Rasim Efendioğlu

Rasim Efendioğlu

DEMOKRASİ TARİHİMİZDE 23 HAZİRAN NASIL GÖRÜLECEK


   Geçen Haziranda köydeydim. Yazma ve iletme olanağım yoktu, söyleşebilecek dostlar da çok azdı. Haziran da ne Hazirandı ama... Tarihimizde unutulmayacak bir tarih oldu. Tarihi ister sondan başa yazalım ister baştan sona bu 23 Haziran hep göze batacak. Kirli izler de çok güzel izler de. Gelecek kuşaklar bu günleri yargılarken dilerim bizi de bu kirli akışa katmaz.
23 Haziran, İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçiminin yenilenmesi. Evet yenilenme yenilenmesine de öyle doğal, sıradan bir yenilenme değil. Bizim tarihimizde de Dünya siyasal tarihinde de çok rastlanabilen bir olay değil. Örneğin 31 Mart… O da önemli bir tarih. Bu olay da önemli de 23 Haziran’a hiç  benzemez. Gerçi demokrasi bayramına hiç uymayan bir seçim dönemi oldu ancak sonucunun demokrasimize dilerim olumlu katkıları olur. 23 Haziran çok farklı. Seçim iptal oldu yenilenme kararı alındı... E ne olacak  seçim yenilendi. Diyebilirsiniz de olay öyle değil. Bu kararı alanlar da bu kararın adil olmadığını biliyordu. Sistemimizin en büyük adalet kurumlarından biri olan YSK bu karardan çok yara aldı, leke aldı. Başkan bile kararı imzalamadı. Kimse inanmadı bu kararın adiliyetine. Hatta kararı aldıranlar bile dalga geçti kıs kıs güldü. Ancak olanlar tarihimize kirli bir leke olarak düştü. Oylar çalınmış… Kim çalmış? Evet seçimi bir çalan var onu açıklasınlar. Çalanlar sonra mahcup  olmuş mu? Kurullar yasal değilmiş... Kim oluşturmuş bunları, kim atamış görevlendirmiş. Yazarken utanıyor terliyorum. Böyle şey görülmemiş. Ancak seçim sonucu  ile ortaya bir ders çıkmış, dilerim etkili olur ve gelecekte buna benzer durumlar olmaz. Dünya nasıl gördü bizi nasıl değerlendirdi. Dilerim ulusça halkça bir leke almamışızdır.
Köyden döner dönmez size ulaşmak istedim… Gerçi epey zaman geçti de bu olay öyle kolay unutulmaz. Çok konuşulacak, çok yazılacak bu 23 Haziran. Evet bir ilin yerel seçimi. Ancak pisliği, kiri tüm ülkeye sıçradı. Tüm demokratik dünyaya sıçradı.
 ÇOK KÖTÜ BİR SEÇİM KAMPANYASI OLDU.
Öyle adi, öyle iğrenç şeyler söylendi ki yenilir yutulur değil. Bir ilimiz ve bölgemiz için bir söylem yayılır yıllar yılı. Bu suçlama kime yapılırsa onlar buna inanmaz da bizim siyasilerimizin beceriksizliği ve toplum bilimcilerimizin  olayı tam çözümleyememiş olması bu konuyu yapay gündemde tutar. Bu bölgede ve birkaç ilde il müdürlüğüm sırasında  bu tartışmalarda bulundum. Zaman zaman görevli de oldum. Hep söyledim ilgililere, “Bu işi bu denli önemsemeyin, karşı taraf da bizim bundan gerçekten korktuğumuzu sanıyor. Yok böyle bir şey” diye. Efendim Trabzon 1461’de fethedildi. Rum Pontus  Devleti ortadan kaldırıldı. Şimdi bunlar 500 yıldan beri hazırlık yapıyor bu devleti yeniden kuracaklar. Buna inanmak en büyük geri zekalılıktır. Kim bu Pontuslar, nerededirler nerden gelip bu devleti kuracaklar? Rumlar Yunanıstan’da. Bizim İstanbulumuz kadar bile değil. Bu bölgeye Hidrojen bombası atıp tüm insanları yok etseler bile kim şenletecek. Ancak buna Rumlar inanmıyor. Bizim geri zekalıları görüyor ve onlar da sanki böyle bir hazırlıkları varmış gibi yapıyor. Yok böyle bir saçmalık. Bu coğrafyada ne devletler kuruldu yıkıldı. Sümerleri de yeniden kursunlar. Etiler... Haaa dur hele bu topraklarda kaç yüzyıl Selçuklular egemendi, onlar yeniden kursun. Osmanlı Viyana’dan Yemen' e uzanmıştı alsanıza o toprakları...
Ancak bir bakın hele düşman dışarda değil, düşman içerde. Bir seçim uğruna  yurdumuzun en değerli bölgesinden ve ilinden çıkan en temiz kardeşimize Pontuslu dediler. Yunanistan’da bir gazete yazmış onlar da buna sevinmiş… “Aman bu adamı seçmeyin bu Türk değil Pontus”...
İşte vatan hainliği bu. Bu seçim döneminde ortaya atılan bu pislik siyasi tarihimizde unutulmayacak.
Bir başka pisliğe bakın… İstanbul seçimi 1453 İstanbul’un fethinden önceki Bizans ile Türkler arasındaymış. Yani muhalefet kazanırsa Bizans geri gelecek. Tarihimizde böyle rezalet görülmedi. Dilerim bundan sonra görülmez. O kadar basit mi Bizans’ı yeniden kurmak. Demek bu adamlar  hala inanmamış İstanbul'un Türk kenti olduğuna!.. Onlar ne derse desin ne İstanbul Türklüğüne leke alır ne de Bizans rüyaları görülür. Rüya görülür diyorum. Çünkü böyle bir olay rüya da görülmez. Ancak basit bir seçim uğruna değil İstanbul korkarım bu yurdu da verirler. Ancak yüce Türk Ulusu gerekli yanıtı verdi. Yıllardır ihmal edilen ihanet edilen İstanbulumuza  öz be öz su katılmamış Türk uşağı İmamoğlu sahip çıktı . İstanbul hak ettiği yere gelecek. Kendileri söyledi İstanbul'a ihanet ettik diye. Allah söyletti. İstanbul en kısa süre içinde bu ihanetten kurtulacak ve dünyanın en güzel kenti en gelişmiş ili olacak.
Ey yüce Türk Gençliği… Büyük Atanın güvenine layık ol  yurduna, cumhuriyetine  sahip çık. Bu yurt bu güzel yurt her yönü ile kalkınmalı, dünyaya örnek olmalı.
 SEÇİM BİR DEMOKRASİ BAYRAMI DA!
Seçim eşit koşullar içinde yapılır. Devletin kurumları herkese eşit davranır. Önceki seçimlerde üç bakanlık bağımsız kişilerden seçilirdi. Devletin Radyo TV&si eşit kullanılırdı. Hatta afiş asılacak alanlar bile idarece eşit belirlenirdi. Ne kaymakam ne vali seçimde taraf olmazdı. Devletin en yüce makamı kesinlikle seçim kampanyalarında yer almazdı. Ben 1957’den buyana önce çocuk gözü, sonra delikanlı ve sonra da yetişmiş önemli görevlerde bulunmuş bir kişi olarak izledim. Bu son seçimler gibi seçim ne gördüm ne de duydum. Böyle seçimler demokrasi bayramı olmaz, demokrasi katli olur. Yüz yılı geçti demokrasi tarihimiz böyle darbe yemedi.
Ne yargı, ne yönetim, devletin bir kesiminin emrinde seçim yaptık. Böyle seçim olmaz. Bilmiyorum yoksa Arap emirliklerini, Krallıklarını mı örnek alıyoruz. Oysa Meşrutiyetlerle başlayan demokrasimiz, 1920 23 Nisanda TBMM’nin açılması ve 29 Ekim 1923 Cumhuriyetin ilanı, 14 Mayıs 1950 çok partili yaşam  kimi kesintiler olsa da  bu güne dek geldi. Büyük Atatürk Kurtuluş Savaşı Mucizesini gerçekleştirirken Cumhuriyetin kuruluş planlarını, hazırlığını yaptı. Büyük Söylevinin sonunda bu büyük eserini Türk Gençliğine emanet etti.
Köydeydim… İçim köpük köpük olmuştu… Her yurtseverin durumu buydu. Dilerim bu perde kapanmıştır. Tam demokrat, tam özgür, barış ve huzur içinde bir Türkiye artık ufuktan doğar. En güzel dileklerle...

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.