Davutoğlu’nun zor sınavı!

Yeni Başbakan Davutoğlu her gittiği yerde esip gürlüyor. Muhalefeti eleştiriyor. Türkiye’yi iyi yönettiklerini vs. söylüyor. Başbakan’ın pembe tablo sunması, iddialı konuşması normal! Başbakan sonuçta Türkiye gibi soranın, sorgulayanın olmadığı, yanlışlara tepki koymayan, insanların önemli bir kesiminin siyaseti ideolojik ve çıkar olarak gördüğü bir ülkede politikacı!

Türkiye nereye gidiyor? Türk ekonomisinin durumu ne? Türkiye’nin 18 ila 30 yaş arasındaki nüfusunun büyük çoğunluğu, üniversite bile bitirse bir mesleği yok, neredeyse üçte biri işsiz… Ki, bu rakam 5-10 yıl sonra daha da artacak. Devlet kapılarını kapatmış.

Ülkede üretime yönelik yeni bir tesis açılmıyor. AVM’ler esnafı bitirmiş. İthalat ve ihracat politikaları; yabancı üreticilerin ve sermayenin önünü açmış. Dışarıya hammadde sat, imal edilmiş olarak ithal et!

Alaylı ve mektepli ekonomistler, gidişatın iyi olmadığını söylüyorlar, yazıyorlar.

Hükümet, bütçe açığını kapatmak için formül arıyor. 2015 yılında KDV, ÖTV oranlarının artacağını bazı temel ürünlere zam yapılacağı, barajların vs. özelleştirileceği yani satılacağı ve dışarıdan borç alınacağı belirtiliyor.

***

Dış politikada da işler ters gidiyor. Türkiye yalnız bölgesinde değil dünyada neredeyse yalnızlaşıyor. Bunun en son örneğini BM’deki seçimde gördük. Arap ülkelerinin çoğu Türkiye’nin karşısında! Mısır, Suudi Arabistan, Suriye, Irak, Libya vs.

Türkiye, ABD ve İngiliz güdümündeki birkaç körfez ülkesiyle birlikte!.. Ki, yarın o ülkeler de Türkiye’yi dışlayabilirler.
Türkiye’yi 12 yıldır yöneten AKP’nin, dış politikadaki temel felsefesinden biri İslam ülkeleri ile iyi diyalog, İslam ülkeleri ortak pazarı vs. kurmak ve İslam devletleri liderliğine soyunmaktı.

12 yılda gelinen durum ortada!

Türkiye; bölgesinde bile yalnızlaştı.

İçte ise, durum daha da karışık! Güneydoğu fiziki olarak ülkeden ayrılmamış ama o bölgede devlet hakimiyeti yok denecek kadar azalmış. Ayrılıkçılarla sürdürülen pazarlık sorunu çözmemiş. Daha da karmaşık hale getirmiş.

Hükümet toplumdaki farklı tepkileri, sokak eylemlerini önlemek için yeni yasa çıkarmanın peşinde.
Bir ülkede ne kadar doğru ve isabetli yasalar çıkarılırsa çıkarılsın, burada önemli olan bu yasaları uygulayıcılardır. Yasaları uygulamadıktan sonra hiçbir şey değişmez. Toplum daha da gerilir.

***

Millet veya ulusu değil de ümmetçiliği ilke edinen hükümet, 12 yılda devlet kadrolarına yaptığı tüm atamalarda ideolojiyi ön planda tuttu. Bunu eğitim politikasında da destekledi. Türk toplumu ikiye hatta ayrılıkçılarla üçe bölündü. Ümmetçilik birleştirici olmadı. Bundan böyle de olması çok.

Ahmet Davutoğlu Başkanlığındaki hükümet,  dışta ve içteki bu olumsuz gidişi durdurabilir mi?

Durduramaz diye kesip atmak, çok da doğru değil.
Umutlu olalım, yanlışlara hatalara demokratik yolla tepkimizi gösterelim, ülke bütünlüğünü savunalım, yönetenler de bundan mutlaka ders çıkarır, doğru yolu bulur.

Burada muhalefet partilerine de büyük görev düşüyor. Ancak, muhalefet üzerine düşeni yerine getirmiyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.