Derhal düzeltin!

Kanuni Bulvarı’nın Değirmendere bağlantısı ve çevresinde Büyükşehir Belediyesi’nin imar yasasının 18. Maddesine göre işlem yapması ve vatandaşların arazisinin yüzde 40’a yakının ücretsiz elinden alınması ve başka arsalarda pay sahibi gösterilmeleri büyük tepki toplamıştı. Bölge sakinleri, geçenlerde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile bu konuyu görüşmüş ve mağduriyetlerinin önlenmesini istemişlerdi. Bakan Soylu’nun, vatandaşla yaptığı görüşme sonrası il başkanı Haydar Revi’ye talimat vererek, ‘bu işi düzeltin’ dediği bildirildi. Soylu’nun, ayrıca Büyükşehir Belediyesi’nin imardan sorumlu başkan yardımcısı Cengiz Çolak’a da vatandaşı neden mağdur ettiniz’ dediği kaydedildi.
Öte yandan CHP Trabzon milletvekili Haluk Pekşen, ‘Büyükşehir Belediyesi bu yasayla vatandaşın tapulu arazisini, imar planı kılıfına uydurarak yağmaladığını öne sürdü. Pekşen, ‘Vatandaşın hakkı, kanuna karşı hile yöntemiyle gasp edilmektedir’ dedi.

İhsan Öksüz’ün Balta’ya teklifi!

ihsan-öksüz.jpg

Trabzon’un saygın gazetecilerinden biri olan, haber61net yazarı İhsan Öksüz, AKP milletvekili Muhammet Balta’ya çarpıcı bir teklifte bulundu ve ‘Güzel kardeşim, madem milletvekilliği zor ve parası da az, gel şu görevleri değiş - tokuş yapalım’ dedi.
İhsan Hoca’nın, ‘Balta’ya teklifim’ başlıklı yazısı şöyle;
‘AKP Trabzon Milletvekili eski Çevre ve Şehircilik bakan yardımcısı ve şimdiki Çevre ve Şehircilik Komisyonu başkanı sevgili Muhammet Balta, rahmetli Turgut Özdemir’in vefatı nedeni ile düzenlenen törende yaptığı konuşmada “Milletvekilinin karısı dul, parası puldur” dedi!
Bunu niye dedi?
Çünkü, ondan önce bir konuşma yapan bendenizin, biraz sitemkar sözlerle gerçek gazetecilerin dünyanın en zor işlerinden birini yapmaya çalıştığını ifade ile “Bizim camiada her zaman denir; gazetecinin (karısı değil çünkü kadın gazeteci de var) eşi dul, parası puldur” sözünü ettiğim için!!!
Şimdi sevgili Muhammet Balta’ya gel de üzülme!!!
Çünkü, ortalama maaşı 2-3 bin lira civarındaki gazeteci ile kendini aynı düzeye koyuyor!
Emeklilere 100 lira zar zor fark verilirken, milletvekillerine bin liranın üzerinde zam yapıldığı, çıplak milletvekili maaşının 23 bin liranın üstünde olduğu halde…
Vekillerin diğer kazanımlarından söz bile etmiyorum!
Sevgili Balta’ya bir teklifim var: Güzel kardeşim, madem milletvekilliği zor ve parası da az, gel şu görevleri değiş - tokuş yapalım.
Sen gazeteci ol, biz milletvekili… Üstelik 10 Ocak Gazeteciler Günü'nde...
Biraz da bizim paramız pul, eşimiz dul kalsın!
Hani hocanın hikayesini bilirsin: Adam çalakaşık hoşaf kazanına girişmiş ve her kaşıktan sonra “ Yandım Allah…” diye bağırırmış ya hoca da “Beyim, kenara çekil de biraz da biz yanalım” cevabını vermiş… Ne dersin?’

