Devlet adamı Karaduman

İstanbul’daki Trabzon Araştırmalar Vakfı; Vakfın önceki başkanı, Trabzon eski milletvekili, eski valilerden, TBMM eski başkanlarından merhum Necmettin Karaduman için 6 Ocak’ta Kadıköy Cadde Bostan Kültür Merkezinde bir anma toplantısı düzenleyecek.

devlet-adami.png

Trabzon Araştırmalar Vakfında, merhum Karaduman’dan sonra bayrağı devir alan isim Dr. Erdal Atalay… Atalay, Beylerbeyi’nde boğaz manzaralı Trabzon Kültür Derneğinin de ikinci başkanı. Derneğin başkanı ise Ergun Gürsoy.

Trabzon Kültür Derneği’nin tüzüğündeki bir maddeye göre, derneğin kapanması halinde milyonlarca lira değerindeki mülkü Trabzonspor’a kalacak. İşte bu mülkün alımında Necmettin Karaduman’ın katkısı çok ama çok fazla. Araştırmalar Vakfı da Karaduman’ın eseri.

Necmettin Karaduman’ı anma toplantısına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Trabzon Belediyesi eski başkanı Orhan Karakullukçu, Başkent Üniversitesi sahibi Prof. Dr. Mehmet Haberal, Trabzon’un efsane valilerinden Enver Hızlan, Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyelerinden Prof.Dr.Ruşen Keleş, ressam Süleyman Saim Tekcan konuşmacı olarak katılacaklar.

Trabzon Araştırmalar Vakfı Başkanı Dr. Erdal Atalay, 6 Ocak’ta yapılacak olan anma toplantısına İstanbul’da yaşayan Trabzonluları ve Karaduman’ı sevenleri davet etti.

Kazaların ilacı Çevre Yoludur!

omer-hacisalihoglu-(1).jpgomer-hacisalihoglu-(2).jpg

Şehir içi ve şehirlerarası yol olan Karadeniz sahil yolunun her noktasında, gün geçmiyor ki bir ölümlü trafik kazası olmasın. Gerçi, kaza yalnız Karadeniz sahil yolunda değil her yolda oluyor. Ancak, sahil yolunda meydana gelen kazalar sayıca çok fazla. Bunun nedeni ise yoldaki trafik yoğunluğu ve dikkatsizlik.

KTÜ Mühendislik Fakültesi öğretim üyelerinden ulaştırma uzmanı Prof.Dr. Atakan Aksoy, Karadeniz sahil yolundaki trafik yoğunluğunu ve kazaları minimuma indirmek için tünel geçişli güney ekspres çevre yolunun yapılmasının şart olduğunu söyledi. Sahilde Akçaabat- Arsin arasında raylı sistem dahi yapılsa kazaların önünün alınmasının mümkün olmayacağını belirten Prof.Dr. Aksoy, ‘Karadeniz sahil yoluna alternatif tünel geçişli güney ekspres çevre yolunu yapmadıktan sonra, sahil yolundaki yoğunluğu ortadan kaldırmamız mümkün değildir’ dedi.

kazalarin-ilaci.jpg

************

Akçaabat’ta geçen hafta meydana gelen üzücü olay sonrası Akçaabat Şoförler ve Minibüsçüler Odasının ayakta yolcu taşıma kuralını ihlal edenlere karşı uygulayacağını duyurduğu ceza ve vatandaşı bilgilendirme adına yaptığı duyuruyu destekliyorum. Ancak sadece bu yeterli değildir. Tüm Trabzon’da duraklar geniş ceplerle oluşturulmalı ve tüm dolmuşlar bu ceplerle dur kalk yapmalıdır. Durak olmayan yerlere de uygun ceplerle durak oluşturulmalıdır. İl trafik komisyonu ve belediyeler bu konuda üzere düşeni yapmalıdırlar. Aşağıdaki resim 2 gün önce kazanın olduğu yerde çekildi. Şoför esnafimızı da bu konuda uyarmak görevimiz olmalı.

(Ömer Hacısalihoğlu)

***********

Revi’nin vedası mı güç gösterisi mi?

AKP il başkanı Haydar Revi önceki akşam, 5 yıllık başkanlığı döneminde yönetim kurullarından yer alan çalışma arkadaşları ile bir araya geldi. Haydar başkan, toplantı sonrası da aile fotoğrafı çektirdi.

Haydar Revi’nin birlikte görev yaptığı AKP yöneticileri ile bir araya gelmesi, parti kulislerinde farklı yorumlara neden oldu. Gazeteci Ali Savaş, Revi’nin eski ve yeni yöneticilerle bir araya gelmesinin doğru bir hamle olduğunu söylerken, AKP kurucularından bir isim Revi’nin güç gösterisi yaptığını ve 2020 yılında yapılacak olan il kongresinde yeniden aday olabileceğinin işaretini verdiğini öne sürdü.

Suçlu bu işin ortaklarıdır!

Çaykara Uzungöl’deki kaçak ve imarsız yapıların yıkılmasına farklı tepkiler geliyor. Kimileri yıkımları desteklerken kimileri de, kaçak yapıların yapılmasına göz yumanların suçlu olduğunu söylüyor.

İYİ Parti Büyükşehir Belediye Meclis üyesi ve grup başkan vekili Davut Çakıroğlu, ‘Kaçak yapılar ile ilgili açıklama yaptığımda bunlara göz yumanları suçladığımda bana kaçak yapıya destek mi veriyorsun diyorlar. Kaçak yapıya destek vermiyorum vermemde. İmar barışının imar savaşına döneceğini söyleyen biri olarak söylüyorum: Kaçak yapıya göz yumup da bugün 300-400 yıldır o topraklarda yaşayan insanlara eziyet edenlerin hiç bir eziyet görmemesine isyan ediyorum. Nerede Çaykara belediye başkanı… Onun döneminde yapıldı. Hakkında suç duyurusunda bulunuldu mu? Savcılık ‘görevi kötüye kullanmaktan’ dava açtı mı? Orada biri kulübe yapmış, ‘yıktık kulübesini’ iyi o zaman. Ona verdik cezayı diyelim. Onun altyapısını yapan, doğaya, tabiata zarara veren, sebep olan, görevini yerine getirmeyen, görev ihlali yapanlara ne ceza vereceğiz? Kim verecek bunun cezasını?” dedi. 

Çakıroğlu, mevcut başkandan önce başkanlık yapanlara ceza verildiğini hatırlatarak, ‘Vatandaşın önünü açıp 3 tane oy için bunlara izin verip, ruhsat verip, elektrik, su bağlayıp, kanal bağlayıp sonrasında bu duruma gelinmesi yanlıştır. Vatandaşa 1 lira zarar veriliyorsa bunun ortağı da aynı şekilde suçludur. İdare eden suçludur. İdareye kim ceza verecek? Bu işin ortakları, suçluları devleti doğru temsil etmeyenler, kurumları doğru temsil etmeyenler, devlet ciddiyetini vatandaşa hissettirmeyenlerdi’ şeklinde konuştu.

Çakıroğlu, Çaykara Uzungöl’de aslında olan biteni tüm çıplaklığıyla ortaya koydu.

 

Doktorunuz diyor ki!
Şizofreni hastalığında kişi gerçeklerden kopar, sesler duyar, kendi dünyasında biriyle sohbet veya kavga eder (yanlış algı); tanrı, şeytan, mehdi olduğuna veya izlendiğine, işkence gördüğüne inanır (yanlış inanış) abuk sabuk düşüncelerini karmakarışık anlatır (bozuk düşünce); düşüncelerini düzgün cümlelerle anlatamaz (konuşma bozukluğu); çocuksu tavırlar, taşkınlık, başkasının söylediği sözleri tekrar etme, aynı durumda uzun süre hareketsiz kalma gibi garip davranışlar gösterir (bozuk davranış); konuşmada azalma olur, sorulara kısa cevaplar verir, yaşamdan zevk almaz, içine kapanır (duygu azalması); dikkat veremez, mesleğini ve öz bakımını yapamaz (mantık yürütme bozukluğu). Tedavide amaç; belirtileri azaltmak, ya da ortadan kaldırmak, hastanın yaşam kalitesini artırmaktır.

(Dr. Kemal Küçükali)

******************

 

İnsan olabiliyorsan kadın güzellemeleri yapmana gerek yok. Ev işleriyle ilgin yoksa o zaman da kitap okumana ahkâm kesmene teoriler düzmene gerek yok. İş çok basit aslında. Mutfağa gir çamaşır yıka ütü yap. Yani kadın ne yapıyorsa onu taklit et. Altı üstü yok bu işin. Bu tavrını dışarda da sürdür, oldu bitti.
Bu meselenin bir yanı. Sevgi saygı içten gelmeli. Bu ayrı bir şey. Bunları bulamayan da hiçbir hesap yapmadan ayrılsın gitsin.
Ama birliktelik hesap üstüne kurulmuşsa esas tehlike burada. Nietzsche'nin sözüyle: "Güvende olmak tehlikelidir!"

İşte o güvende olmak var ya, sana bütün alçaklığı yaptırır, kimliğini, kişiliğini ve duruşunu satın alır. O zaman da söylediğin hiçbir şeyin anlamı kalmaz. Ancak diline pelesenk olur...

(Sinan Öztürk)

Önceki ve Sonraki Yazılar