Eray Altındaş

Eray Altındaş

Demiryolu Trabzon’u teğet geçiyor

Bugünlerde Türkiye’de yaşayanların gözleri  “Komşularla sıfır sorun” diyen dış işleri eski bakanı, yeni kurulan 62. Hükümette Başvekil Ahmet Davutoğlu’na çevrildi. Ülkede işçi, memur,  öğrenci, akademisyen ve emeklinin kafasında, “gelen gideni aratır mı” sorusu  dolanıyor. 

Şunu en başından belirtelim, çiçeği burnunda Başbakan, bakanlarını seçerken “ters köşe” yapmadı. Davutoğlu koltuğa oturmadan önce ve oturduktan sonra, Çankaya’nın yeni sahibinin yolundan gittiğini cümle aleme gösterdi.

Ne diyelim Trabzon’un temsil edilmediği bakanlar devlete ve millete hayırlı olsun. 

***

 

Sevgili okuyucular, Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce hızlı tren seferlerinin başlaması nedeniyle düzenlenen törende bir konuşma yapmıştı ve o konuşmasında  Erdoğan demiryolunun Türkiye’nin her köşesine gideceğini müjdelemişti.

O gün Başbakan olan Erdoğan her zaman yaptığı gibi karşısındaki prompterden okuyarak hızlı trenin uğrayacağı illeri yüksek tonda sıralamıştı.

Pür dikkat dinlediğim konuşmasında Erdoğan rayların Trabzon’a kadar ulaşacağını söylemişti. Tezvirata gerek yok, duyduklarımdan sonra tren sesinin Doğu Karadeniz’in tarih ve spor kenti olan Trabzon’da da yankılanacağına dair içimde umut yeşermişti.

Gelin görün ki, hevesimiz kursağımızda kaldı. Erzincan üzerinden Gümüşhane ve Trabzon’a gelecek olan tren umudumu, Başbakanlığı Erdoğan’dan devralan yeni başvekil Ahmet Davutoğlu soldurdu. Davutoğlu’nun başkanlığında kurulan 62. Hükümetin programı okunurken, Trabzon’un “T’si” bile zikredilmedi. Anladım ki, Trabzon daha uzun yıllar karayoluna “mahkum” olacak.

Başbakan Davutoğlu tarafından okunan hükümet programında Trabzon’u “teğet geçen”  raylar bakın nerelere döşenecek.

*Eskişehir, Antalya, Yerköy-Kayseri-Ulukışla, Samsun-Amasya-Çorum-Kırıkkale, Erzincan-Erzurum-Kars hızlı demir yolu hatlarının yapım çalışmaları başlayacak.

*Karaman- Ulukışla – Mersin-Adana-Gaziantep-Şanlıurfa-Habur hattı hızlı tren inşası. Antalya-Konya-Aksaray-Nevşehir-Kayseri hızlı tren hattının etüt ve proje çalışmaları başlayacak.

*Kars-Tiflis- Bakü demiryolu projesi bitecek. Halkalı-Kapıkule-Bulgaristan demiryolu projesi başlayacak.

***

 

AKP’nin yıllardır bu “dört köşe” şehir için söylediği “Sen Trabzon’sun büyük düşün” sloganına bundan böyle yenisi eklendi;

“Havada bulut Trabzon rayları unut”

Boşuna söylemiyorlar, “Ankara’da dayın olacak…”

 

Kılıçdaroğlu, ‘2015 son şans’

Geride bıraktığımız Cuma günü CHP’de kurultay gerçekleştirildi. Geçmiş kurultaylardaki  kavgaların, atışmaların aksine, bu kez saygı ve sevgi hakimdi.

Tansiyon bazen yükselse de ekranlardan nahoş görüntülerin geçmesini bekleyenler avuçlarını yaladılar!

Karşılıklı konuşmalardan sonra yapılan seçimde CHP’li delegelerin 740’ı Kemal Kılıçdaroğlu’nu, 415’i de Muharrem İnce’yi destekledi.

Açık söylemek gerekirse bu netice sokakta heyecan oluşturmadı. Tam tersi “yine bize muhalefet düştü” havası hakim oldu. 

Kemal Kılıçdaroğlu’nu kutluyorum.

Kendisi yeniden genel başkan seçildi. Ancak CHP’li delege Kılıçdaroğlu’na verdiği oyla  “2015 son şans” dedi.

Muharrem İnce’ye de şimdilik bekle salonu kaldı.

 

Mürit

Sevgili okuyucular geride bıraktığımız Ağustos ayını çok “sıcak” geçirdik! Vatandaş olarak sandığa gittik Cumhurun başını seçtik. 28.08.2014 tarihinde de devir teslim törenine şahit olduk. Herhalde cihanı titreten Osmanlı Padişahları yaşasaydı ve yapılan o şaşalı töreni  görselerdi, büyük ihtimalle “dünyaya çok erken” geldikleri için hayıflanırlardı.

Bu yaşıma geldim hiç bu kadar “havalı” bir devir-teslim görmedim.

Yaşanan tüm o süreçte görevini teslim edenden çok koltuğun yeni sahibi olan Recep Tayyip Erdoğan’ı hep başrolde izledik. Başbakanlıktan Cumhurbaşkanlığına seçilen başta Erdoğan olmak üzere, tüm ailesi o gün yaşadıklarını ölene kadar  unutmayacaklardır. Herhalde “biz neymişiz demekten kendilerini” alamamışlardır!

Vatandaşın parasıyla “ayakta duran” TRT bu işte nasıl bir teknolojiye sahip olduğunu havadan karadan, kapı arkasından, gelen-giden kim varsa çekerek ispatladı.

Eğer izin almış olsalardı, kim bilir ellerindeki kameraları en mahrem yerlere bile yerleştireceklerdi. Bereket daha fazla ileri gitmelerine izin verilmedi!

Devlet televizyonun yanında, Erdoğangillere yakın ne kadar medya varsa koro halinde tam gün yayın yaparak, Türkiye’de Cumhurbaşkanı değil de Kraliyet’te değişim varmış gibi bir hava estirebilmek için çok büyük çaba sarf ettiler. Allahtan o hengame içinde ve medyanın gazı ile biri çıkıp da “Padişahım çok yaşa” demedi.

Netice-i kelam, Türkiye sanki parlamenter sistem ile yönetilmiyor ve halkın seçtiği cumhurun başı göreve değil de, taht değişimi gerçekleştiriliyormuş havası oluşturulmak istendi. Gerçekten “Şeyh uçmuyor, müridi uçuruyor”

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.