Rasim Efendioğlu

Rasim Efendioğlu

DEMOKRASİDEN UMUDUMUZU KESTİRMEYİN

KRAL MI PADİŞAH MI ARAYACAĞIZ?

İnsanlık tarihinin bulduğu en iyi yönetim biçimi demokrasidir. Çünkü insan aklı ile tüm yaratıklardan üstün tutulmuştur. İnsana benzeyip aklı olmayan canlılar, insan kabul  edilmemiştir. Akıllı insan sorumludur. Neyi nasıl ve ne için yapacağını bilir. Bu nedenle kutsal kitaplara göre ilk insan peygamberdir.  O, ona vahyedilenlere göre yaşamış kendinden sonra gelenlere de bu buyrukları iletmiştir.

İnsan yaratıkların en onurlusu. Neden? Neden aslan, kaplan fil değil de insan. Çünkü insan düşünebilir. İyiyi kötüden güzeli çirkinden ayırır.

İnsan, aklını kullanır üstün olur, egemen olur. Ondan daha akıllı olanlar akıllarını kullanarak üstün gelmeye çalışır. İlk toplumlar, ilkel toplumlar içlerinden çıkan en uyanık belki en becerebilen yada egemen olan yönetici olur, yönetir. Kral olur, padişah olur devlet olur. Bu tür yönetimlerde genelde sosyal sınıflar arası mücadelelerle üstün gelen yönetici olur, Köleleri olur, askerleri olur kendilerini korur ve devletleri bu egemenliği sağlamak amacı ile kurulur ve yaşar. Tarihe baktığımızda kimi devlet adamları çok yetenekli, becerikli iz bırakmış. Halk da o günkü koşullara göre daha rahat. İşte bu nedenle kimi krallar, kimi padişahlar daha olumlu izler bırakmış

Ancak krallar, padişahlar genelde ya soydan gelir ya da kavgadan galip gelir başa çıkar. Bu sistem insani olmaz. Halk “gelene ağam, gidene paşam” der gider. Bu tür sistemler insan aklı karşısında iflas etmiş, bitmiş. Ancak bazı aklı iflas etmişler hala kral arıyor, padişah arıyor. 21.Yüzyılda krallığı padişahlığı özleyenler var gitmiş bitmiş kralların, padişahların oğullarını kızlarını arıyorlar. ”Gelin, başımıza geçin bizi yönetin“ diyorlar. Padişahın biri “Halk bir sürüdür onu yönetecek bir çoban gerekir, o da benim” demişti.Hiçbir akıllı insan sürünün koyunu olmaya razı olmaz. İnsan artık insandır. Ne krala ne de padişaha gerek duymaz. Kendi kendini yönetir. İşte bu nedenle akıl insanı var etti ve var olan insan da sürüden ayrıldı en onurlu yaratık olarak başa geçti.

 

NEDİR DEMOKRASİ?

Demokrasiyi tanımayanlar, tanınmasını istemeyenler ona türlü adlar takarlar.Yok yalan sanatıdır, yok kandırmaktır, aldatmaktır diye. Doğru demokrasiyi istemeyenler onun yaşamasını istemeyenler onu halkın gözünden düşürmek isterler ve halkı, sürü kendilerini de  çoban yerine koymak isterler .

İşte bu nedenle akıllı insan gerçek demokrasiyi tanımalı ve yaşama geçirmeli. Evet insanlık tarihi toplumsal mücadelelerle geçmiştir. Sosyal sınıflar oluşmuş ve kimi sınıflar diğer sınıfları egemenlik altına almış ve ünlü söyleyişle “Bir sosyal sınıfın başka bir sosyal sınıfı egemenliği altına alması“ diye başlayan suç oluşmuş. Evet bu bir suç. Ancak bu suçu gerçekten işleyenler diğer sınıfları bununla suçlayarak en ağır cezalara çarptırabilmişler. Gerçekten bir  sosyal sınıf başka bir sosyal sınıfı ezmemeli. Yani bunun en somut örneği şu. Ağalar, egemenler  köleler edinir ve onları istedikleri biçimde çalıştırır kendileri üretmeden yaşarlar. Burada sosyal sınıf çok açık ve net. Ancak günümüzde bu denli açık değil. Çalışan üreten bir sosyal sınıf var, üretmeyen yan gelip yatan yiyen içen başka bir sosyal sınıf var. İşte olay burda.

İşte demokrasi bu sınıfsal farklılığı ortadan kaldırıp insanca bir yaşam düzeni kurmaktır. Akıl başa geçecek. Akıl, erdemi koruyacak ve insana yakışan düzen kurulacak. Nasıl kurulacak bu düzen? Çok kolay değil egemen sınıf ve egemen kişi kolay vaz geçer mi bu hakkından? Elbette hayır. İşte o zaman gerçek insana görev düşer. En uygun olmanı, kendisi için en yararlı olanı seçer. Halkın kendi kendini seçmesidir demokrasi. Öyle anadan babadan  gelmez, soydan soptan gelmez. Bir bakarsınız bir çiftçi, bir işçi, bir ırgat yetişir çıkar halk da onu seçer  devletini o yönetir. Yönetemezse daha iyi yönetebileni seçer ve en iyi en güzel yönetim kurulur. Adı “Cumhuriyet” olur. demokrasi olur. İşte demokrasi bu

 

SEÇİM Mİ DEMOKRASİYİ GERÇEKLEŞTİRİR*

Evet  seçim demokrasinin bir aracıdır. Ancak salt seçimle demokrasi gelmez. Öyle üç beş yılda bir sandığa giderek kullanılan oy demokrasiyi gerçekleştirmez. Seçimin biçimini hoş gören kimi krallar, beyler de zaman zaman seçim yapar. Ancak buna demokrasi denmez. Yani  her seçim demokrasiyi getirmez. Neden seçim, nasıl seçim, kimi seçmek, bilinmezse seçimin bir anlamı olmaz. Bir bakın dünyaya çok seçimler yapılıyor. Gerçek demokrasi nerede var?

Çok basit bir seçim bile olsa gerçek demokrasi kurulur. Ancak gerçek seçimle.

 

NASIL BİR SEÇİM?

Demokrasi kurulurken temelleri çok sağlam atılmalı. Kişilere olağanüstü özellikler tanınmamalı. Tüm insanlar, yurttaş olarak eşit sayılmalı. Bu eşit insanların tamamına yakınının oyu ile bir “anayasa” hazırlamalı ve bu anayasa adeta kutsal bir belge olarak bulunmalı. Buna göre devletin organları belirlenmeli. Hiçbir kişiye ve sınıfa ayrıcalık tanınmamalı. Bu anaysaya uygun tam eşitlikçi bir  seçimle yasama (Meclis) oluşmalı ve bu meclisten bir yürütme (Hükümet) çıkmalı. Yasaları koruyan ve onlara göre yargılayan tam bağımsız yargı olmalı.

Şimdi seçim, seçime sıra gelmiş, Öyle yüksek barajlı, partilerin başkanlarının emrinde  aday belirleyen değil en demokratik yöntemlerle aday belirlenen bir sistem. Milletvekili “vekil”, halk “asıl” olmalı. Daima vekil asıla hesap verebilmeli.

Bu görüşler elbette bir “uzman görüşü” değil. Demokrasiye inanmış bir vatandaş görüşüdür kusura bakmasın uzmanlar. Ülkemiz üniversite dolu uzman dolu ancak halkımız hala  demokrasinin ne olduğunu anlayamamış. “Bizim parti” diyor, “Bizim başkan” diyor. Onlar ne derse doğru o. Yani Padişahın sürüsü olmaktan çıkıp sözde seçtiğinin sürüsü olmaya razı. Yok böyle demokrasi. Adına ister demokrasi deyin ister cumhuriyet ve isterseniz her altı aydan bir  seçim yapın bu demokrasi olamaz!

 

BİZİ DEMOKRASİDEN SOĞUTMAYIN, UMUDUMUZU KESTİRMEYİN

Seçiyorum, oy kullanıyorum sonuç ayni o halde  oy kullanmayacağım. Bu politikacılar yalancı onlara inanmam. “Ah o padişahlar, o krallar nerde” diyenler var. Onlar kral arıyor, padişah arıyor. Oysa gerçek demokrasiyi gerçekleştirmek için bir çaba gösterseler.

Batıda demokrasi yerleşmiş, Doğru bizden çok ilerdeler. Ancak yeterli değil. Onlarda da seçime katılma oranı çok düşük. Gerçek yetenekli insanlar aday olmak istemiyor . Onlarda da çok kötü uygulamalar oluyor görüyoruz. Devletler çok zengin olunca gelir dağılımı adil olmasa da alt sınıf da insan gibi yaşıyor ya üst sınıfla aralarındaki çelişkiyi görmüyor görmek istemiyor . ABD sözde çok demokratik bir ülke. Bir bakın seçimleri nasıl? Partileri gerçek parti mi? Seçime katılma oranı nasıl. Yani halk artık ilgi duymuyor. Yönetici bir sınıf var bunlar nasıl isterse oluyor.

Şimdi sözün  sonuna geldik yine. İnsanlığın bulduğu en son ve mükemmel yönetim biçimi Cumhuriyet, demokrasi… Eğer işlemiyorsa, halk ondan beklediğini bulamıyorsa ne olacak? Halk demokrasiden umudunu kesecek. İşte o zaman tehlike başlıyor. Tek adam çıkarıyor, hükümetler kuruyor ve ne isterlerse yapıyorlar. Belki iş işten geçtikten sonra halk uyanır ancak çok geç olur. Bu nedenle demokrasiyi iyi tanıyalım gerekeni yerine getirelim ve   kralları padişahları özlemeyelim. Kendi akıl yönetimimizi kuralım. Kazandıklarımızın değerini bilelim.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.