Demirel, Özal, Yılmaz ve Erdoğan!

Başbakan Erdoğan’ın son bir iki yıl içerisinde yaptıkları, acaba geçmişte yapılsa ne olurdu?

Mesela; Mesut Yılmaz başbakanlığı döneminde kendi ve oğlu ile ilgili yolsuzluk dosyaları olsa ve bu dosyaları kapatmak için yargıyı yerle bir etse, yargı bağımsızlığını, kuvvetler ayrılığını hiçe sayan yasalar çıkarsa ne olurdu?

Mesut Yılmaz Başbakanlık koltuğunda oturabilir miydi?

Mesut Yılmaz, yolsuzluk dosyalarını kapatmak için Anayasa’yı hiçe sayarak Adli kolluk yönetimini değiştirebilir miydi?

Mesut Yılmaz, bir ihaleyi bir işadamından alıp diğerine verdirebilir miydi? Verdirse ne olurdu? O koltukta oturabilir miydi?

Veya Mesut Yılmaz önce ihale yaptırıp, sonra bu ihaleleri, ‘hazine güvencesine’ bağlayabilir miydi?  Bağlasa ne olurdu?

Mesut Yılmaz’ı Aydın Doğan evinin kapısının önünde eşofmanla karşıladı diye yer yerinden oynadı.

Ya bugün ne oluyor?

Gazeteci kovdurma, TV’lerde program sansürleme, patron azarlama, ihale alan işadamlarına havuz oluşturma ve toplanan paranın medya da vs. kullandırma. Yandaş medya yaratma vs. vs.. Medyayı dizayn etme!

Mesut Yılmaz veya Turgut Özal döneminde, face ve Twitter yoktu. Olsaydı acaba bu iki başbakan, ‘sosyal medyada üzerimize geliniyor’ diye bunları kapatır mıydı, yasal düzenleme vs. yaptırır mıydı?

Süleyman Demirel, ‘yollar yürümekle aşınmaz’ demişti. Şimdi insanlar yollarda yürütülmüyor, meydanlara sokulmuyor!

Mesela Demirel, kendisi gibi düşünmeyenleri ‘vatan haini’ ilan etti mi? En fazla ‘bana milliyetçiler suç işlemez’ falan demişti! Ki bu sözü de büyük eleştiri almıştı..

Demirel’inden Özal’ına ve Erbakan’ına kadar hiç birinin ağzından, mütareke basını, casuslar, milli orduya kumpas ve etnik ve de dinsel söylemlerle siyaset yaptığını pek duymadık.

Ama bugün bu öğeler Başbakan’ın söylemleri oldu!

Turgut Özal’ın yaşam tarzı üzerine söylem ve eylemine şahit olmadık. Nasıl olacağız ki, Semra Özal’ın ve diğer liderlerin eşlerinin giyimi kuşamı ortada!

Almanya Cumhurbaşkanı, “Türkiye’de olup bitenler beni korkutuyor” mealinden bir şeyler söylüyor, adamın papazlığı, rahipliği kalmıyor ve söylemleri iç işlerine müdahale olarak nitelendiriliyor!

Önceki başbakanlara bakıyorum, hiçbiri ne vatandaşına, ne de siyasi rakiplerine ‘tehdit’ edici söz söylemiyor..

Başbakan Erdoğan’ın söylem ve icraatını uzatabiliriz.

Devlet dairelerindeki kadrolaşma ile Milli Eğitimdeki değişiklik ve yapılanma, aslında tüm yaptıkları ve söylediklerinden daha önemli!
Hele paralel yapı!

Bir cemaat ile 12 yıl et- tırnak olacaksın, sonra bu cemaat paralel yapı olacak!

Bu cemaat paralel mi değil mi bilemiyorum ama asıl paralel yapı yakın bir zamanda tüm devlet kadrolarını dolduracak.

***

Türkiye’de olup bitenlerin temelinde benim iddiam o dur ki; bir ideolojik yapılanma var. Tüm bu yapılanlar bana göre planlı ve programlı yapılıyor.

Ülkedeki çatışma ve kamplaşmanın nedeni, hükümetin ideolojik yapılanmasına karşı  duruştur. Aslında, AKP’ye oy verenlerin yüzde 70’i de bu tür bir yapılanmaya karşıdır. Bu yüzde 70’lik kesim olayı hala particilik açısından veya hükümet nimetlerinden yararlanmak olarak görüyor. Yoksa bu yüzde 70’lik hatta daha fazlası benim gibi, bizim gibi düşünüyor.

Ben ve benim gibi düşünenler, olup bitenleri, hükümetin icraatını inceden inceye irdelediği ve bu kesimin siyasi görüşünü bildiği için böyle bir yorumda bulunuyor. Aslında yorum demek de doğru değil. İcraat ortada.

Başbakanın icraatı ile önceki başbakanların icraatından örnekler verdim. Burada, her yiğidin yoğurt yiyişi diye bir deyim vardır. Başbakan diğerlerinden farklıdır. Zaten farklı olmazsa çoktan kepengi kapatmıştı, denilebilir. Buna itiraz etmiyorum. İcraatı, duruşu elbet te farklı.  Burada önemli olan eylemidir. Bizim eleştirdiğimiz ve karşı çıktığımız eylemidir, icraatıdır ve Türkiye’yi farklı bir mecraya doğru sürüklemesidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.