Dere geçerken at değiştirilmez!

  Trabzonspor’un hafta sonu kongresi var. Fenerbahçe galibiyeti kongrenin havasını değiştirdiği gibi yönetime girmek isteyenlerin de iştahını kabarttı.  Ahmet Ağaoğlu başkanlığındaki yeni yönetim kurulunun yarısından fazlası mevcut yönetimde yer alan isimler. Ağaoğlu ve Mehmet Alp ikilisi, yönetime 4 veya 5 yeni isim alacak. Bu isimlerin de birçoğu Trabzon’dan olacak!
Trabzonspor’da kulübü çekip çeviren asbaşkandır. Hayrettin Hacısalihoğlu, Trabzonspor ile özdeşleşmiş, kendisine maddi ve manevi avantaj sağlamayan, kulüpçü bir isimdir. Bizde zaman zaman bireysel eylemleri ve beğenmediğimiz kararları nedeniyle kendisini eleştirdik ve hala daha zaman zaman eleştiriyoruz. 
Hayrettin Hacısalihoğlu’nun Trabzonspor’da görev aldığı dönemler, kulüp hep ivme kazanmıştır. Geriye dönüp baktığımızda bunu rahatlıkla görürüz. Trabzonspor’un 2010-11 sezonunun ilk yarısını 9 puan önde bitirmesinin mimarlarından biri Mahmut Aksu bir diğeri de Hacısalihoğlu idi. Ancak, sezonun devre arasında Aralık ayında birileri, bugünküne benzer gerekçelerle ve sezon sonu şampiyonluk fotoğrafında Hacısalihoğlu yer almasın diye, devre dışı bırakıldı. Sezonun ilk yarısında 9 puan önde olan TS beklenmedik puanlar kaybetti, FB ise ‘hileyle şikeyle’ aradaki farkı kapattı. Trabzonspor’un Türkiye’de şampiyonluğu tescil edilmedi ancak UEFA Trabzonspor’u Türkiye şampiyonu olarak Şampiyonlar Ligine aldı. Hayrettin Hacısalihoğlu, asbaşkan olarak görevini sürdürseydi, Trabzonspor o sezon şampiyon olurdu ve ileriki yıllardaki çöküş de yaşanmazdı.
 

Ağaoğlu ve yönetimine Mayıs kongresinde oy vermedim. Boş oy attım. Buna rağmen Ağaoğlu ve Yönetimine Kuzey Ekspres Gazetesi olarak destek verdik. Hala daha desteğimiz devam ediyor. Çünkü kulübün toparlanmasında önemli işler yaptılar. 
Hacısalihoğlu, Ankara ve İstanbul’daki Trabzonspor sevdalısı siyasilerin ve işadamlarının ekonomik katkılarını heba etmedi, ettirmedi ve kulübü idari olarak toparladı, disiplin altına aldı. Bu gerçeği en iyi görenlerden biri de Turkuaz Medyanın patronu Serhat Albayrak oldu. Albayrak’ın, Divan Kurulu Başkanı Ali Sürmen’e, ‘Hayrettin beyin üç beş kişiyi işe alması önemli değil. Güzel işler yaptı. Devam etmeli’ dediğini duyduk. Trabzonspor’u yakından takip eden ve bakanlığı döneminde önemli katkı veren Koray Aydın da Hacısalihoğlu’nun devamından yana. Divan Başkanlık seçiminde, başkan adayı olan Şükrü Kuleyin de Hacısalihoğlu’nun bir dönem daha asbaşkan olarak kalmasını isteyenlerden. Hacısalihoğlu ile çoğu zaman yıldızı barışmayan Mahmut Aksu da kendisine destek verenlerden.
Trabzonspor’da çoklarının yapamadığını yapan isim Hayrettin Hacısalihoğlu’dur. Ünal Karaman’ın göreve getirilmesi ve ardından patlak veren krizde, iki yıldızın kadro dışı kalmasındaki radikal kararın baş aktörü de Hacısalihoğlu’dur. Keza, FB maçında 5 alt yapı oyuncusu forma giymişse bunu da bu radikal kararı alan Hacısalihoğlu sağlamıştır.
 

Dün Hacısalihoğlu konuştum. Haksız eleştiriler karşısında yönetimdeki isimlerden destek alamadığından yakındı. Haksız da değildi. Göreve geldikleri günden bugüne, kulübün kasasının tam takır olmasına ve her gün alacaklılarla boğuşulmasına rağmen çok önemli işler yaptıklarını söyledi. Kendisine, personel sayısının aşırı fazla olduğunu söylediğimizde, ‘Personel gideri bir yönüyle tolere edilebilir. Trabzonspor’un sorunu personel fazlalığı değil, tüm gelirlerinin ipotek altında olması, bazı futbolculara yapılan büyük ödemeler, geçmişten gelen borçlar ve faiz ödemesidir’ dedi.  
Trabzonspor’un düzlüğe çıkması için özellikle transferde daha dikkatli olunması ve pahalı oyuncu alınmaması gerektiğini söyleyen Hacısalihoğlu, ‘Bunları yaparken diğer yandan da kulübe gelir getirici kaynaklar bulmak zorundayız’ diye konuştu.
Hacısalihoğlu’na ‘devam etmeyeceğim, dinleneceğim’ dediğini hatırlattık ve ‘Gerçekten görev almak istemiyor musun’ diye sorduk.
Hacısalihoğlu, çok şey anlattı ve sonuçta sorumuza ‘evet’ veya ‘hayır’ demedi. ‘Evet’ veya ‘Hayır’ dememenin anlamını biz ‘devam’ şeklinde yorumluyoruz. Hacısalihoğlu’nun beklentisi bize göre, yeni yönetimin dışardan müdahalelerle toplama bir ekip olmaması ve camianın kendisine tam destek vermesi.  
Trabzonspor özellikle Hayrettin Hacısalihoğlu ile bir düzene girdi. Bu düzenin bir dönem daha devam etmesi gerekir. Hacısalihoğlu’nun bu aşamada devre dışı bırakılması dere geçerken at değiştirmek gibi bir şey. Dere geçerken at değiştirirsen, dereye düşer akıntıya kapılır gidersin. Sözlükte, bu atasözünün karşılığı, "tehlikeli bir durum veya zamanda bir yöntemden başka bir yönteme geçilmemelidir" şeklinde. Trabzonspor da tehlikeli bir süreçten geçiyor. Böyle süreçlerde yöntem ve yöneten değiştirilmemeli. O nedenle diyoruz ki; Trabzonspor Hayrettin Hacısalihoğlu devam etmeli ve 2010-2011 sezonunun devre arasındaki değişimin yaşanmamalı.

Hasan KURT

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum