etti. Yaşanan tereddüt üzerine de, 2007 yılında bakanlıkça yayımlanan genelgeyle, her iki taşıt arasındaki fark giderildi. Genelgeyle birlikte vergi dairelerimiz de tarama başlatarak kamyonet olarak görülen 'panelvan' tipi taşıtlara geçmişe yönelik vergi borcu farkı borcu çıkardı." diye konuştu.

YASAL DÜZENLEME ŞART

Keskinsoy, mevzuatta yapılacak bir düzenleme ile faizin alınamayacağını, ancak bunun için de bir yasal düzenleme yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.2 Ocak 2004 tarihinde yürürlüğe giren ve 197 Sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Yasası'nın bazı maddelerini değiştiren 5035 Sayılı Yasa'ya göre 'panelvan' tipi taşıtların, 1 Ocak 2004 tarihinden geçerli olmak üzere kamyonetlerden ayrılarak yaşlarına ve silindir hacimlerine göre farklı bir Motorlu Taşıtlar Vergisi tarifesine tabi tutulacaklarına karar verildi. Yasa üzerinde yapılan son değişiklikler üzerine bazı vergi daireleri, kayıtlardaki kamyonetleri 'panelvan' olarak düzelterek vergiyi tahsil ederken, bazıları vergi daireleri ise 'panelvan' vergisini, kayıtlarda bulunmasından dolayı 'kamyonet' olarak tahsil etti. Yaşanan tereddütler üzerine, Maliye Bakanlığı tarafından 2007 yılında yayımlanan bir genelgeyle, her iki taşıt arasındaki fark giderildi. Bu genelgeyle birlikte vergi daireleri de tarama başlatarak kamyonet olarak görülen 'panelvan' tipi taşıtlara geçmişe yönelik vergi borcu farkı çıkardı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.