Deliktaş ve Fatih sanayisi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,Demokratikleşme” paketini vatandaşla paylaşmadan  önce, “30 Eylül’de açıkladığımızda Türkiye’de çok şey değişecek. Ekonomi rahatlayacak…” demişti. Beklenen paket açıklandı ve üzerinden de tam 14 gün geçti, anlaşılan evde yapılan hesap çarşıya uymamış…

Ekonomide işlerin iyi gitmediğini Türkiye büyüme yönünü aşağıya doğru çevirirken, işsizlik oranının da tam tersi ibre ile tavana doğru yüzünü çevirmiş olması bunun en büyük göstergesi.

Genel böyle de yerelde de durum iyi diye düşünüyorsanız bu yazıyı sonu kadar okumalısınız.

Yerelde işlerin iyi olmadığını Trabzon Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Metin Kara’nın yaptığı açıklamalardan anlamak hiç de zor olmasa gerek. Kara’nın söylediğine göre 27 bin olan üye sayısı 23 bine düşmüş.

Kısacası 4 bin kepenk kapanmış!

***

 

Memlekette paket açıklandıktan sonra tek değişen kamuda çalışan bayanların başlarına türban takarak işlerine gitmeleri ve yıllardır ilkokullarda okutulan ANDIMIZIN kalkması oldu!

Bugün bir vatandaş olarak sahaya inip piyasanın pakete nasıl baktığını araştırmak istedim ve uzun zamandır yapmadığım bir işi yapmaya karar verdim.

Trabzon’un en köşesinde kalmış genel tabir ile varoş diye adlandırılan Deliklitaş’a yürüyerek gittim…

Yılların esnafı, benzin istasyonu işleten Haydar Kantekin’e uğrayıp çayını içtim.

İşten-güçten ve Tıp Fakültesinde yatan amcasının rahatsızlığından konuştuk. Ne yazık ki dün de Hüseyin Kantekin Amca aramızdan ayrıldı. Yakınların sabır diliyorum… Allah mekanını cennet eylesin!

Trabzon’da değişimi görmeyi kafama koydum bir kere…

Haydar Kantekin’in yanından kalktım yürüyerek ayakkabıcılar sitesinin önünden geçip yeni yapılan oto galericiler sitesine girdim.

Doğruyu söylemek gerekirse, mekan fiziki olarak güzel olmuş.

İkinci el otomobil satıcılarının bir arada olması iyi. Yarım saatten fazla galerilerin önündeki arabalara baktım. Benim gibi gezen ve fiyat soran bir çok vatandaşımızı gördüm, alanı görmek nasip olmadı. Paket burada işe yaramış

Yola devam ettim…

Bu kez Fatih Sanayi sitesine girdim…

Dükkanların önünde oturan da var, işinde gücünde olan da.

Yıllardır sanayide araba tamircisi olan Aydın Ustada bu kez mola verdim.

Aydın Usta ekmeğini bilek gücüye kazanıyor, çekiç sallayıp, tornavidayı çevirdiği müddetçe para kazanıyor. Kolay değil ikisi üniversitede üç çocuk toplam beş nüfus onun eline bakıyor!

Gelen çayı yudumlarken havaya kaldırdığı arabanın altında çalışan Aydın Ustaya,

Hayırdır tek çalışıyorsun..?” diye soruyorum.

İç çekerek başladı söze, “Bizim meslek yok oluyor. Eskiden anne babalar okumayan çocukları bir meslek öğrensin diye kapılarımızı aşındırırlardı. Şimdi tam tersi kimse çocuğunu göndermiyor. Haklılar artık tamir için vatandaş arabasını buralara getirmiyor. Servisler çoğaldı bizim işler bitti. Utanmasam kapatıp köye çıkacağım…” diyor.

Araya girip  “Bu kadar araba var servis hangisine yetişsin…” diyorum.

Usta elindeki çekici yere koyup anlatmaya devam ediyor:

Devlet saçma bir uygulama yapıyor. Eski arabaları, yani 20 yaşın üstündeki otomobilleri parayla alıyor. Vatandaş aldığı bu paranın üstüne sağdan soldan ve bankadan kredi kullanarak yeni bir araba alıp kapısına çekiyor. Doğal olarak da aldığı aracı bize değil de doğruca servise götürüyor. Eskiden bu dükkanda bir kalfa iki çırak ile birlikte dört kişi ekmek yerdik. Şimdi tek başıma çalışıyorum. Adam çalıştıracak işler yok..!” diyor.

*** 

Anlaşılan bu eski arabaların devlet tarafından geri alınmasından birileri acayip bir şekilde yolunu buluyor.

Olan da yıllardır sanayide dükkan açıp işçi çalıştıran küçük esnafa oluyor!

Paket açıp ekonomi düzelecek diye konuşanlar, Milletin eski arabasıyla uğraşacaklarına, bu işten ekmek yiyenlerin sesine kulak verseler çok iyi olacak!

Sanayi sitelerindeki oto tamircileri o dükkanlarının kiralarını, vergilerini ve ekmek parasını nereden çıkartıyorlar, hiç düşünen olduğunu sanmıyorum.

Gördüğüm kadarıyla açıklanan paket Trabzon’da esnafa hiç uğramamış, teğet geçmiş…

Kasap gibi siyasiler yerel seçimde daha çok Belediye nasıl kaparımın peşinde, ne yazık ki kurbanlık esnaf da can derdinde!

 

Bektaşi

 

İzniniz olursa, bu gün iki fıkra ile yüzünüzü güldürmek istiyorum. Birazdan yazacaklarımı yakın bir dostumdan dinledim ve hoşuma gitti.

Umarım siz de aktaracağım iki fıkrayı beğenirsiniz.

 

*** 

Adamın birinin burnu ekin iti gibi havada, çalımından geçilmiyor. Cebi birkaç kuruş görünce hemen gidip bir samur kürk alıp sokağa çıkmış. Sokakta bir aşağıya bir yukarıya fiyaka yapıyormuş.

Bektaşi adamı çevirmiş, “Bana bak, o kürkle dolaşıp gösteriş yapma. Sırtındaki o kürk, asıl sahibini bile hayvanlıktan kurtaramadı” demiş.

 

***

Bektaşi’yi elindeki rakı şişesiyle dolaşırken yakalamışlar ve apar topar doğruca karakola götürmüşler.

Bre zındık rakı içmeye utanmıyor musun?”

Bektaşi, “Rakı içtiğimi nereden çıkartıyorsunuz?”

“Elinde rakı şişesi var.”

Bektaşi, “Oooo, işimiz var! Bende zina aleti de var. Bununda mı hesabını soracaksınız.”

 

Nice bayramlara

 

Bu gün arife, yarın bayram…

Şimdiden Kurban Bayramınızı kutluyorum, Rabbim tüm Müslüman aleminin kurban ibadetini kabul etsin.

Sağlıklı ve iyi günlerde daha nice bayramlara…

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.