Ağbal’a minnettarız!

ağbal.jpg

Ortahisar İlçesi Gazipaşa Caddesindeki Karaca Mağazasının patronu Şükrü Yahyaoğlu aslen Bayburtludur. Şükrü geçenlerde Ankara’ya gitti ve hemşehrisi Maliye Bakanı Sayın Naci Ağbal’ı ziyaret etti.
Ağbal’ın, Bayburt Aydıntepe ve Demirözü ilçelerine birer devlet hastanesi yaptırtacağını söyleyen Yahyaoğlu, ‘Sayın bakanımız bölgemiz için yine önemli projelere imza atmaya devam ediyor. Proje aşamasında olan iki hastane, 2018 yılında ihale edilecek. Bakanımıza minnettarız’ dedi.


***

 

Prof. Dr. Yahya Sezai Tezel: Devlet Bahçeli'nin radikal zig zagları ve sonunda kendi partisini Sayın Erdoğan'a payanda olmak üzere öldürmesi, kendi başına aldığı bir karar gibi durmuyor. Bahçelinin MHP yöneticileri ve vekilleri arasında onun eşitler arasında birinci olduğu bir kadro yok. Aldığı bütün zig zag kararları kendisinin "Başbuğ Halifesi" olarak aldığı kararlar gibi duruyor. Ama böyle olması dünya ve Türkiye siyasi tarihinin genel çerçevesi içinde yorumlanırsa tutmuyor. Bahçeli'nin arka planındaki güç odağı ya da kurumu ne? Kim? Kimler?
Musa Ceylan: Hocam tarihçiler 100 yıldır İttihat ve Terakki'nin liderinin kim olduğunu çözemedi. Kanaatim bu yapının tek bir lideri yok. Bu yapı büyük ölçüde sivil bir konsorsiyumdan oluşuyor.12 Eylül'den sonra TİSK Başkanına Mülkiye'de ders verdiren güç ney di?.Aydınlar ocağı sizce tasfiye mi oldu.

 

 

***

AKP’'li Beşikdüzü Belediyesinin, Köy Enstitüsü binaları için "ahır" benzetmesi, Köy Enstitüsü mezunlarına ve dostlarına hakarettir. Belediye web sayfasındaki, "ahırları yıktık yurt yapıyoruz" haberinin, ulusal medyada ve TBMM'de gündeme getirilmesi için gereği yapılacaktır. Kendisi de öğretmen olan bay başkanın, Köy Enstitüsünün işlik, çamaşırhane vb. amaçla kullanılan binaları için "ahır" ifadesini kullanmasını kınıyorum. Beşikdüzü halkından ve Beşikdüzü Köy Enstitüsü mezunu olan 927 öğretmen ile sağlık memurundan özür dilemeye davet ediyorum... (Hilmi Taşkın)
***

Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sürekli anket yaptırarak toplumun nabzını iyi tutan ve çıkan sonuçlara göre Hızlı ve pragmatik hareket edebilen bir lider. MHP liderinin verdiği kayıtsız şartsız desteği mevcut konjonktür nedeniyle ihtiyatlı bir tutumla mesafe koyarak kabul etmiş görünüyor. Fakat yakın zamanda yapılacak araştırmalar ve anketler bu işbirliğini bitirebilir. Sayın Cumhurbaşkanı önüne gelen anketlerde MHP’den kendine gelecek oy oranının % 3-4’ler seviyesinde olacağını, bu işbirliğinin başta Güneydoğu olmak üzere genelde ciddi oy kaybı yaşatacağını gördüğü anda Sayın Bahçeli’ye şimdiye kadar verdiği desteğe teşekkür ederek kapıyı gösterecektir. Sanırım gelecekte Sayın Bahçeli’nin makamı en çok Osmaniye’yi tanıtma ve Yaşatma Vakfı Başkanlığı olabilecektir. Osmaniyelilere dostane önerim böyle bir durumun gerçekleşmesi halinde en hızlı şekilde Osmaniye’yi terk etmeleridir. Benden söylemesi. (Dr. Hasan Akyüz)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar