Deliklitaş’taki o taş ve Hasan Melek!

  Trabzon eski belediye başkanlarından Hasan Melek, nüfus kayıt bilgilerine göre Cumhuriyetin ilanından 3 yıl sonra dünyaya geldi. Melek, bugün 93 yaşında. Yüce yaratanın izniyle 7 yıl sonra ‘dalya’ diyecek.
 Hasan Melek, Trabzon’da son 75 yılda olup bitenlerin canlı şahidi. Bunun ötesinde Osmanlı’nın son dönemlerini ve Cumhuriyetin ilk yıllarını da o günleri yaşayan büyüklerinden dinleyen bir isim.
 Hasan Melek, 12 Eylül darbesinde görevden alınan Sefer Özgür’ün yerine askerler tarafından Trabzon Belediye Başkanlığına getirilen bir büyüğümüz. Melek, 1984 yılında yapılan seçimde Trabzon Belediye Başkanlığına seçilen Orhan Karakullukçu’ya görevini devretmişti.
4644e60a-94c3-49df-95c0-a3c6365db6bb.jpg Hasan Melek, belediye başkanlığına geldikten sonra Trabzon’da o günün koşullarına göre önemli işlere imza attı. Cadde ve sokakların genişletilmesi, 100. Yıl Parkının düzenlenmesi ve daha onlarca güzel işler. Melek’in Türk Eğitim Vakfı’ndaki hizmetleri de unutulmaz.
 Melek, hafta arası Kuzey Ekspres’e uğradı. Gazetenin 3. kattaki ofisinin merdivenlerini 20’lik delikanlılara taş çıkartırcasına dinlenmeden çıkan Hasan Melek’i, gazetenin kapısında gazetemiz sahibi Hasan Kurt karşıladı.
Kurt’un, Melek ile yaptığı her sohbette ana konu Trabzon’un yakın tarihidir.
*
  Hasan Melek’in Belediye Başkanlığı yaptığı yıllarda gazetemiz sahibi Hasan Kurt, Tercüman Gazetesi’nin bölge temsilcisi idi. 1982 veya 83’ün yaz ayları. Kuzey Deniz Saha Komutanı Oramiral Zahit Atakan, Trabzon’a gelmişti. Kalepark’ta bir resepsiyon düzenlenmişti. Kurt, askerliğini deniz asteğmeni olarak yapmıştı. Zahit Atakan’ı tanıyordu, bir teftişte ilginç de sohbetleri olmuştu! Resepsiyona Kurt da davet edilmişti. Trabzonspor’un o tarihlerde asbaşkanı Hüseyin Yaroğlu idi. Hüseyin Yaroğlu, renkli bir isimdi.  Zahit Paşa, Hasan Melek, TS eski başkanlarından Salih Erdem, Hasan Kurt, Ömer Güner ve birkaç davetli ile sohbet ederken, Hüseyin Yaroğlu, Zahit Atakan’a dönerek; “Başam Başam, bu dünyada üç şıy var?” dedi ve ardından, “Baraam Baraam Baraam” diye ekledi.
Zahit Atakan, Yaroğlu’nun söylediklerinden bir şey anlamamıştı. Herkes birbirine bakmaya başladı. Hüseyin Yaroğlu da hafiften tebessüm etti. Hasan Kurt hemen devreye girdi ve “Komutanım, bizim buralarda bazı kelimeler yöresel ağızla söylenir. Bazı kelimelerin harfleri farklı söylenir. Ağız farkı. Mesela P yerine B, G yerine Ç kullanılır. Bazı kelimeler bitişik söylenir. Aradaki bir harf yutulur” diye ön açıklama yaptıktan sonra Hüseyin Yaroğlu’nun söylediklerini tercüme eder!
Napolyon, ‘para para para’ demişti. Hüseyin Yaroğlu da parayı ‘Baraa’ yapmış bir de sonuna ‘m’ eklemişti! Yaroğlu, para, para, parayı, ‘baram baram baram’ yapmıştı! Aslında çok da haksız değildi!
Gülmeyen Zahit Atakan bir anda kahkahayı basmıştı!
*
 Hasan Melek, dere yataklarının son 50 yılda talan edildiğini belirttikten sonra, “Gençlik yıllarımızda Değirmendere Vadisine pikniğe giderdik. Vadi çok genişti. Trabzon-Maçka yolu kenarda ve yataktan yüksekti. Değirmendere Vadisinde en güzel yerlerden biri de Deliklitaş mevkii idi. Orada büyükçe bir delikli taş vardı. Orada bir de şifalı diye söylenen su vardı. O sudan alırdık. Orası gerçekten çok güzeldi. Şimdi nerede o güzellik. Değirmendere Vadisinin durumu ortada. Dere geniş bir alanın yer yer ortasında bazı yerlerde kıvrım kıvrım akardı. Dere de balık vardı” dedi.
  Değirmende Vadisindeki o deliklitaşı yıllar önce parçaladık. Deliklitaş ya betona malzeme oldu ya da kırıldı parçalandı. Ortada delikli veya deliksiz taş kalmadı ama adı kaldı.  Deliklitaş mevkiinin adı meğer oradaki deliklitaştan geliyormuş.
Hasan Melek’e, sağlıklı ve mutlu yıllar diliyoruz.
 
************************
 

Çömlekçi’de yalan rüzgarı!
b0933060-3a4d-46fa-8c1c-00e954d31fbd.jpgCHP’nin Trabzon Ortahisar Belediye Meclis üyesi Oktay Söğüt, Çömlekçi dönüşüm projesinin AKP’ye iki seçim kazandırdığını iddia ederek, “10 yıl önce başlayan ve AKP’ye iki seçim kazandıran Çömlekçi yalanı geçtiğimiz günlerde son buldu. TOKİ’si, belediyesi dedi ki; ‘Bu alan büyük, ancak 9 hektarlık bir alanda dönüşüm yapabiliriz’. Ne garip ki ileri sürdükleri gerekçe temelsiz ve dayanıksız. Yani yalan” dedi.
Oktay Söğüt şöyle devam etti; “Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı devam eden Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi 13 bin 500 gecekonduyu ihtiva eden, 14 mahalleyi kapsayan, 750 hektarlık bir alana sahip. Evet, tam 750 hektar. 9 hektara indirip -kuşa çevirdikleri- Çömlekçi Kentsel Dönüşüm Projesinin 83 katı. Prestij proje deyip, Çömlekçi’de büyük bir dönüşüm deyip, ultra lüks bir mahalle vaadiyle 2009, 2014 seçimlerini kazanan AKP, Mart 2019 yerel seçimi öncesinde de ‘Çömlekçi’deki bu dönüşüm birkaç yıl içinde bitecek, yürüyen merdivenlerle meydana bağlantı sağlanacak’ demişti.
2019 yerel seçimini de kazanan AKP, ‘Nasıl olsa Trabzon her hâlükârda bize oy veriyor’ diye düşünüp, Çömlekçi dönüşümünü daha az maliyetli 9 hektara indiriverdi. Hem de bir planlama yapmadan, bunca yıllık beklenti varken, mahalleyi harabeye çevirmişken, imara kapalıyken, ha bugün ha yarın deyip tadilat bile yapmamışken. Bir Çömlekçili olarak, mahalleye yaşattığınız bu mağduriyetten doğan haklarımızı elbette arayacağız. Fakat bilin ki; bunun yarını, her gecenin bir sabahı, en önemlisi sizi çarpacak bir Yaradan var” dedi.
 
 *************************
Saadet Partisi yönetimi bu kafayla giderse Türkiye'de iktidar olmak için çok daha bekler. Kendi teşkilatlarındaki reis hayranı ceo tipleri ayıklayıp yeni bir siyasal yapılanma için kendi insan kaynağını kullanmayı akıl edemiyorlar. Onun yerine ulusal politikada ne kadar kaşarlanmış sağcı politikacı artığı varsa hemen alıp vitrine çıkarttırıyorlar. Türkiye'nin ve Ortadoğu'nun bu denli rezil durumda olmasının en büyük müsebbibi olan biri Saadet Partisi’nin düzenlediği bir konferansta konuşuyor! Şaka gibi ya! Koca Türkiye'de o zirvede konuşacak başka adam mı bulamadınız? Ne oldu şimdi, Abdullah Gül kardeşiniz hidayete mi erdi? (Metin Kondel)

Önceki ve Sonraki Yazılar