Derin deşarj yerine  ‘biyolojik’ arıtma!

Derin deşarj yerine ‘biyolojik’ arıtma!

Uzmanlar, deniz salyasını önlemek için bir an önce derin deşarj sisteminden vazgeçip ileri biyolojik arıtma sistemine geçilmesi gerektiğine vurgu yapıyor.

Yıllardır konuşulan deniz kirliliği, Marmara Denizi'ni kaplayan deniz salyasıyla görünür olunca, Türkiye gündeminin en önemli maddelerinden biri haline geldi. Gittikçe yayılan, hatta son olarak Karadeniz'de de görülen deniz salyası derin deşarjları tartışılır hale getirdi.

Uzmanlar deniz salyasıyla ilgili, derin deşarjların tam olarak bir arıtma sistemi olmadığı deniz salyasıyla kanıtlandığını söylüyor. Gerekli evsel ve sanayi atıklarının derin deşarj sistemiyle tam olarak arıtılmadan denizlere bırakılması, ileri biyolojik arıtma sistemlerinin kullanılmaması deniz salyalarının birçok nokta da patlak vereceğinin belirtisi olduğunu ifade ettiler.

ambarli-ileri-atiksu-resim-1.jpg

Önlem almazsak durumun daha da kötüleşeceği uyarısında bulunan Trabzon Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Yasin Taflan, “Bugünler iyi günlerimiz, denizlerdeki kirliliği önlemek için bir an önce derin deşarj sisteminden vazgeçip ileri biyolojik arıtma sistemine geçmeliyiz” sözleriyle dikkat çekti.

DENİZLER AŞIRI KİRLENDİ

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Yasin Taflan, “Deniz salyasının oluşumunu araştıranlar aşırı kirlenmenin bunda rolü olacağını söylüyorlar. Ancak somut bir araştırma yapılmış değil henüz. Aşırı kirlenme nedir diye soracak olursanız, evsel ve endüstriyel atıklar artışı diyebiliriz.

Ayrıca iklim koşullarındaki değişiklik ve kuraklığın etkisi olduğu da söyleniyor. Bu liste yanlış balıkçılık, denizde tuzluluğun artışı, gemilerin atıkları şeklinde devam edebilir. Bunlar ekolojik yıkımın bir göstergesi. Deniz salyası bunun bir sonucudur. Öncelikle kirlenmeyi durdurmak hedeflendi. Bütün atık tesislerine gidiyorlar ve inceliyorlar. Ancak ileri biyolojik arıtma tesisleri gerekiyor. Çünkü azot-fosfor ayrıştırılması gerekiyor. Şu an İstanbul’daki bütün tesislerin azot-fosfor miktarlarına bakıyorlar” dedi.

ambarli-ileri-atiksu-resim-2.jpg

BU SİSTEME ACİL GEÇİLMELİ

Derin deşarjların tam olarak bir arıtma sistemi olamadığını belirten Taflan, “Derin deşarjların arıtma sistemi olmadığı da deniz salyasıyla kanıtladı. Biz suyu tam olarak arıtmadığımız zaman değerler artıyor. Bunun sonucunda doğa tahribatı, ekolojik yıkım ve çevre suçları meydana geliyor.

Zamanında bunlar doğru uygulamalarmış gibi gelebilir. Ancak doğru olmadığı için sonuçlar böyle oldu. Artık ileri biyolojik arıtma tesislerini değerlendirmemiz gerekiyor. Ülke olarak hızlıca bu tesisleri kurmamız gerekiyor. Evsel atıkları derelere ve denizlere vermemiz gerekiyor. İstanbul’da birçok derede bu kirliliği görüyoruz. Bundan vazgeçip, ileri biyolojik arıtma tesislerine geçmeliyiz. Özellikle Karadeniz’e bu atıklar verilmemeli” diye konuştu.

deri-desarj-3.jpg

TEK BAŞINA SEBEP OLMUYOR!

Trabzon’da halen derin deşarj sisteminin kullanıldığını belirten Trabzon İçme Suyu ve Kanalizasyon İdaresi (TİSKİ) Genel Müdürü Ali Tekataş, “Günümüzde doğru olanın ileri biyolojik arıtma sistemlerinin kullanılmasıdır” dedi.

Tekataş, “Derin deşarj tek başına deniz salyası sebep olacak bir şey değildir. Arıtmanın bir türüdür. Kaba malzemenin bir ızgara seyreltilerek denizin belli bir mesafesinde açığa bırakılmasıdır. Bu Trabzon’da 1 kilometre ötede oluyor. En doğru olanı, atık suların arıtılarak belli deşarj koşullarını sağladıktan sonra denize verilmesidir” ifadelerini kullandı.

ÇOK CİDDİ PROJELER

Günümüzde doğru olan ileri biyolojik arıtma tesislerinin kullanılmasıdır diyen Ali Tekataş şunları söyledi:

“Şu anda onunla ilgili ciddi çalışmalarımız devam etmektedir. Özellikle Ortahisar’da ve sahil ilçelerinde derin deşarjları ileri biyolojik arıtmaya çevirmek için etüt proje çalışmalarımız devam ediyor. Ciddi anlamda mesafe kazanmış durumdayız.

Bazı ilçelerin projeleri de tamamlanmak üzere. Ancak bunlar çok ciddi projeler, yüksek maliyetleri var. Bu sene başlayıp bir sene sonra bitiremiyoruz. Bunlar özel yatırımlar, güzel etüt edilmesi gerekiyor. Teknolojik anlamda donatılması gerekiyor. İnce eleyip sık dokumak gerekiyor. Trabzon’da yağmur suyu ve kanalizasyon birleşik çalışıyordu ve bunu fark edip ayırmaya başladık.

33065-dilovasina-ileri-biyolojik-atik-su-aritma-tes-20190124-163453-kocaelibel-haberler-1040x562.jpg

Bu ayırmayı yapmadan ileri biyolojik arıtma tesisi yapsanız bile onu çalıştıramazsınız. Şehrimizin altyapısını düzelterek başladık. Bu çalışmalar bittiğinde, arıtma koşulları sağlandığında bunlara geçişler daha rahat olacak. Sadece bu tesisi yapmakla bitmiyor. Birçok kanalizasyon dereye bağlıydı bunları da ayırdık ve kestik.”

Haber: İnan Kalyoncu

HABERE YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.