‘Demiryolu hattında  bir değişiklik yok’

‘Demiryolu hattında bir değişiklik yok’

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Trabzon-Erzincan Demiryolu Projesi'nde fizibilite ve etüt çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Dün Trabzon’a gelen Bakan Karaismailoğlu, Trabzon Valiliği ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı ziyaretlerinin ardından AK Parti İl Başkanlığı'nda basın mensuplarına açıklamalarda bulunarak soruları yanıtladı. Karaismailoğlu, Trabzon genelinde bakanlık olarak çok değerli yatırımları bulunduğunu belirterek, "Bununla ilgili istişarelerde bulunuyoruz. Hem de arazide bulunan arkadaşlarımıza moral ve motivasyon vermek, işlerini hızlandırmak için buralardayız. Trabzon'un geleceği içinde önemli adımlarımızı atacağız. Trabzon gözbebeğimiz, ülkemizin en nemli şehirlerinden bir tanesi, Trabzonlu hemşehrilerimiz her şeyin en güzelini hak ediyor. Burası bize çok şey verdi. Bizde burada kazandığımız tecrübeleri Türkiye için kullanıyoruz, Türkiye için üretiyoruz” dedi.

DEMİRYOLU PROJESİ

Trabzon'da tartışılan Demiryolu projesiyle ilgili yöneltilen bir soruya ise Bakan Karaismailoğlu, "Bu işler istemekle olmaz. Bunun hesabı ve kitabı var. Altını doldurmak gerekir. O yüzden fizibilite ve etüt çalışmalarımız devam ediyor. Daha önce açıklanmış olan hatlar var onlarla ilgili hiç bir sıkıntı yok. Biz oradaki projelerimizi devam ettiriyoruz. Bununla ilgili etüt çalışmalarımızda devam ediyor bir taraftan, fayda ve maliyet analizleri yapılıyor. İnşallah bu fizibilite çalışmaları olumlu şekilde başladığında biz bunu yatırım programına teklif edeceğiz ve orada da tartışacağız bunu. Sırf Trabzon için değil ülkemizin her noktasında havada, karada, denizde, raylı sistemlerde çok derin çalışmalarımız var. Bunlar belli bir aşamaya geldikten sonra uygulama aşamasına geçiyor. Trabzon hak ettiği yatırımları, doğru planlama yaparak ve altlarını doldurduğumuz zaman faaliyete geçireceğiz. Daha önce açıklanan demiryolu hattında burada tartışıldığı şekilde bir değişiklik söz konusu değildir ama bizim her nokta ile ilgili değişik çalışmalarımız var. Master plan çerçevesinde belli programlama dahilinde yapılan işler, sonuçta demiryolu yatırımları çok büyük maliyetleri ve çok büyük yatırım olan bir şey. Bunlar çok ağır yükü getiren yatırımlar. Zamanı geldiğinde hepsi yapılacaktır" şeklinde konuştu.

YENİ ZİGANA TÜNELİ
Zigana Tünelinde yapılan çalışmalarla ilgili olarak ise Bakan Adil Karaismailoğlu, “Orada işler iyi gidiyor. Hızlandırma konusundaki çalışmalarımız devam edecek. O da ülkemizin en önemli en büyük projelerinden bir tanesi, bölgeye çok büyük katkıda bulunacak. Kuzey, Güney arasındaki en önemli ulaşım ağı olacak. Bölgede uzun süre sonra bir lojistik güç olarak bu yollar bölgeye büyük hizmetler sağlayacak. Bölgenin kalkınmasına da hizmeti olacak projeler" ifadelerini kullandı.

DİKKATE ALIYORUZ!
Bakan Adil Karaismailoğlu, Trabzon'da tartışılan terminal ve üçüncü tünel konusunda yöneltilen soruya ise, "Yapılan önerileri ve tartışmaları dikkate alıyoruz. Trabzonluların istekleri doğrultusunda çalışmalarımızı bir daha gözden geçirip, en hayırlısı en doğrusu ne ise fizibilite ve etüt çalışmalarını yapıp doğrusu neyse onu uygulayacağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın, burada çok güzel daha iyi işler yapacağız, merak etmeyin" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.