Demokrasilerde çare tükenmez!

Türk siyasetinin gelmiş geçmiş en önemli figürlerinden biri olan merhum Süleyman Demirel’in, söylemleri ‘veciz sözler’ olarak siyasi literatürümüzün başköşesinde! İşte bazıları;
‘Demokrasiler de çare tükenmez’, ‘Siyasette bir gün çok uzun gündür’, ‘Dün dündür, bugün bugündür’, ‘Bana Türkiye’nin durumunu bir kelimeyle anlatın derseniz "iyidir" derim. İki kelimeyle anlatın derseniz "iyi değildir" derim’, ‘Dünkü güneşle bugünkü çamaşır kurutulmaz’, ‘Galibiyetin sahibi çoktur, mağlubiyetin sahibi yoktur. Yenilgi yetimdir’.
24 Haziran’da yapılacak olan erken seçim öncesinde en fazla tartışılan konu, İYİ Parti’nin seçimlere girip giremeyeceği ve genel başkanı Meral Akşener’in 100 bin imza toplayıp toplayamayacağı.
Gerçi; İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, meydanlarda ısrarla seçime gireceklerini söylüyordu. YSK Başkanı dün, ‘Cumhurbaşkanı adayı için gerekli 100 bir imzayı kimin toplayacağıyla ilgili uyum yasası çıkması gerekiyor’ dedi.
YSK başkanının bu açıklamayı yaptığı saatlerde sürpriz bir gelişme oldu ve CHP’den 15 milletvekili istifa etti, İYİ Parti’ye katıldı. İYİ Parti, Yargıtay ve YSK’nın kararları açıklanmadan Siyasi Partiler Yasası’nın 36. Maddesindeki şartların hepsini yerine getirdi ve seçime girmeye hak kazandı.
Merhum Demirel, siyaseten gerçekten bilge bir kişi idi! ‘Siyasette bir gün çok uzun gündür ve demokrasilerde çare tükenmez’ sözleri bugün harfiyen gerçekleşti.
***

CHP’den 15 vekilin İYİ Parti’ye geçişi; Cumhur İttifakı karşısında Akşener’in dillendirdiği ‘millet ittifakı’nın kurulduğunu tescil etmiştir. Bu ittifaka önümüzdeki günlerde diğer partilerden de katılım olabilir. CHP-İYİ Parti ittifakı; yalnız cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri için değil bir yıl sonra yapılacak yerel seçimlerde olacak. İttifakın Cumhurbaşkanı adayı görünen o ki, Meral Akşener olacak. Gerçi, CHP grubunda bazı milletvekilleri, genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun aday olmasını istiyor. Kılıçdaroğlu, bugüne kadar adaylığını açıklamadı, bundan sonra da aday olmaz diye düşünüyoruz.
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun, İYİ Parti’nin seçime girmesinin önünü açmasının en önemli nedeni, referandumdaki hayır blokunun 24 Haziran’da da bölünmemesi…
Bir süre önce genel veya erken seçimin iki kilit partisi olduğunu yazmıştım. Bu partilerden birinin İYİ Parti diğerinin de HDP olduğunu belirtmiştim. O günlerde farklı kesimler, iki partinin anahtar parti olma ihtimalinin bulunmadığını söylemişlerdi.
Tahminim o ki, Ankara’daki siyasiler özellikle MHP ve AK Parti cephesi, genel seçimin bir yıl sonra yapılması halinde muhalefetin daha da güçleneceğini görmüş olacaklar ki, seçimi erkenin erkenine aldılar. 16 ay sonra yapılacak seçim erkene alınsa da bugün gelinen noktada tespitlerimde yanılmadım.
CHP’den İYİ Parti’ye geçen vekiller için AK Parti’den eleştiri geliyor. Ancak, CHP; unutulmamalıdır ki Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı da yasaklı olduğu dönemde TBMM’ye taşımıştı.
***

Çokları, HDP’nin seçimlerde aldığı oyun tamamının Kürt kökenli vatandaşların oyu olduğunu söyler. Ben aynı görüşte değilim. HDP’nin aldığı oyun, bir bölümü sol grupların oyudur. Dolayısıyla, HDP’nin erken seçimin ikinci turunda toptan cumhur veya millet ittifakına oy vereceğinin garantisi yoktur. Zaten, önümüzdeki günlerde iki ittifakın da, HDP ve Kürt vatandaşların oylarına yönelik hamleleri olacaktır, diye düşünüyorum. Ve ayrıca CHP ile İYİ Parti ittifakı, Cumhur ittifakı karşısında ne derece başarılı olacaktır. Bunu da önümüzdeki süreçte ve 24 Haziran gecesi göreceğiz.
Hasan KURT

*****************

Vekillerin yeri
garanti gibi!

24 Haziranda yapılacak erken seçimde, AK Parti ve CHP’nin Trabzon’dan seçilen milletvekillerinden biri hariç diğerlerinin yerinin garanti olduğu söyleniyor. Yeri garanti olmayan isim ise, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu. Soylu’nun Trabzon’dan ilk sıra aday gösterilmemesi halinde seçimden sonra başkan yardımcılığına getirileceği konuşuluyor.
AK Parti’de vekillik bekleyen isimler ise, Trabzon’dan seçilen 5 vekilin ancak ikisinin listeye girebileceklerini öne sürüyorlar. AK Parti kulislerinde, milletvekili Muhammet Balta’nın önceki yerel seçimde Büyükşehir belediye başkan adayı olduğunu, son anda aday gösterilmediğini belirtilerek, Balta’nın aday gösterilmemesi halinde büyükşehir belediye başkanı adayı olacağını ileri sürüyorlar.
Salih Cora, Ayşe Sula Köseoğlu ve Adnan Günnar’ın yeniden aday olacağı ve sıralamadaki yerlerinin değişebileceği kaydediliyor. AK Parti il başkanı Haydar Revi’nin seçimlerin zamanında yapılması halinde kesinlikle vekil adayı olacağını, seçimin erkene alınması nedeniyle Revi’nin şansını yitirdiği belirtiliyor.

Belediye Başkanları
mercek altında

AK Parti’de üç dönem kuralına takılan belediye başkanlarının karnesine bakılacağı ve başarılı olanların yeniden aday gösterilebileceği söyleniyor. Bu arada AK Parti’nin hafta sonu Ankara’da gerçekleşecek olan il başkanları toplantısında önemli kararlar alınacağı, Başkanların illerindeki gelişmeler hakkında parti üst yönetimine bilgi verecekleri öğrenildi.
Bu arada, AK Parti Trabzon teşkilatı, seçim koordinasyon merkezi olarak il başkan yardımcılarından Mustafa Usta’nın Uzun Sokak’taki binasını kullanacak. İYİ Parti ise, Atatürk Alanı’ndaki il merkezi dışında bazı mahallelerde seçim irtibat büroları kurmayı planlıyor. CHP’nin ise meydan bölgesinde seçim merkezi kurup kurmayacağı henüz netleşmedi.

**************

Hayatımızda ilk defa, CHP’den istifa edenlere seviniyoruz. Kuvayi Milliye’ye bin selam olur. İyi Parti grup kurdu. İşte budur! Ülkemizi kurandır, kurtarandır…CHP Vatandır.
(Hikmet Nuri Aydın)

***

Hayalleri olmayan ana muhalefet partisi CHP, hayal taciri olarak İP’e hayal kurduruyor.‬
3 dediğimde hep beraber gülelim: 1.. 2.. Üüççç
(Hasan Dilekoğlu AK Parti il Başkan yardımcısı)

***

Biz dün İYİ parti seçimlere katılacak demiştik... CHP’ye demokrasi dersi vermeleri adına teşekkür ediyoruz. Cumhur ittifakına karşı Milletin ittifakı gerçekleşmiştir… Sırada Saadet partisi var... Selam olsun; Cumhuriyeti kuranlara… Selam olsun; Cumhuriyeti kurtaranlara...
(Şükrü Kuleyin.İYİ Parti kurucu üyesi)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar