Derin Ak Parti Göreve

Derin Ak Parti Göreve

Temmuz da gerçekleştirilecek olan Ak Parti İl kongresi öncesi Kuzey Ekspres’e çarpıcı açıklamalarda bulundu.

 

5 Temmuz da gerçekleştirilecek Ak Parti İl Kongresinde genel merkezin kanaatinin belli olduğunu ifade eden Çecik “ Genel merkezimiz tek liste yönünde bir kanaat belirledi. Tabi ki bu genel merkezin buradaki teşkilatlarla yapmış olduğu istişare sonucu aldığı bir karardır. Tek liste istemesi gayet doğaldır. Ancak tek listede diretilmesi yanlış bir durumdur. Tek liste kongre ilk bakışta küskün oluşturmamak adına doğru görünse de bence doğru değildir. Çünkü Demokrasinin belli kalıplara sıkıştırılması partiye zarar vereceğini düşünüyorum. Bu kanaatteyim. Demokrasi çoğulcu katılımlar partiyi küçültmez aksine büyütür. Bizim partimizde de yarın olması germektedir. Yarışın tek listeye indirgenmesi için yapılan baskı doğru değildir. Çok liste olsun yarış olsun. Bu demokrasinin gereğidir. Seçilen başkan ve yönetim herkesin başkanı olur” dedi.

 

Ak Parti’de derin ak parti diye adlandırılan bir oluşumun olduğunu ifade eden Mehmet Çevik şunları söyledi: “Ben burada şu vurguya dikkat çekmek istiyorum. Bizim partimizde benim derin ak parti diye adlandırdığım bir oluşum vardır. Ancak bunlar şimdilerde suskun neden suskun? Derin ak partiden kastın bu partinin kurucularıdır. Önde gelenleridir. Her dönem partiye emek vermiş dinamikleridir. Bu dinamikler şimdilerde suskun. Ancak konuşanlara bakın maalesef partinin şarlatanları. Bu nu yapanlar en çok konuşuyor. Piyasada geziyor ve liste yapıyor. Kim bu insanlar? Bunlara bakmak lazım. Bunlar kim ki ak parti gibi büyük bir partiye liste yapıyor. Bu tip insanların Ak partinin geleceği ile ilgili bir düşünceleri yoktur. Kendi gelecekleri, kendi menfaatleri için ve partide ve listede yer bulmak için böyle bir çalışmanın içersine girdiler. Bu partimize çok zarar veriyor ve partimizi küçültüyor diye düşünüyorum. Deri Ak Partililere yani bu partinin esas sahiplerine buradan seslenmek istiyorum. Ey derin Ak partililer bir araya gelin 30- 40 kişi ve Trabzon’da partimize bir ivme kazandıracak yönetimi birlikte siz yapın ve bunun başına Ahmet Metin Genç’i, Muhammet Baltayı koyun. Mehmet Çevik’i Mehmet Çelik’i koyun hiç önemli değil. Asla il başkanlığı konusunda kompleksim yoktur. Kim olursa olsun ancak o yönetim Trabzon’u kucaklasın ve Ak partiye yaraşır olsun. Niye yaraşır olsun? Çünkü bu milletin ak partiden beklentileri var. Hala R.Tayyip Erdoğan’dan beklentileri vardır. Bu beklenti bitmemiştir ve devam etmektedir. Ancak biz başbakanımızın yaratmış olduğu misyonu hep negatif yönde kullanıyoruz. Partimizin adı artık sıkça telafuz edilmemeye başlandı. İsimler partinin önüne geçmeye başladı. Bu partiye fayda değil zarar getirir. O yüzden en kısa sürede bu derin Ak partililer bir araya gelerek bu konular değerlendirip müspet ve doğru gelişmeler oluşturacak kararları alması gerekiyor. Bu kararları da genel merkeze bir rapor halinde sunması gerekiyor”.

 

Ak Parti Kurucu üyesi eski il başkan yardımcılarından Mehmet Çevik il Başkanlığı konusunda önceleri diğer arkadaşlar gibi kendisinin de bir dizi çalışmalar ve görüşmeler yaptığının altını çizerek şunları söyledi. “ Bu süreçte bende bir dizi çalışmalar yürüttüm. Neticede genel merkez tek adaylı kongre olsun beyanının ardından benim genel merkeze karşı “siz ne derseniz deyin size rağmen adayım şeklinde bir durumda olmam” söz konusu olamaz. Şunu ifade etmek istiyorum ki ben istişare ve konsensüs ile oluşacak bir yönetimle il başkanı olmayı düşündüm. Trabzon da birçok kesimi içersinde barındıracak bir yönetim oluşturmak için böyle bir yola girdim. Ancak genel merkezin bu tavrı bizi bu şekilde davranmaya alıkoydu. Genel merkez bakanımız bilemiyorum ne kadar işin içersinde, milletvekillerimizin tavrı da aşağı yukarı o yönde idi. Bu tabloda genel merkeze karşı bir tutum sergileyerek il başkanlığına kesinlikle aday olmam. Benim derdim il başkanlığından ziyade Trabzon da ak partinin en üst seviyelerde kalmasını sağlamaktır.  Bize bu anlamda verilecek her türlü göreve bu partinin kurucuları olarak hazırız. Biz partimizin her kademesinde çalışan insanlar olarak partimizi kolay kolay terk etmeyiz ve asla kendi ismimiz partimizin önüne koymayız. Şunu da biliyoruz ki siyaset dünyanın en soylu sanatıdır. Bu soylu sanatı icra edecek insanlarında iyi seçilmesi ve iyi tahlil edilmesi gerekiyor. Yoksa kişilerin yapmış olduğu hatalar partiye mal edilmekte. Trabzon da Ak Partiyi kim şekillendirmeye çalışıyor? Bunlara çok dikkat edilmelidir. Bir çok yanlış iş içine girmiş insanların gizli gizli çalışmalar yaparak kendilerini aklama yönünde hedef koyduklarını ifade etmek istiyorum. Bunları Ak Parti hak etmemiştir. Bunlar partiye getiri değil zarar getirecektir. Derin Ak partililerin oluşturacağı bir konsensüs yönetiminde görev alırım. Ben her zaman Ak Parti için çalışırım. Benim il başkanı olmak gibi bir derdim yok. Ben bu işin hamallığını da yaparım. Bizim için partimiz önemli. Partimiz her zaman ön plandadır. Biz onun neferiyiz. Partimizin vermiş olduğu her görevi yerine getirmek için çalışırız”.

 

Arkadaşlarımızın biri genel merkezin adayı değire genel merkeze rağmen aday durumunda gözüktüğünü ifade eden Mehmet Çevik “ Her iki durumda çok yanlış bir durum. Genel merkeze karşı aday olmakta genel merkezinde bu denli aday belirlemesi doğru değildir. Derin Ak Partililer her ikisinin ortası olacak bir yol bulmalı. Aslında doğru olan budur. Güçlü yönetim ancak böyle oluşturulabilir. Yoksa size şarlatanlık yapan insanları yönetime koyarsanız yarın sizi yol üstünde bırakırlar. Sizi değil partiyi yol üstünde bırakırlar. Bu arkadaşlarımızın buna çok dikkat etmesi gerekir” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Oğuz ÖZBAKAN

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.