Dere yatağına terminal ve Hasan Melek’in tepkisi!

dere-yatagina-001.jpgTrabzon Büyükşehir Belediyesinin, Değirmendere vadisinde, dere yatağına yaptıracağı terminale tepkiler devam ediyor. Trabzon eski belediye başkanlarından Hasan Melek, “Dere yataklarına yasa gereği yapı yapılamaz. Benim başkanlığım dönemimde yatakta su kuyuları vardı. Dere yatağının çevresinde yapı yoktu, zaten izin de vermedik. Terminal gibi önemli bir yapının, Değirmendere’nin kenarında yapılması yanlış bir iştir. Sayın Başkan, vakit geçirmeden bu yanlıştan dönmelidir” dedi.

Değirmendere’nin belirli zamanlarda taştığını kaydeden Hasan Melek, Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun bu projeyi yeniden gözden geçirmesini ve iptal etmesini istedi.

KTÜ niçin bölündü?

blank.jpgKaradeniz Teknik Üniversitesi'nden sonra Trabzon'da yeni bir üniversitenin kurulması bölge açısından önemli bir eğitim yatırımıdır. Trabzon, coğrafi konumu ve tarihi geçmişi itibariyle bölgenin merkezi konumunda bir şehir olup, her zaman eğitimde öne çıkmıştır.

Ancak gerçek açıdan baktığımızda yeni bir üniversite kurulması bir yana, mevcut Karadeniz Teknik Üniversitesi'nin ortadan ikiye bölündüğünü görmekteyiz. Halbuki yeni kurulan bir üniversitede yeni ve faklı bölümler, fakülteler olmalıydı. 

Üniversitenin bölünmesi sürecinde, başta Sivil Toplum Örgütleri ile Rektör Prof. Dr. Süleyman Baykal ve ekibi olmak üzere, hiç kimse bir tavır ortaya koymadı, koyamadı. Üniversite anlamsız bir şekilde karpuz gibi ortadan ikiye bölündü. Yeni üniversiteye de ilahiyatçı bir rektör atandı. Bu siyaseten kurgulanmış bir atamaydı. Çünkü KTÜ'de yüzlerce profesör varken, bir fakültede tek profesör olan kişi, hemşehrisi Baykal tarafından rektör yardımcısı yapıldı. Gerçi kimileri bu atamayı Ankara’nın Baykal’a yaptırdığını iddia ediyor.  Oradan da yeni kurulan Trabzon Üniversitesi’ne rektör olarak atandı. Trabzon Üniversitesi'nin kurulmasından bu yana iki yıldan fazla zaman geçmesine rağmen üniversitede hiç bir atılım yapılamadı. Üniversitenin 7 fakültesinden 4'ünün dekanlığı hâlâ rektör tarafından yürütülmektedir. Halbuki Trabzon Üniversitesi'nde bu görevleri yürütecek çok sayıda profesör mevcuttur. Rektörün kendi siyasi görüşüne uygun kimse olmadığı için bu görevleri uhdesine aldığı iddiaları kulaktan kulağa fısıldanıyor.

Şu günlerde Trabzon Üniversitesi sadece personel alımlarındaki akıl almaz uygulamalarla gündeme gelmektedir. Zaten Rektör olarak atanan Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu da yaptığı ilk uygulamada Trabzon'da ne kadar din dersi hocası varsa idareci olarak üniversiteye aldı. Hiç bir idari deneyimi ve alan bilgisi olmayan bazı kişilerin daire başkanı olarak atanması üniversitede görev yapan idari personelde şok etkisi yaratmış ve insanların çalışma motivasyonunun kaybolmasına neden olmuş. Görünen o ki, Trabzon Üniversitesi önümüzdeki günlerde çok daha konuşulacak!

Erdem Şen aranıyor!

erdem-sen-1-002.jpgerdem-sen-2-001.jpg

Arsin Belediye Başkanı Sait Gürsoy, her ne kadar koşuştursa da Arsinlilerin birçoğu eski belediye Başkanı Erdem Şen’i arıyor. Arsin’e son yıllarda yapılan yatırımların hemen hepsinde Erdem Şen’in katkısının büyük olduğunu söyleyen Arsinliler, “Erdem bey başkan olmasaydı, sahildeki dolgu ve düzenleme yapılır mıydı? Erdem Şen, köy yollarının yapımında da başarılıydı” diyorlar. Erdem Şen’i öne çıkaran Arsinliler, Sait Gürsoy’a haksızlık ediyorlar. Sait Bey iyi çalışıyor. İlçe genelinde nerede bir sıkıntı varsa imdada yetişiyor. Gürsoy, daha dün muhtarlarla bir araya geldi. Muhtarların sorunlarını dinledi.

Beşikdüzü’ne gelin!

besikduzu.jpg

Beşikdüzü Belediye Başkanı Ramis Uzun, deniz keyfi yaşamak isteyenleri ilçeye davet etti. Başkan Uzun, “Beşikdüzü’nde her şey var. Gürültüden uzak, sakin bir ortamda dinlenmek isteyenleri ilçemize davet ediyorum. Beşikdüzü’nün denizi de dağı da insanı ferahlatır” dedi. Başkan Ramis Uzun, pandemi nedeniyle üst düzey tedbir aldıklarını belirterek, “Beşikdüzü’ne gelecek olanlar rahat olsun” diye konuştu.

Tekataş kimin kiracısı?

tekatas.jpg

Birileri işi gücü bırakmış, Büyükşehir Belediyesi’ndeki bürokratları takibe başlamış. Bürokratın nerede oturduğunu, kiminle konuştuğunu takibi bırakın da, bürokrat işini iyi yapıyor mu, yapmıyor mu, ona bakın.

TİSKİ Genel Müdürü Ali Tekataş, önceki gün bir internet sitesini ziyaret etmiş. Tekataş, TİSKİ’de sistemin yavaş yavaş yerleştiğini belirtikten sonra günde en az 200 kişi tarafından arandığını söylemiş. Sistem oturmaya başladıktan sonra arayan sayısının azaldığını belirtmiş. Tekataş, deneyimli bir teknik bürokrat.  Büyükşehir Belediye Başkanı da kendisine tam destek verdiğine göre, Trabzon gibi konuşanı ve eleştireni fazla olan bir kentte pek sıkıntı çekeceğini sanmıyoruz

Ancak yine de birileri boş durmuyor. Geçenlerde bir gazeteci aradı ve “TİSKİ Genel Müdürü, kimin kiracısı, biliyor musun?” diye sordu. Biz de, “Bilmiyoruz. Çok da önemli değil. İşini yapıyor mu? Biz ona bakıyoruz” dedik.

Trabzon’da gecesini gündüzüne katıp çalışan bürokratları, dedikodularla yıpratmak doğru değil.

Balta yeniden!

balta.jpg

Türkiye Büyük Millet Meclisi Çevre Komisyonu Başkanı Muhammet Balta, yeniden bu göreve seçildi. Çevre konusunda yaptığı çalışmaları aksatmadan devam ettireceğini söyleyen Balta’yı kutlar, başarılar dileriz. Muhammet Balta’nın yeniden Çevre Komisyonu Başkanlığına seçilmesinin isabetli olduğunu söyleyen çevreciler, “Muhammet bey, çevre konusunda duyarlı ve gerçekten iyi işler çıkardı’ dediler.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar