Denize Savunma Sanayi!

  AKP milletvekili Bahar Ayvazoğlu, önceki gün Kuzey Ekspres’i ziyaret etti. Bahar hanım, birkaç yıldır temcit pilavı gibi ısıtılıp ısıtılıp masaya konulan yatırım adası ile ilgili söylemlerde bulundu. Arsin-Yanbolu arasında deniz doldurulacak, arazi kazanılacak ve bu arazi endüstri bölgesi olacak ve bu bölgede savunma sanayine yönelik silah mühimmat üreten tesisler kurulacak!
  denize.jpgO bölgede koordinatları belirlenen denizdeki alan kaç paraya dolar, dolgu malzemesi nereden gelecek, kaynak nasıl temin edilecek? Milyonlarca lira harcanarak doldurulan bölge daha sonra yatırımcıya ücretsiz mi ücretli mi verilecek. 
Orta da ne fol var ne de yumurta!
  Hocaya göl mayalanır mı, demişler… Hoca da ‘ya tutarsa’ cevabını vermiş.
Yatırım adası hikayesi, Nasrettin Hoca’nın gölü mayalaması gibi bir şey!

5 bin kişi çalışacaktı!

5-bin-kisi.jpg  Sürmene Yeniay’daki tersane işi gündeme geldiğinden AKP’li siyasetçiler ve özellikle de Cevdet Erdöl, ‘Tersanede 5 bin kişi çalışacak. Tersane Trabzon’daki işsizlik sorununu bir ölçüde çözülecek’ mealinden sözler söylediler. 
Yeniay’daki mevcut küçük tersane yanında deniz dolgusu ve mendirek yapıldı. Sonra da, bu alanın büyük bölümü bir işadamına verildi. 5 bin kişinin çalışacağı söylenen tersanede emeklilerle birlikte 50 kişi ancak çalışıyor.

 

 Çamburnu ikiye katladı!

camburnu-001.jpg  Sürmene’de, aslında gerçek yatırımı özel sektör yaptı. Çamburnu mevkiinde Hancıoğlu ailesinin yaptırdığı turizm tesisinde 100’ün üzerinde insan çalışıyor. Çamburnu, 5 yıldızlı orman evlerinin, restoranların, kafelerin yer aldığı turizm tesisi, Sürmene ve Trabzon ekonomisine olduğu kadar ülke ekonomisine de büyük katkı sağlıyor. 

Giresun ve Ordu’ya gidiyorlar!

giresun-ve.jpg Trabzon, birkaç yıl öncesine kadar bölgenin en aktif eğlenme merkezlerinden biri idi. Son yıllarda Giresun ve Ordu, Trabzon’un yerini aldı. Gürcistan’ın Batum kentine gidemeyenler, gitmeyenlerin tercihi Giresun ve Ordu oluyor. Bölgede en fazla yerli ve yabancı turistin geldiği Trabzon’da eğlence mekanlarının sayısının azalması giderek azalmasının turizmi de etkileyeceği söyleniyor. 

TTSO, TTB ve TESOB kaç forma alacak?

 ttso-ttb.jpgTrabzonspor’un yeni formaları ve bu formaların tanıtım film Türkiye’de ve dünyada ses getirmişti. Forma tanıtım filminin, bir yerde Trabzon ismini de duyurduğunu belirten spor müdürümüz Kamil Anahar, ‘Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası ve Şoför ve Otomobilciler Odası’nın her biri Trabzonspor’un yeni formasından en az biner adet almalılar. Bu üç meslek odasının biner forma alacak paraları var’ dedi. 
 Çelebi’nin forma satın alma kampanyasına katılacağı, Çebi’nin Organize Sanayide yer alan her firma için 10’ar adet forma almak için girişimde bulunacağı öğrenildi.

******************

  Kanadalı altın arama şirketinin Çanakkale’nin Kaz dağlarında yaptığı orman katliamı korkunç boyutta.
  Bu trajik manzara bu ülkenin üçüncü sınıf bir Latin Amerika ülkesi olduğu gerçeğini haykırıyor bize.
  Hani şu Kolombiyalı yazar Gabriel Garcia Marquez’in Yüzyıllık Yalnızlık adlı muhteşem eserinde bahsettiği dipsiz bir siyasal kargaşanın yaşandığı, muz şirketinin plantasyonlar kurduğu, yönetimi ve orduyu satın aldığı Latin Amerika ülkelerinin sefil halini hatırlatıyor insana.
  Normalde hispanik tipli bir Albay Auroliano Buendia’nın hükümete isyan edip altın şirketine ve Kanada’ya savaş ilan etmesi gerekiyordu. Ama maden şirketinin yol açtığı orman katliamını görmek için gelen muhalifleri bölgeden uzaklaştırmak için çırpınıyorlar.
  Üniformalarında ve madeni görmek isteyen politikacılara karşı sergiledikleri acemi tutumlarında adı konmamış bir ihanet taraftarlığı var.
  Şirket Amerikalı olsa acaba bunları bir zamanlar geçilmez denilen Çanakkale’nin oksijeni bol dağlarından kovabilir miyiz, diye tereddüt yaşardık belki. Ama altı üstü taharetsiz Kanadalılar bunlar…
  Tahrip edilen ormanlık alanın büyüklüğü ürkünç boyutta. Ve iktidar Çanakkale’deki bu sorumsuz sınırsız orman katliamını hiç üzerine almıyor.
Bu haliyle Türkiye ormanları madenleri suları toprakları talan edilen üçüncü sınıf bir sömürge ülkesi. Ve iktidarın asli görevi çokuluslu şirketlerin Türkiye’yi talan etmesine yardımcı olmak. Jandarmanın görevi ise bunu sorgulayan, araştıran muhalifleri o kritik bölgelere yaklaştırmamak.
  En küçük bir eleştiride kendi insanlarına ‘hain’ yaftasını yapıştıran bir iktidarın asıl sıfatının ne olduğunun resmidir Kanadalı altın arama şirketinin Kaz dağlarında yaptığı orman katliamı.
  Yüz yıl önce Çanakkale’yi geçemeyenler yüz yıl sonra altın arama şirketleriyle aynı Çanakkale’nin en güzel yerlerinde orman katliamı yapıyorlar.
Bu halimizle Gabirel Garcia Marquez’in Yüzyıllık Yalnızlık adlı romanındaki cumhuriyetçilere ve liberallere karşı savunmasız olan hispaniklerden pek farklı sayılmayız. 
(Metin Kondel)

****************

  Şimdi; 12 Ada’nın 1912 tarihinde, Sultan Reşat’ın döneminde, Lozan’ın semti olan Uşi anlaşması ile verildiğini, Asıl Lozan anlaşmasının 1922 yılında yapıldığını bilmeyenlerle tarih tartışmak gerçekten acı verici.
Beyler; İstanbul kaç sene işgal altında kaldı bunu biliyor musunuz? Padişah Halife’nin nöbet çizelgesini hangi askerlerin hazırladığından haberiniz var mı? Kapitülasyonlar nedir hiç duydunuz mu?
Musul, Kerkük ve Halep kimin elindeydi biliyor musunuz?
Küçük Kaynarça, Karlofça ve Mondros anlaşmaları ya da Sevr onurlu idi değil mi?
Mesela; Balta limanı anlaşmasını neden tartışmıyorsunuz?
Peki Kıbrıs’ın verilişi nasıl oldu? II. Selim zamanında 22 Milyon olan Osmanlı toprağı, İstiklal savaşı verilirken 250 bin kilometre kareye nasıl düştüğünü incelediniz mi?
Yahu sizin Lale devrinden haberiniz var mı? Sizi gidi dizi tarihçileri sizi…
Biz; Beş bin yıllık Türk tarihindeki zaferleri ve yenilgileri bütünüyle kabul eden,
Anadolu’yu vatan yaptıktan sonra ki; Selçukluda, Osmanlı’da, Türkiye Cumhuriyeti de bizim diyenleriz.
  Acısıyla, tatlısıyla, sevinciyle, yasıyla, doğrusu ve yanlışıyla bizim tarihimiz diyoruz.
Doğrusunu örnek yanlışını ibret kabul ederek!
Ama siz haklısınız; Muaviyeden beri gelen saltanat yönetimi işinize geliyor..
Vatandaşlık zor kolay olan Kulluk! 
(Şükrü Kuleyin)

Önceki ve Sonraki Yazılar