Rasim Efendioğlu

Rasim Efendioğlu

DEMOKRASİLERDE SİYASAL PARTİLERİN GÖREVİ

DEMOKRASİNİN VAZGEÇİLMEZ ÖGESİ PARTİLER DE!

 

Evet “De”... Siyasal partiler bunun bilincinde mi? Parti yandaşları ya da taraftarları, üyeleri partiye hangi gözle bakıyor. Bir partiliye sorun ‘neden bu partiyi tutuyor ve oy veriyorsun’… Gözünüze bakar, nasıl bir yalan uydurayım diye. Çok parlak sözler edebilir de etmeyebilir de. Çünkü çoğu kez bilmez. Bildiği bir şey var. Bu partiden olursam, iktidar olursa işe girerim, kızımı oğlumu işe koyarım, toplumda itibar görürüm. Partiye gidince ilgi gösterirler. Doğrusu, siyasal partiden gerçekten bekleneni, beklenmesi gerekeni söyleyen çok yok. Hatta biraz da abartalım… Partinin ilçe ve il başkanı ve daha da ileri gidelim mi milletvekili de gerçekten demokraside partiden beklenene uygun yanıt veremez.

Peki demokraside parti gerekli mi? Partisiz demokrasi olur mu? Olmaz. Seçmene bir seçenek sunulacak. Ortada bir iş var bunu yapacak erk aranıyor. Ortada yığınla sorun var, çözülecek. Ülke kalkınacak, halk mutlu olacak. Bunun için ustalar gerekiyor. İşte bu ustaların örgütüdür parti. Bu ustalar bu amacı çok iyi bilecek, seçenler de en iyi en uygun ustayı seçecek. Demokrasinin temel amacı halkın kendi kendini yönetmesini sağlamak. Halk temsilcilerini seçiyor.  Seçen çok bilinçli olmalı, seçilen de seçenin amacına uygun görevini yapmalı. O zaman demokrasi gerçekleşir.

SİYASAL PARTİLERLE SPOR KULÜPLERİ ARASINDA NE FARK VAR?

İkisi de örgüt, ikisinin de taraftarı var. Kulüp taraftarı ne bekler, diğer kulüpleri yenmek ve şampiyon olmak. Ne olursa olsun yenmek. Ne acıdır ki çaktırmadan şike bile yapılır. Taraftar takımının şampiyonluğunu ister. Kimi kez maçlarda şiddet de ortaya çıkar kan da dökülür.  Ne paralar dökülür. Oyuncu satın alınır ve şampiyon… Taraftar ne kazanır... Morali düzelir, sevinir. Evine ne aş girer  ne iş.

Ya siyasal partiler… Onlar ne için kurulur, taraftarı, seçmeni ondan ne bekler? Bu soruyu hiç soruyor muyuz? Parti diğer partileri yenmek ve şampiyon olmak için mi kurulur? Birçok seçmen ‘evet’ der. İşte demokrasilerde siyasal parti bu değil. Siyasal parti ülkeyi yönetmek, en güzel ve en iyi yönetmek için ilkeler belirler, programlar yapar seçmene sunar. Önce ülkeyi tanıyacak, sorunlarını öğrenecek sonra en iyi nasıl yönetilir, sorunlar en isabetli nasıl çözülür… seçenekleri bilimsel verilerle ortaya koyar seçmen de buna göre oyunu verir. Yönetirken de sürekli denetlenir. Eksikler, hatalar belirlenir ve en iyiye, en güzele varılmaya çalışılır. Belki iktidara gelmeyi kimileri şampiyonluk sayar. Diğer partileri öyle ya da böyle yenmeyi mubah sayar, halk da böylece yanıltılır. Halk partiyi yalan ocağı, politikacıyı da yalancı olarak beller demokrasiden soğur… Kimi kez yeniden geriye döner kral arar padişah arar.

SEÇİMLER HER ŞEYİ ÇÖZER Mİ?

Hemen “hayır” diyorum. Kimi kez seçim demokrasiye zarar da verir. Halkın önüne bir sandık koyulur. Barajlarla, partilerin antidemokratik yönetimleri ile  seçim listeleri hazırlanır seçmene sunulur. Seçse de seçmese de sonuç aynı olunca halk seçimden de soğur, uzaklaşır, “Aman seçsem ne fark eder seçmesem ne fark eder” der, bir paket......neye  oyunu satar. Ya da seçime gitmez. Seçim öylesine bir formalite olur. İşte buna demokrasi denmez.

Demokrasi salt seçim değildir. Seçim sadece bir araçtır. Amaç değildir. Demokrasi yaşamın her alanına yayılması gerekir. Evde ailede, mahallede, köyde, hatta sivil toplum örgütleri ile toplumun değişik kesimlerinde uygulanması gerekir. Dernekler, sendikalar, her türlü örgütler demokratik yönetilerek ülkenin ana sistemini oluşturmalı. Yoksa 4-5 yılda bir yapılacak seçimle demokrasi olmaz.

İDEAL DEMOKRASİ NASIL OLUR?

Bir hayli laf ettik belki yeter. Ancak yine söylenecek çok söz var. Önce siyasal parti halkı AYRIŞTIRMAYACAK BİRLEŞTİRECEK... Özellikle bu ilkenin altını çizdim. Parti, bölmekte bir araçsa ülkenin zararlı örgütlerinden biri durumuna gelir. Çünkü temel amaç ülkeyi iyi yönetmek, halkı mutlu etmektir. İnsanlar bir birine düşman olur, ayrışırsa o ülke nasıl yönetilir? Yönetenlerin ağızından ateş çıkıyorsa ejder gibi o partilerin seçmenleri ne duruma düşer. Özellikle bizim ulusal kültürümüzde devlet yöneticisinin tanımı çok farklıdır. Yönetilen hata yapar yöneten af edicidir. Söz savaşı kesecek, söz ağulu aşı bal edecek ve halk mutlu ülke kalkınmış olacak

Bir bakın bizim demokrasi nasıl işliyor?.. Binbir sorun varken çözüm yerine  demagoji, gerçek yerine yalan, hoşgörü yerine afsız en sert en katı yönetim. Şimdi siz halka demokrasinin çok ideal bir rejim olduğunu nasıl kabul ettireceksiniz. Seçmen ülkeyi en iyi yönettirmek, halkı mutlu etmek yerine kendi özel çıkarlarını düşünerek partisine kayıt yapıyor, sandığa öyle gidiyorsa bu mu demokrasi. İnsanlık demokrasiye beleşten kavuşmadı. Uğrunda çok kan akıtıldı, can verildi. Krallar, padişahlar kendi istekleri ile mi halka demokrasiyi sundu. Bu denli büyük bedel ödenerek sağlanan düzene sahip çıkmalı.

DÜN BİR KURULTAY VARDI

Dün bir kurultay vardı. Ülkemizin en eski ve en köklü partisinin kurultayı. Kurultay parti içi demokrasiyi gerçekleştirmek için toplanır. Dilerim demokrasimize yeni bir soluk yeni bir enerji olur. Aynı şekilde diğer partiler de önce kendi içlerinde sonra ülkede demokrasiyi yerleştirirler. Bu büyük bir insanlık borcudur. Bu borcu ödeyelim. Demokrasi şehitlerinin de ruhu şad olsun.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.