Demirel’i hatırlattı!

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, dün partisinin Giresun ve Ordu il başkanlıklarının açılışında idi. Meral Akşener’in programına katılmak için Trabzon’dan Giresun’a gidenlerden biri de Hüseyin Örs’tü.

demirel.jpg

Hüseyin Örs, Adalet ve DYP kökeninden gelen ülkücü bir isim. Örs’ten tarafsız bir değerlendirme istedik. Örs şöyle dedi;

‘Ben MHP’den Büyükşehir Belediye başkan ve milletvekili adayı olmuş biriyim. Şu anda İYİ Partiliyim ve partim için çalışıyorum. Benim yapacağım değerlendirmeyi çokları taraflı bulabilir. Size yemin ederek şunu söyleyeyim; Demirel’in Trabzon’a gelişindeki heyecanı havalimanında ve Giresun meydanında gördüm. Meral hanım, il başkanlığı binasının açılışı için Giresun’a geldi. Giresun Meydanı hınca hınç dolu. Meral hanıma inanılmaz samimi bir ilgi var. Ordu’da durum aynı idi. Net ve açık söyleyeyim, İYİ Parti engelleri birer birer aşarak geliyor’.

Ardından Koray Aydın’ı aradık...
‘Giresun tarihi bir günü yaşıyor. Giresun’da ilk defa böyle bir kalabalığa şahit oluyorum. Anket arayanlar bu meydanlara baksın. Türk milleti İYİ Parti iktidarını bekliyor. Türk milleti Meral Akşener’i cumhurbaşkanı yapmak için dalga dalga harekete geçiyor. Giresun’dan esen rüzgar bütün Karadeniz’e yayılacak. Birileri de korkmaya devam edecek. Türkiye ise iyi olacak!’ dedi.

Sonra Kardak kahramanı Ali Türkşen ile konuştuk... Türkşen; ‘Giresun herhalde bu meydana aktı. Gördüğüm en kalabalık açılış. Türkiye iyi olacak’ diye konuştu.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in; Giresun ve Ordu gezisini partinin önemli isimleri bu şekilde özetledi.

KTÜ’de skandal uygulama!

ktu-ye.png

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde görev yapan teknikerler ve idari işlerde çalışan taşeron işçilere, kadrolu olabilmek için müracaatlarını temizlik işçisi olarak yapma zorunluluğu getirildiği öne sürülüyor.

KTÜ’den arayan bir okurumuz, ‘Üniversite mezunuyum. 5 yıldır idari hizmetlerde görev yapıyorum. Onca evraka imza attım. Yeni yasa ile kadroya geçmek için müracaat yapmak için form aldım. Formu doldurdum. Kabul edilmedi. Bana, rektör beyin talimatı var, görevini temizlik işçisi olarak yazacaksın, dediler. Bizim gibi idari işlerde çalışanlar dışında teknikerler de aynı şekilde müracaatlarını işçi olarak yapıyor. Güvenlikçilerin dışında tüm çalışanlar temizlik işçisi. Böyle bir şey olabilir mi? Lütfen bu konuyu gündeme getirin’ dedi.

Ne tür işlerde, hangi firmalarda, kurumlarda çalışanlar kadro alacak, bilmiyoruz. Yıllardır, idari işlerde görev yapan üniversite mezunlarının gerçekten temizlik işçisi olarak müracaat etmeleri isteniyorsa bu olay tam bir skandaldır.

KTÜ yetkilileri herhalde bu konuda kamuoyunu bilgilendirirler.

 

Atalay, Balta'yı neden sıkıştırdı?!

        AK Parti Trabzon Milletvekili ve Çevre Komisyonu Başkanı Muhammet Balta'nın gazetemizi ziyareti biterken Yayın Koordinatörümüz Altuğ Atalay kendisine ayaküstü kritik bir soru sordu. Atalay'ın son dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Abdullah Gül arasında yaşanan gerginlikle ilgili sorusuna Balta klasik siyasetçi yaklaşımıyla yuvarlak cevaplar verdi. Balta, "Sayın Cumhurbaşkanımız ve eski Cumhurbaşkanımızın yıllardan beri bir dostlukları var. Onların arasına girip bir şey söylemek bize düşmez. Cumhurbaşkanımız, 15 Temmuz' da canı pahasına milletiyle beraber olmuş, sokaklara davet etmiş, darbecilere karşı her şeyi ortaya koymuş, Türkiye’nin bu badireleri kısa sürede atlatmasında çok büyük emekleri olan bir insan. O'nun kanun hükmündeki kararnameyle ilgili milleti bölmeye çalışanlara karşı vatandaşı korumasıyla alakalı söylediği görüşlerin arkasındayız" dedi.

Balta, Gül'ün tavrıyla ilgili ise yorum yapmaktan kaçındı.

 

Vaizin maaşı

Öğretmeni solladı!

 

AKP hükümetleri döneminin en şanslı memurları, diyanet personeli! Namaz kıldırma memurlarından kuran kursu öğreticilerine, camilerde haftada bir kez vaaz veren vaizlere, müftülere kadar hemen hepsi hallerinden memnun!

Önceki gün bir gazetede memur maaşlarının tablosu vardı. Tabloda, Müsteşarın polisin, düz memurun, öğretmenin, vaizin alacakları maaş yazıyordu.

25 yıl öğretmenlik yapan çocuklarımızı, gençlerimizi eğiten, öğreten, bilgilendiren bir öğretmen 3.909 lira, cemaati olan veya görevlendirildiği camide vaaz veren bir vaiz ise 4.065 lira maaş alıyor.

Din öğretmek, dini konularda vatandaşı aydınlatmak vakıflar ve hayırseverlerin desteği ile olmalıdır, diyenlerdeniz.

Modern laik devletlerde, ‘din memuru’ olmaz, olmamalı! Zaten, kutsal kitabımızda ve geçmişte paralı din hizmeti verilir ve din öğretilir diye bir şey de yazmıyor ve yok.

‘Din’ ve ‘diyanet’ konusunda iki satır yazdık mı, bu çevrelerden ve siyasilerden tepki alıyoruz. Haklılar, çünkü işleyen çarka çomak sokuyoruz.

 

Tarihi eserlerin

restorasyonu!

 

Trabzon’un tanınmış mimarlarından Tuncay Çergel aradı. Of- Çaykara temsilcimiz Şemsettin Öztürk’ün ‘Kiremitli köprü ilgi odağı oldu’ başlıklı haberde, adı geçen köprünün aslına uygun olarak restore edilmediğini söyledi.

Köprünün eski durumunu bildiğini söyleyen Çergel, ‘Çelik yapı üzerine teneke ve tahta örtmüşler. O köprü ahşap köprü idi. Bu tür tarihi yapılarda yapılan restorasyon aslına uygun yapılmalı. Avrupa’daki tarihi binaların ve mekanların restorasyonunda bu işe çok dikkat ediyorlar. Biz de ise öylesine yapılıyor’ dedi. Tuncay Çergel, eleştirisinde haklı!

 

Büyükşehir, Ortahisar’dan

kira parası istiyormuş!

 

Trabzon Büyükşehir Belediyesinin, aynı binayı kullanan Ortahisar Belediyesi’nden kira talep ettiği duyduk. Zağnos’taki Belediye Binası, ‘mal’ paylaşımında Büyükşehir’e kalmıştı. Ortahisar Belediyesi, binanın bir veya iki katını kullanıyor. Diğer kat ve bölümler Büyükşehir’e ait. Olayı bize Belediyeden emekli olan üst düzey teknik eleman anlattı.

Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyeleri arasında bir de imar sorunu varmış… Bazı ilçe belediyelerinin ‘imar’ işleri büyükşehirden dönüyormuş… Burada, hangi belediyenin haklı veya haksız olduğunu bilmiyoruz. Ancak, ilçe belediyeleri tahminimiz o ki, Büyükşehir’den görüş almıyor!

Bu iki olayı bize aktaranlar, Büyükşehir Belediyesi ile içli dışlı olan isimler. Belediyeler arasında bu tür çekişme ve kavgaların olmaması gerekir.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar