Deprem tellalları!

Deprem tellalları!

Antalya'da ''Tapu Kadastro ve Harita Sektöründe Yurtdışı İlişkileri Geliştirme toplantısı''na katılan Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, “Deprem söylentileri doğru değil. Bir hocamızın çıkıp televizyonda ' Deprem var, yaklaşıyor' demesi etik aç

“Sizin de hükümetiniz değil miyiz?”

Antalya'da ''Tapu Kadastro ve Harita Sektöründe Yurtdışı İlişkileri Geliştirme toplantısı''na katılan Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, kendisine 'Hükümetiniz' kelimesiyle başlayan bir soru soran gazeteciye takıldı. AK Parti hükümetinin herkesin hükümeti olduğunu söyleyen Bakan Özak, imar affının söz konusu olmadığını söyledi. Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak Antalya'nın Belek ilçesinde bulunan Otium Zeynep Otel'de düzenlenen ''Tapu Kadastro ve Harita Sektöründe Yurtdışı Geliştirme Toplantısı''na katıldı. Çok sayıda uzman akademisyen ve 8 ülkenin temsilcilerinin de katıldığı toplantının ardından Bakan Özak gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, 'Hükümetiniz' kelimesiyle başlayan sorusunu yarıda kesen Bakan Özak, "Sizin hükümetiniz değil mi ya. Hükümetinizin diyorsun. Türkiye Cumhuriyeti hükümeti bu. O zaman başka biri konuşsun" diyerek takıldı. Gazeteciye gülerek sarılan Bakan Özak, imar affı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

”İmar affı kesin yok”

Türkiye'de imar affına gerek olmadığını söyleyen Bakan Özak, "İmar affı diye bir şey yok. İmar affı bizden önce oldu. Biz şunu söylüyoruz. İmar affına gerek yok. Affın yapılması doğru değil. Çünkü bu adaletsizlik getiriyor. Ayrıca 21'inci yüzyılda Türkiye'ye yakışmayan bir konu bu. İmar affı olmadan dönüşüm alanlarını sağlamamız gerekiyor. Bunun birkaç nedeni var. Birincisi, binaları depreme dayanaklı hale getirmek, ikincisi çağdaş görüntü sağlamak. Kabul etsek de etmesek de kaçak yapılar Türkiye'nin gerçeği. İmar affı olmadan bu dönüşümü yapmamız gerekiyor" dedi. Kat mülkiyeti yasasında güçlendirmeyle ilgili birtakım sorunlar olduğunu söyleyen Bakan Özak, "Tabii ki sorunlar çıkabilir ve şu anda o sorunlar çözümlendi. Türkiye afet bölgesi olduğu için olası depremde can ve mal kaybını azaltmak amacıyla öncelikli bölgelerden başlayarak dönüşüm yapılmalı. Öncelikli bölge de Marmara'dır. Türkiye'nin afet riski olan bölgelerinde bu dönüşüm yapılmalıdır. Ama bu katiyen bir af olmaz, olmayacaktır. Zaten Meclis'in önüne gelecektir. Hep birlikte orada tartışacağız'' dedi.

”Deprem yakın demek etik mi?”Son günlerde çıkan deprem söylentilerine de tepki gösteren Bakan Özak, "Deprem söylentileri doğru değil. Bir hocamızın çıkıp televizyonda ' Deprem var, yaklaşıyor' demesi etik açıdan doğru değil. Türkiye'de yüzyıldır deprem var ama şu gün olacak demek doğru değil. Her gün depreme hazırlık konusunda bir adım atılıyor. Güçlendirme yapılıyor. Erken uyarı sisteminde dünyadaki sistemler İstanbul'a getirilecek. Afet yönetiminin tek elde birleştirilmesi konusunda çalışıyoruz. Çok çabuk hareket etmemiz lazım.  Zihniyet değişikliğine ihtiyaç var" dedi. İstanbul'un üçüncü köprüye ihtiyacı olduğunu söyleyen Bakan Özak, "Sivil toplum da göz önüne alınarak bir güzergah belirlenecektir. Yap-işlet-devret modeliyle ihaleye çıkacak. Bugün başlarsak 4 yıl sonra bitiririz" dedi.

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.