DEMİR LEBLEBİ!

Trabzonspor’un Süper Lig’teki futbolu vasat bir takım seviyesindeydi. Türkiye kupası bu menfi görüntüyü tersine çevirmek için bir fırsattı. Ama Trabzonspor kupada 1. Lig ekiplerinden Adana Demirspor’a elenerek sahip olduğu futbol potansiyelinin hayal kurulamayacak bir kısırlıkta olduğunu bir kez daha gösterdi.

Futbol öyle zannedildiği gibi karmaşık bir oyun değil. Ya üst düzey yetenekli oyunculardan bir takım kurup onları sahada organize etme işiyle uğraşırsınız ya da yeteneği sınırlı oyunculardan bir sistem kurup zamana ve rakibe karşı onda ısrar edip oyununuzu geliştirirsiniz. Zaman gösterdi ki Trabzonspor’da ikisi de yok. Yetenekliler satıldı, kalan sıradan futbolcularla da bir sistem oluşturulamadı.

Trabzonspor – Adana Demirspor karşısında oyuna defansta bol paslı Barça modeliyle başladı. Ama zaman Trabzonspor’un ciddi bir sisteminin olmadığını geçiş oyunlarındaki tutukluklarla gösterdi.

Maalesef Türkiye’de spor yazarları futbol müsabakalarını analizde vakıaya total bir felsefeden bakmak yerine oyuncu performansları odaklı bakıyor. Bu da futbolda esas şeyi ıskalamaya neden oluyor.

Evet, şahsen Faruk Can ismini ilk kez duydum. Lewis Baker’ın geçen yıllarda oyun kurucu Sosa’nın boşluğunu doldurması mümkün değil. Önceki yıllarda iyi bir kanat oyuncusu olma ihtimali olan Bilal sürekli geriye oynuyor, belli ki özgüvenini kaybetmiş. Yusuf Sarı sakatlıktan döndükten sonra eski formunu bulamadı hâlâ. Pereira kaptan olmasına rağmen sahada sevimsizleşmeye devam ediyor. Diabate’nin Trabzonspor’a transferindeki futbol felsefesi neydi? Ama bütün bunlar büyük tablonun parçaları.      

Trabzonspor – Adana Demirspor müsabakanın ilk yarısının özeti bordo mavili ekibin topu ir türlü ikinci ve üçüncü bölgeye taşıyacak kurguyu sağlayamamış olması. Birinci Lig ekibi daha etkili bir görüntü verdi ilk yarıda.

Adana Demirspor ikinci yarının başında bulduğu amatör çaplı gole Trabzonspor’un reaksiyonu zamanlama açısından iyiydi. Trabzonspor psikolojik açıdan direnç kazandı ve oyuna tutundu. Ama Trabzonspor’un defanstaki arabesk görüntüsü Adana Demirspor’a ikinci bir gol daha hediye etti. Mehmet Akyüz’ün golünden sonra Trabzonspor horona mecburen girdi. Beraberlik golünü de buldu.

Yusuf Sarı ile Oscarlık bir penaltı da kazandı. Ama Baker uzatmalardaki penaltıyı kaçırınca müsabaka Trabzonspor açısından ‘‘Allah’ım kör et beni!’’ filmine dönüştü.

Bir kişi eksik kalmış Adana Demirspor karşısında yarım saatlik uzatmada nihayet istediği gol pozisyonlarına girmeye başladı. Ama gol üretemedi. Bilâkis net gol pozisyonlarını Mehmet Akyüz ile Birinci Lig ekibinin yakaladı.

Ve geçen yıl kupayı kazanan Trabzonspor penaltılarda Adana Demirspor’a elenip kupaya veda etti. Futbolda dün yoktur, sadece şimdiki zaman vardır.

Bu müsabaka geçen yıl Süper Lig'de şampiyonluğu Başakşehir’e kaybetmiş, kupayı kazanmış Trabzonspor’un futbolda ne kadar irtifa kaybettiğinin, bu yıl ligte işinin ne kadar zor olduğunu da gösterdi bize.

Trabzonspor yönetiminin, teknik heyetinin, futbolcularının ve de spor yazarlarının üzerinde sadece futbol kavramlarıyla düşünmesi gereken trajik bir tablodur.

Önceki ve Sonraki Yazılar