Deprem anı kamerada

Deprem anı kamerada

Çin'de depremden etkilenen barajlar ciddi tehlike oluştururken, deprem sırasında çekilen görüntüler yaşanan dehşeti gözler önüne seriyor

Çin Su Kaynakları Bakanı Chen Lei, depremden sonra bazı barajların yıkılma tehdidi altında bulunduğunu bildirdi. Yeni Çin ajansının haberine göre, şiddetli depremden sonra ülkesinin güneydoğusundaki barajların güvenliği konusunda "ciddi sorunlarla" karşı karşıya bulunduğunu belirterek, "Sichuan eyaletinde deprem bölgesindeki hidroelektrik santraller, barajlar ve diğer tesislerde ciddi güvenlik sorunlarıyla karşı karşıyayız" dedi.

MALZEME BAĞIŞI ÇAĞRISI YAPILDI

Çin Sanayi ve Enformasyon Bakanlığı da internet sitesinde, deprem bölgesinde arama ve kurtarma çalışmalarında kullanılmak üzere her türlü alet ve malzeme bağışı yapılması çağrısında bulundu. Çin makamları, yayımladıkları 31 kalemlik listede basit çekiçten şişme bota ve yeraltı arama cihazına kadar malzemeye acil gereksinim duyulduğunu belirtti.

ÜMİTLER TÜKENİYOR

Arama ve kurtarma konusunda uzman uluslararası bir STK olan ve merkezi İngiltere’de bulunan International Rescue Corps’un direktörü Willie McMartin de, deprem felaketinin üzerinden üç gün geçtiğini belirterek, enkaz altında canlı kalmayı başaranları bulmak için ümitlerin tükenmekte olduğunu söyledi. İnsanların çoğunun enkaz altından 3 veya 4 gün sonra kurtarıldığını söyleyen McMartin, "İnsanların 15 gün yaşadığı da görülüyor, ama bu mucize olur ve mucizeler sıkça tekrarlanmaz" diye konuştu.

DEPREMİN MERKEZİNDEN DEHŞET ANLARI...  

 

ULUSLARARASI YARDIM YAĞIYOR

Tayvan’da da 30 kadar gönüllü deprem bölgesinde yardım çalışmalarına katılmak üzere bugün havayoluyla Çin’e gitti. Tayvan’ın Tzu Chi Vakfı ve Dharma Drum Dağı adlı Budist örgütlerine bağlı hekimlerin çoğunlukta bulunduğu gönüllü ekibin yanı sıra bu ülkedeki yardım kuruluşlarınca Çin’deki deprem bölgesine yüzlerce ton acil yardım gönderildi. Tayvan hükümeti de 26 milyon Amerikan doları tutarında acil yardım yapacağını açıkladı. Güney Kore’nin dev şirketler grubu SK Group da Çinli depremzedelere 1,4 milyon dolar tutarında para ve malzeme yardımı yapacağını bildirdi. ABD’nin New York kenti ile California eyaletinde yaşayan Çin kökenliler de, afetzedelere yardım için açılan banka hesaplarına binlerce dolar yatırarak, yardımlaşma örneği gösteriyor.

ÇİN ORDUSU, HAVADAN YARDIM ATMAYI SÜRDÜRECEK

Öte yandan Çin ordusu, deprem bölgelerine havadan gıda ve yardım malzemesi atmayı sürdürecek. Yeni Çin ajansının bildirdiğine göre, öncelikli yardıma gereksinim bulunan Beichuan ve Wenchuan atılacak yardım paketleri içinde kuru gıda, 25 bin çift kauçuk ayakkabı, 5 bin battaniye, 54 bin elbise ve günlük kullanım malzemesi bulunuyor. Çin makamları, ayrıca deprem bölgesinde yardım faaliyetleri için 90 helikopter ile 30 bin asker daha gönderilmesini kararlaştırdı. Bu arada Yeni Çin ajansı, Qingchuan bölgesindeki Muyu Orta Okulunun 870 öğrencisinden, deprem felaketi sırasında yatakhanede uyumakta olan 270’inin yıkılan okul binasının içinde öldüğünü bildirdi. 139 öğrencinin bina yıkılmadan kaçmayı başardığı, ancak en az 270’inin üç katlı binanın enkazı altında kaldığı belirtildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.