Demokrasinin namusu var mı?

 

Gazetelerdeki uzun yazıların, muhatabı ve meraklıları dışında pek okunmadığını bilirim. Buna rağmen zaman zaman uzun uzadıya yazar çizeriz. Benim yazılarım da kimilerine göre uzundur.

Suriye, Mısır, Türkiye’deki iktidarlarla ilgili kısa yazı nasıl yazarsın? Hele bizim gibi konulara pek de vakıf değilsen kısa yazma şansın sıfır!

Neyse gelelim, konumuza;

Türkiye’de ülkeyi yöneten AKP ve Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, ısrarla başkanlık veya yarı başkanlık sistemine geçilmesini istemiyor muydu? İstiyordu!

Gerekçesi ne idi?  Daha iyi bir yönetim! Yetkilerin vs. tek elde toplanması! Vs. vs...

Peki, Suriye nasıl yönetiliyor? 

Başkanlık sistemi ile! Üstelik Başkan Esad ve partisi yüzde 90’ının üzerinde oy almış! Yani sandıktan çıkmış. Suriye halkı, korku ile kömür ile kumanya ile Esad’a ve Baas partisine sonuçta yüzde yüze yakın bir destek vermiş!

Türkiye’de başkanlık sistemini savunan ve sandıktan çıkarak iktidar olmuş bir partinin genel başkanı, başbakan Erdoğan; Suriye’de seçilmiş hükümeti düşürmek için ne yapıyor?

Esad karşıtlarına destek veriyor, savaş hazırlıkları yapıyor!

Bu nasıl iştir?

Bir yandan ‘demokrasinin namusu sandıktır’ diyeceksin, diğer yandan Suriye’de sandıktan çıkanı devirmek için olmadık söylem ve eylemlerde bulunulacaksın!

Türkiye’de demokrasinin namusu; sandık... Suriye’de ise sandık; herhalde demokrasinin fahişesi!

Mısır’da sandıktan çıkanı devirenlerle, Suriye’de sandıktan çıkanı devirmek isteyenler arasında ne fark var?

Mursi için meydanlara, sokaklara inenler, sandıktan çıkan bir başka lider Esad için de meydanlara neden inmiyor?

Başbakan, hemen her konuşmasında Esad’ın ve rejiminin Suriye’de Müslüman kardeşlerimizi öldürdüğünden yakınıyor! Ve gitmesi gerektiğini söylüyor!

Müslüman kardeşlerimizi öldüren Esad ile iki yıl önce kim kol kola idi? Ortak bakanlar kurulu toplantısı yapılmadı mı, sınırlar bile neredeyse kaldırılacaktı?

Peki ne oldu da, Başbakan ile Esad karşı karşıya geldiler.

Yoksa, iki lideri ve iki ülkeyi dış güçler mi karşı karşıya getirdiler? İşin içinde bilmediğimiz başka nedenler mi var?

xxx

 

Başbakan’ın Suriye’ye ve Esad’a odaklanması insanın aklına başka gelişmelerin yaşanabileceğini getiriyor.

Başbakan Erdoğan’ın partisinin ve ideolojisinin Türkiye’de iktidarda bir süre daha kalmasını kimileri Suriye’deki gelişmelere bağlıyor.

Suriye’de Esad giderse, Türkiye’de Erdoğan’ın önü de iyice açılırmış!

Esad eğer gitmezse, bu sefer Türkiye’de Erdoğan gidermiş!

ABD ve İsrail de,  Erdoğan’ın gitmesini istemiyormuş!

Suriye’de Esad giderse, bu ülke Irak gibi ikiye değil üçe-dörde bölünür. Zaten şu anda bölünmüş gibi!

Başbakan Suriye’de Esad’ın muhaliflerine her türlü desteği veriyor, Türkiye’de ise kendi muhalifleri için en sert tedbirleri alıyor.

Türkiye’de Eylülde bir şeyler olabilir, denildi.

Başbakan ve hükümet, emniyet için yeni araç gereç siparişi verdi, güneydoğudaki komando birliklerini büyükşehirlere getirilme işi gündeme geldi.

AKP, Türkiye’de her iki kişiden birinin desteğini almış bir parti… Ki, kamuoyu anketlerinde bu desteğin hala sürdüğü söyleniyor.

Bir toplumun yüzde 50’sinin desteğini alan ve her tür devlet imkanı elinde olan bir iktidar, muhalefete neden tahammül edemez.

Aslında, bunun nedeni bana göre belli!

Bunun nedeni, iktidara oy veren kitlenin partide temsil edilmediğidir. Partiyi yöneten, yönlendiren ve hükümette aslan payını alan kesim, AKP’nin milli görüş-tarikat kanadıdır.

AKP’nin 11 yıldır iktidarda olmasına rağmen hala korkması dağınık da olsa muhalefetten çekinmesinin nedeni özellikle oy aldığı kesimi kucaklayamamasıdır.

Demokrasinin namusu sandıktır dense de inanmayın! Demokrasinin maalesef namusu yoktur! Namusu olsaydı, Suriye’de, Mısır’da, Irak’ta ve diğer ülkelerde bu olaylar olur muydu?

 

 

 

 

  

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum