Demiryolu Çağrısı

Demiryolu Çağrısı

Giresun TSO Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, Karadeniz'e indirilecek demir yolu projesinin hiç tereddütsüz Kelkit Havzası üzerinden sağlanmasının şart olduğunu bildirdi.

Başkan Çakırmelikoğlu, Karadeniz'e inşa edilecek demir yolu projesinin saldemiryolu1.jpg​​​​​​​t bir yöreye indirgenmeksiniz, makro politikalar çerçevesinde ülke ve bölgenin menfaatlerine odaklı yapılma​​​​​​​sı gerektiğini belirtti. Uzun zamandır gündemde olan Doğu Karadeniz'e Erzincan üzerinden kuzey-güney y​​​​​​​önünde bir demiryolu bağlantı proje fizibilitesi planlandığını ve iki alternatif güzergah üzerine odaklanıldığına işaret eden Çakırmelikoğlu, gelinen aşamada Tirebolu güzergahının maliyet ve ulaşım aksı anlamında daha rantabl görüldüğünü, ardından gelişen süreçte ise şu ana kadar henüz bir çalışma gerçekleşmediğinin altını çizdi.

Çakırmelikoğlu, “Erzincan üzerinden Karadeniz'e indirilecek demir yolu projesinin hiç tereddütsüz Kelkit Havzası üzerinden sağlanması şarttır. Buna bağlı olarak Tirebolu limanına odaklı proje ardından Trabzon'a bağlantılı bir hat ile Doğu Karadeniz limanları lojistik üst haline dönüştürülmelidir. Aksi bir çalışmanın meyvesiz ağaç görünümüne bürüneceği bilinmelidir" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.