Dehlizin ucu ve Şapel!

Zağnos vadisinin Maraş Caddesi tarafında, eskiden mahalleli gençlerin kaçamak yaptığı, sofralar kurduğu ve farklı kesimlerden gelen şikayetlerden sonra, dere tarafındaki çıkışının tel örgülerle kapatıldığı dehliz, önceki gün yerel ve genel medyada yeni bir haber olarak okurlara sunuldu!
Dehlizin kale içinde çıkış noktasının Müftülük binasının konferans salonunun altında olduğunu ve daha önce tel örgülerle kapatılan bu çıkış noktasının betonla iyice kapatıldığını duyurmuştuk.
Dehlizin kale içindeki çıkış noktası Müftülük binasında olduğu için, ilgili ve yetkililer sus pus olmuştu.
Trabzon iç kale bölümünün yani Ortahisar ile iki vadiye birkaç noktadan dehlizle ulaşıldığı bilinir. Ve bu dehlizler maalesef kapatılmıştı.

dehliz.jpg
Trabzon’da bilinen tarihi yapıları vs. yeni buluntu şeklinde servis eden Trabzon Kültür ve Turizm İl Müdürlüğünün yapacağı iş, Zağnos’tan Kale içine uzanan Müftülük binasının konferans salonu altında çıkan dehlizi temizletmek ve turizme açmaktır.
Bu dehliz, merdiven şeklinde kale içine uzanır. Ve dehlizde rahatlıkla yürünür.
Geçenlerde Sümela ile ilgili bir başka haber daha yeni diye sunuldu. Sümela Manastırı’nda yeni bulunduğu söylenen şapel, Trabzon Kültür ve Turizm Müdürlüğü arşivlerinde, dosyalarında yer alır. Sümela’daki şapel de bilinen bir şapeldir.
Sümela şu anda, korumasız bir şekildedir. Gece veya gündüz birileri, define avcıları, tarihi eser kaçakçıları rahatlıkla o şapelin duvarlarındaki figürleri, resimleri alıp götürebilir.
Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Valilik vs. Sümela’yı gözlem altında tutmalıdır.

Soylu, yılbaşını Kato’da kutladı!

soylu-kato.jpg

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yılbaşında Beytüşşebab ilçe merkezi yakınlarındaki Kato dağında idi. Bakan Soylu, Pazar günü beraberinde Jandarma Genel Komutanı Arif Çetin ile önce Şırnak’a gitti. Buradan helikopterle Kato Dağı’na gitti.
Gazetemiz sahibi ve yazarı Hasan Kurt, iki ay kadar önce Şırnak, Cizre, Beytüşşebap ve Yüksekova’ya gitmiş, gördüklerini 4 gün süren bir yazı dizisi ile aktarmıştı. Kurt, Kato dağında iki gece konaklamış, şantiyede çalışanlar ve güvenlik güçleri ile sohbet etmiş, çevreyi gezmişti.
İçişleri Bakanı Soylu, Kurt’u aramış ve haber için teşekkür etmişti.
Kato dağı, askeri ve stratejik açıdan önemli bir yer. Bir-iki yıl öncesine kadar bölücü teröristlerin üs olarak kullandıkları Kato dağı ve çevresinde, Türk silahlı kuvvetleri büyük bir operasyon yapmış ve bölgeyi hainlerden temizlemişti.
Süleyman Soylu’nun geceyi geçirdiği Kato dağındaki askeri üssü kısa süre içerisinde yapan Trabzonlu hemşehrimiz Serkan Kılıç. Beytüşşebap ilçesinin kaymakamı da Trabzon Oflu Murat Şener!
Kato dağında ve Beytüşşebap’da görevli güvenlik güçleri ve köy korucularıyla sohbet eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Serkan Kılıç’ın yaptığı üs bölgesinde konakladı.

Yılbaşı coşkusu!

yilbaşi.jpg

Türkiye’nin diğer yörelerinde yılbaşı nasıl geçti, insanlar yılbaşını doyasıya kutladılar mı, bildiğimiz Trabzon’da yılbaşının ilk kez bu denli coşkulu kutlanması idi.
Gazetemizin sabah toplantısında, patronumuz ve yazarımız Hasan Kurt, ‘Dün gece Trabzon’daki otellerde, içkili içkisiz kafelerde, eğlence mekanlarının hemen hemen tamamında büyük yoğunluk vardı. Evlerde de durum aynı idi. Gencinden yaşlısına, türbanlısından türbansızına toplumun önemli bir kesimi, sanki birilerine inat olsun diye eğlence mekanlarını doldurdu. İnsanlar sabaha kadar eğlendi. Hatta onlarca aile komşu Gürcistan’ın Batum kentine gitti. Ben bu yaşıma kadar böyle bir şey ne gördüm ne de duydum’ dedi.
Altuğ Atalay, ‘Ben yılbaşını evde geçirdim. Dışarda ne oldu bilmiyorum. Ama geçmiş yıllardaki tecrübeme dayanarak şunu söyleyebilirim, geçen yıl nasıl kutlanmışsa bu yılda o şekilde kutlandı. Yılbaşı kutlamalarına gençlerin daha fazla ilgi gösterdikleri söylenebilir. Bir önceki yıl yılbaşını evinde kutlayanlar bu yolda evlerinden çıkmadılar’ dedi.
Bahar Kurbay ise, ‘Bir kadın arkadaşımla bir mekana gitmek istedik. Rezervasyonunuz var mı diye sordular. Bizi kentin en ücra yerindeki bir mekana yönlendirdiler. Orası da doluydu. Bizde, arkadaşımla eve gittik. TV’yi izledik’ dedi.
Altuğ Atalay, her he kadar dünden bugüne değişim olmadığını söylese de biz bu yılbaşının daha coşkulu kutlandığı görüşündeyiz.

Şükrü Kuleyin’in referansları

şükrü-kuleyin.jpg

İYİ Parti kurucusu Şükrü Kuleyin hayattaki iki önemli referansını açıkladı. İşte Kuleyin'in sosyal medyadan paylaştığı yazısı:
‘Siz;
İyi biliyoruz ki Selanikli yetim Mustafa’yı sevmezsiniz...
Sürekli mübarek dinimizi istismar edip hamaset edebiyatı yaparsınız..
Peki o halde soruyoruz;
Mescidin bahçesindeki hasırın üzerinde uyuyakaldığında, mescide gelen dostlarının üzerinde uyuduğu hasırın izlerinin yüzüne çıktığını görüp, "sana bir şilte alalım, hasırın izi yüzüne çıkmış" dediklerinde, “Benim dünya ile ne işim olabilir?” diyen Mekkeli yetim Mustafa’nın yolunda mısınız?
Yoksa Harun olmaya gelip Karun mu oldunuz?
Yine soruyoruz;
İsminin önüne övücü sıfatlar eklenmeye başlayınca,
“Hristiyanların Meryem’in oğlu İsa’yı övdüğü gibi beni övmeyin, bana yalnızca Allah’ın kulu ve Resul’ü deyin” diyen Mekkeli yetim Mustafa gibi tevazu sahibi misiniz?
Yine soruyoruz;
Hani “O el, Fatima’nın eli de olsa....”diyen Mekkeli yetim Mustafa’nın adaletini mi uyguluyorsunuz?
Son olarak;
Hani;
Huzurunda birisi korkuya kapıldığında, “Sakin ol, ben kral değilim, ben güneşte kurutulan eti yiyen Kureyşli fakir bir kadının oğluyum” diyen Mekkeli yetim Mustafa gibi mi davranıyorsunuz?
Sadece soruyoruz.???
Biz de diyoruz ki;
Herkesin görüşüne,inancına saygılıyız..
Dini referansımız Mekkeli yetim Hz.Mustafa (sav),
Milli referansımız ise Selanikli yetim Mustafa’dır...’

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar