DEVA yüzde 5’den başlar!

   deva.jpgAKP’den ayrılan çok sayıda eski bakan ve partilinin kurduğu Demokrasi ve Atılım Partisi’nin, son yapılan kamuoyu anketlerinde oyunun yüzde beş civarında olduğu söyleniyor. AKP kurmayları her ne kadar DEVA Partisi’ne ilgi yok, deseler de anketlerde durum farklı çıkıyor. DEVA Partisi’nin kurucuları arasında yer alan ve üç dönem Rize’de AKP milletvekilliği yapan Hasan Karal ile Trabzon’dan milletvekili aday adayı olan Gümüşhane eski rektörü Prof. Dr. İhsan Günaydın’ın, iki ilde AKP’den önemli oranda oy alacağı ifade ediliyor. AKP il Başkanı Haydar Revi ise, DEVA Partisinin toplumda karşılığı olmadığını iddia ediyor. Trabzon’da siyasi yorumları ilgi ile takip edilen işadamı Mehmet Ali Sezer, DEVA Parti’sinin AKP’den ve diğer partilerden oy alacağını tahmin ettiğini belirterek, ‘DEVA Partisi öyle küçümsenecek bir parti değil. Kurucular kuruluna bakıldığında bu net ortaya çıkıyor. DEVA ne kadar oy alır bilmem. Tahminim yüzde 5’den başlar. Bu oy işinde çoğu zaman hesap tutmaz. Evde kazanacağına kesin gözüyle baktığın bir oylama yaparsın, uşaklar analarına oy verir kaybedersin. Bu oy işi de böyle bir şey’ dedi.
 

Komünist Başkan’a ülkücü ziyareti!

komunist-001.jpg  İYİ Parti GİK üyesi ve Trabzonspor hastası Şükrü Kuleyin, Ankara’da yaşar. Kuleyin’in, hemen her hafta düzenli olarak yaptığı iki işten biri Trabzonspor’un maçlarını tribünden izlemek diğeri ise partisinin grup toplantısına katılmak. Kuleyin, Erzurum Atatürk Üniversitesinde okudu. Atatürk Üniversitesi o yıllarda ülkücülerin kalesi idi. Şükrü de hatırı sayılır ülkücü öğrencilerden biri idi. 12 Eylül darbesi sonrası bir ara gözaltına alınmıştı. Ülkücülerin o tarihlerde rakibi ‘komünist’ diye adlandırılan sol gruplardı. Bugün iktidarda olan milli görüşçülerin o yıllarda esamesi okunmazdı. Şükrü, Malatya-Trabzonspor maçını izlemek için kendisinin kullandığı özel araçla Ankara’dan yola çıktı, gece maçı izledi ve Malatya’da konakladı. Ertesi sabah ise, Malatya’dan Trabzon’a hareket etti. Trabzon’a gelmeden Trabzon’da nesli tükenmiş eski solculardan Nuri Aydın’ı aradı ve ‘Bana, Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu’ndan randevu alır mısın?’ dedi. Aydın, ‘Hayırdır, bu aralar partinizden kopmalar var, yoksa sen de Komünist partisine mi geçeceksin’ diye espri yaptı. Kuleyin, Aydın’a verdi veriştirdi ve ardından, ‘Trabzonspor bizim önceliğimizdir. Maçoğlu da Trabzonsporlu.  Bir Trabzonsporlu olarak kendisini ziyaret edeceğim’ dedi. Nuri, CHP’li bir vekili aradı ve randevu aldı, Şükrü de Tunceli’nin Komünist Partili ve de Trabzonsporlu belediye başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu’nu ziyaret etti... Şükrü, Maçoğlu’nu ziyaretini sosyal medyada takipçilerine duyurdu ve ‘Fikirlerimiz farklı olsa da ortak paydalar bizleri buluşturdu... Mustafa Kemal Atatürk, Türk Bayrağımız ve Trabzonspor...’ dedi.
 
Mermertaş’ın vedası!

mermertas.jpg  Basın İlan Kurumu Trabzon şubesinde geçenlerde görev değişimi olmuştu. Kurumun iki başarılı müdüründen Ali Nuhoğlu Gaziantep’ten Trabzon’a, Trabzon müdürü Muharrem Mermertaş ise Muğla’ya tayin olmuştu. Basın İlan Kurumu şube müdürleri genelde bir müdürlükten diğerine atanıyor. Mermertaş, önceki gün gazetemizi ziyaret etti, gazetemiz sahibi ve yazarımız Hasan Kurt ile bir süre görüştü. ‘Trabzon basını etkili ve geleneğe sahip, köklü bir basın. Bizde görev süremiz içerisinde yerel basınımızın daha iyi olması için uğraştık, çaba sarf ettik’ dedi. Mermertaş’a yeni görevinde başarılar dileriz.

Ankara’daki toplantı!

ankaradaki-001.jpg  AKP Trabzon teşkilatı, Büyükşehir ve Ortahisar belediye başkanları ile birlikte Ankara’da genişletilmiş il başkanları toplantısına katıldı. AKP heyeti daha sonra TOKİ’yi ziyaret etti. Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, TOKİ Başkanı Ömer Bulut ve Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Trabzon’da gerçekleştirilecek projelerle ilgili görüş alışverişinde bulundukları söyledi. Başkan Zorluoğlu, Çömlekçi dönüşüm projesinin önümüzdeki aylarda başlayacağını belirtti. Zorluoğlu, Bakan Kurum ve TOKİ Başkanı Ömer Bulut’a, Trabzon’da gerçekleştirilecek projeler için teşekkür etti.

                                                 ****************** 

   Koronavirüs aşısını "kafirler" bulunca Kabe tekrar açılacak ve "kafirlere" sövüp sayan Müslümanlar(!) aşının verdiği güvenle Mekke'yi ziyaret edebilecekler, ölünce de Cennet'e giderlerken "kafirler" Cehennem'e gidecek! Emevi-Vahhabi etkisi İslam'dan arındırılıp, dışlanmalılar. 
(Metin Yılmaz)

              MASKE-TÜLBENT

Corona sebebiyle maske fiyatları 10 kar belki de 50 kat arttı.
O maskeler tek kullanımlıktır. Oysa tülbent öyle mi. Defalarca kullanabilirsiniz.
Bir tülbent alın ve çamaşır suyu (Sodyum hipoklotir) ile yıkayın. Kuruyunca alkol, ispirto veya kolonya ile ıslatıp kullanın.
   Akşam tekrar aynı şekilde yıkayıp defalarca kullanabilirsiniz. Emin olun maskeden daha etkilidir. Maskede burun kenarlarından hava girişi olur, tülbentte o da olmaz. 2 Kat ve daha rahat nefes alabilmek için gevşek bağlayabilirsiniz.
Bu önerim dışarı çıkarken maske kullananlar içindir...
Kolonya yerine de İspirto kullanın. İspirto kolonyadan çok daha ucuzdur. 
(Şakir Aksu)

Doktorunuz diyor ki!

Ağız yaraları:
Aft; yanak, diş eti ve dil üzerinde görülen yuvarlak şekilli, sarımsı soluk renkli, çok ağrılı yaralardır. Bulaşıcı değillerdir. Sebebi bilinmez. Genellikle 7-10 gün içinde iz bırakmadan iyileşirler, bir süre sonra tekrarlayabilirler. Aft üzerine uygulanan bazı ilaçlar ağrıyı azaltıp iyileşmeyi kısaltabilir.
Uçuk; yorgunluk, direnç düşüklüğü ve hastalık durumlarında meydana gelir. Genellikle dudakların dış kısmında ağrı ve gerginlikle başlar,arkasından içi sıvı dolu kabarcıklar görülür. Kabarcıkların açılmasıyla kabuklu yaralar oluşur. Başkasına bulaşabilir. Uçuk 7-10 gün içinde kendiliğinden iyileşir. Uçuk merhemleri başlangıçta sürülmeye başlanırsa iyileşmeyi hızlandırır.
Ayrıca; yanağı ısırmak, sert, sivri veya çok sıcak yiyecekler, uygun olmayan takma dişlerin basısı, kötü yapılmış dolguların ve kırık, çürük dişlerin keskin kısımları ağız yaralarına sebep olabilirler. Bu çeşit yaralarda neden ortadan kaldırılınca iyileşme hemen gerçekleşir. 
(Dr. Kemal Küçükali)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar