Dev kıskaç operasyonu

Dev kıskaç operasyonu

Tunceli’de güvenlik güçleri, Şırnak ve Hakkari’nin kırsal kesimindeki operasyonlardan kaçarak bölgeye gelen PKK’lı teröristlere yönelik büyük bir operasyon başlattı. Teröristlerin kış barınmalarını önlemek için başlatılan hava destekli operasyonlarda teröristlerin bulunduğu alanlara özel eğitimli komandolar indirilirken, saklandıkları alanlar havadan bombalandı. Terör örgütü yöneticileri telsizle şifreli olarak verdikleri talimatlarda Türkiye’nin sınır ötesi operasyon yapması halinde büyük kentlerde ‘canlı bomba’ eylemleri yapılmasını istedi.

Güvenlik güçlerinin Şırnak ve Hakkari’nin kırsal alanlarında teröristlere yönelik sürdürdüğü operasyonlar kapsamında barınma imkanı bulamayan 60 kadar teröristin Tunceli’nin kısal alanlarına geldiğini tespit eden güvenlik güçleri, büyük çaplı bir sonbahar operasyonu başlattı. Bölgede yaklaşık 300 teröristin bulunduğu belirtilirken, operasyonda teröristlerin kış kamplarının yok edilmesi, erzak depolarının imha edilerek kışın barınmalarının engellenmesi hedefleniyor.Tunceli Jandarma Bölge Komutanlığı’nın sevk ve idaresinde Tunceli İl Jandarma Komutanlığı Hozat 51’inci Motorlu Piyade Tugay Komutanlığı’ndan 8 binden fazla askerin katılımıyla bugün başlatılan hava destekli operasyonda Sikorsky tipi helikopterlerle teröristlerin bulunduğu dağlık alanlar, derin vadiler ve kaçış yolları ile stratejik bölgelere özel eğitimli komandolar indirilirken, kobra tipi helikopterlerle havadan bomba yağdırılıyor.

Sonbahar operasyonunda teröristlerin kış aylarında barındığı tespit edilen Hozat-Ovacık ve Çemişgezek üçgeninde bulunan Aliboğazı, Ovacık ile Pülümür İlçesi arasında yer alan Ahpanos Vadisi, Tunceli il merkezi ile Pülümür İlçesi arasındaki Kutuderesi Vadisi, Nazimiye- Pülümür ilçeleri arsındaki Dokuzkayar, Kızılmescit, Geyiksu, Karağolan ve Çet Deresi kesimlerinde yoğunlaştırılıyor. Teröristlerin tamamen yok edilmesinin hedeflendiği operasyonda, bazı kesimlerde teröristlerle sıcak temasların sağlandığı ve çatışmaların yaşandığı haberleri geliyor.GABAR'DA OPERASYON BÖLGESİNE ASKER SEVKİYATIŞIRNAK'ın Gabar Dağı'nda başlatılan büyük operasyon devam ederken bugün de bölgeye asker sevkıyatı yapıldı.Gabar Dağı'nda 13 Kasım günü 1 üsteğmen ile 3 askerin şehit edilmesinden sonra takviye birliklerin de katılımıyla başlatılan büyük çaplı operasyon bugün de devam etti. Şırnak’ın Silopi İlçesi'ndeki bulunan tank taburundan minibüs ve otobüslerle bölgeye asker sevkıyatı yapıldı. Karadan zırhlı araçların eskortluğunda, havadan ise kobra helikopterlerinin güvenlik sağladığı konvoy Silopi-Cizre karayolundan ayrılarak Gabar Dağı’na ulaştı.EYLEM TALİMATI

Güvenlik birimleri Kuzey Irak’ta teröristbaşlarının telsizle yaptığı şifreli konuşmaları da çözdü. Örgüt yöneticileri, Türkiye’nin olası bir sınır ötesi operasyonu halinde Türkiye’nin önemli şehirlerinde eş zamanlı intihar ve fedai türü eylemler yapmaları talimatları verdi. Kırsal alanlarda bulunan bazı teröristlerin intihar saldırılarında bulunmak için büyük kentlere gönderildiği telsiz konuşmalarından çözülürken, tüm birimlerin bu eylemlere karşı uyarıldığı belirtildi. Tunceli’de biri kadın iki teröristin bombalı eylem yapacağı istihbaratını alan polis, denetimlerin 24 saat sıklaştırırken, kent giriş ve çakışlarında sıkı aramalar yapıyor.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.